Na to czekaliśmy. Obwodnica północna Kędzierzyna-Koźla zatwierdzona do realizacji

3

Nie ma obaw: obwodnica północna Kędzierzyna-Koźla znalazła się na kolejnej liście inwestycji zatwierdzonej przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Na początku listopada niektórzy zaczęli już bić na alarm. Na opublikowanym wówczas ministerialnym wykazie inwestycji drogowych planowanych na Opolszczyźnie znalazła się obwodnica Myśliny, ale zabrakło obwodnic Niemodlina i Kędzierzyna-Koźla mimo wcześniejszego uwzględnienia ich w Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad.

– Pieniądze na inwestycje w ramach programu są przydzielane transzami. Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w żaden sposób nie jest zagrożona. Po prostu musiała poczekać na swoją kolej, co właśnie nastąpiło – zapewnia senator PiS Grzegorz Peczkis, członek senackiej komisji infrastruktury.

Niepokój mieszkańców był zrozumiały. Obwodnica północna, która ma połączyć Kędzierzyn-Koźle z autostradą A4, dać miastu impuls rozwojowy i wyprowadzić ruch samochodów ciężarowych poza tereny zabudowane, jest obiecywana od lat, a termin budowy był wielokrotnie odkładany. Wielu zaczęło już wątpić, że droga kiedykolwiek powstanie. W ostatnich kilkunastu miesiącach sprawy przybrały jednak korzystny obrót, a ostatnia decyzja ministerstwa potwierdza tylko, że wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Minister Infrastruktury i Budownictwa zatwierdził do realizacji kolejnych 15 Programów Inwestycji dla zadań drogowych, których łączna wartość to niemal 540 mln zł. Wśród nich jest obwodnica Kędzierzyna-Koźla jako jedyna inwestycja na Opolszczyźnie.

W ramach inwestycji zrealizowany zostanie II etap budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla o długości 14,6 km. Zadanie jest ostatnim elementem przebudowy korytarza tranzytowego aglomeracji miejskiej Kędzierzyna-Koźla. Realizację przewidziano lata 2020-2022.

– Na początku przyszłego roku roku rozpisany zostanie przetarg, którego rozstrzygnięcie planowane jest w listopadzie. Następnie około roku zajmą prace projektowe i uzyskiwanie wszelkich pozwoleń. Wbicie łopaty nastąpi więc w roku 2020 – zapowiada senator Peczkis, który dzisiaj uzyskał informację w tej sprawie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

 

3 KOMENTARZE

  1. Aż krzyknę z radości: hurra!
    Mieszkańcy kilku osiedli „rozjeżdżanych” przez tranzytowe samochody zapewne czekają z niecierpliwością na rozpoczęcie inwestycji.
    I tak na marginesie, chyba powstanie kolejne rondo w K-K na obwodnicy.

Skomentuj