Na terenie ZAK powstanie Laboratorium Paliw Alternatywnych. Firma podpisała umowę z wykonawcą

7

We wtorek, 26 lipca 2022 r. kędzierzyńska spółka Grupy Azoty zawarła umowę z generalnym wykonawcą Laboratorium Paliw Alternatywnych. Inwestycja jest elementem realizacji Strategii Grupy Azoty na lata 2021-2030, w tym projektu Zielone Azoty.

W zakresie umowy z generalnym wykonawcą, opiewającej na kwotę 19,5 mln zł, mieści się budowa laboratorium o powierzchni użytkowej ponad 900 m2. W obiekcie, obok laboratorium analityki wodoru z pracownią fizykochemiczną, powstanie również pracownia analiz metali oraz niezbędne zaplecze dla obu działów.

– Laboratorium Paliw Alternatywnych to kolejny projekt realizowany w ramach ogłoszonej w zeszłym roku strategii Grupy Azoty S.A. do roku 2030, w tym naszego sztandarowego projektu „Zielone Azoty”. Rozwój technologii wodorowych jest jednym z kluczowych procesów umożliwiających przeprowadzenie procesu transformacji gospodarki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym, dlatego Grupa Azoty chce aktywnie w nim uczestniczyć – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu, Grupa Azoty S.A.

– Utworzenie Laboratorium Paliw Alternatywnych pozwoli nam na rozpoczęcie działalności w zakresie oznaczania jakości wodoru, przeznaczonego do stosowania w ogniwach paliwowych. To ważny z biznesowego punktu widzenia projekt dla całej Grupy Kapitałowej Grupa Azoty, która jest największym producentem wodoru w Polsce – podkreśla Paweł Stańczyk, Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK.

Realizacja zadania wpisuje się w strategiczny projekt korporacyjny „Zielone Azoty”, którego założeniem jest aktywność Grupy Azoty w rozwoju europejskiego rynku wodorowego. Zakończenie budowy obiektu nastąpi w 2023 r.

Źródło: Grupa Azoty ZAK S.A.

7 KOMENTARZE

 1. Pracownicy ZAK nie potrafią tylko narzekać ale doceniają takie projekty.Ty bardziej że budżet rozsądny.
  Jeszcze jakby przyjrzano się emisjom szkodliwych związków przez poszczególne wydziały,było by dobrze.Wiadomo że to chemia a nie park krajobrazowy,ale jeszcze moze da się coś zrobić.

 2. No brawo!!! Widzę że zielony ład wydaje pieniądze na rzeczy które na świecie od dawna zostały opracowane i wdrożone do produkcji.

 3. Kolejna inwestycja w budynek i sprzęt. Proponuję sięgnąć pamięcią do czasów Konstanetgo Chmielewskiego, poznacie co to znaczy budować przemysł.
  A propos, najwiekszy producent wodoru, który czystością odbiega od 99,999 a poza tym pochodzi z gazu ziemnego – nie ma nic wspólnego z zielonym ladem i nigdy mieć nie będzie – miłej, dalszej zabawy.

 4. Cos takiego juz widzialem, przerabiali swinskie fekalia na paliwo , Film SF pt” Wodny Swiat „z Kevinem Costnerem w roli glownej!!

 5. Dawno temu jakiś facet zamontował w swojej Syrence drugi zbiornik paliwa, bo wybrał się w daleką podróż za granicę ?

  Jednak wracając do Polski w Czechosłowacji na jakiejś benzyniarni, nie chcieli mu sprzedać benzyny bo gościu nie miał już koron ?

  Wtedy aby pokazać Czechom – że mogą mu skoczyć, ten kierowca nalał do pełna WODY w zamontowany zapasowy zbiornik ?
  Po czym odpalił swoją Syrenkę, zrobił rundę honorową wokół stacji benzynowej i pojechał dalej ?

  Obsłudze benzyniarni aż kopary opadły ze ZDUMIENIA i oczęta powyłazili na wierzch z WRAŻENIA!!! ?
  Bo przecież widzieli na własne oczy, że to polskie autko jest jakieś NIESAMOWITE ?
  I może jeździć na benzynie, ewentualnie NAWET woda TEŻ mu wystarczy?

  Czyli facet tym numerem jakby pokazał, że Syrenka może se jeździć WŁAŚNIE na paliwie alternatywnym ?

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj