Na ten moment miasto czekało od lat. Hospicjum wreszcie gotowe

11

Hospicjum, o którego utworzeniu mówiło się w Kędzierzynie-Koźlu od kilkunastu lat, jeszcze w tym roku przyjmie pierwszych pacjentów. Miasto zakończyło roboty budowlane, placówka przechodzi odbiory i czeka na odpowiednie wyposażenie.

Hospicjum powstało na osiedlu Kłodnica na bazie byłego przedszkola przy ulicy Szymanowskiego 33A. Miejsce po zdegradowanym budynku zostało zaadaptowane do potrzeb nowoczesnej placówki. Dobudowane zostało dodatkowe skrzydło, w którym znalazły się pomieszczenia dla pacjentów. W środku znajdziemy cztery pokoje 2-osobowe, trzy pokoje 1-osobowe oraz część dzienną wraz z salą rehabilitacji.

Wszystkie sale mają dostęp do w pełni dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych łazienek. Są one również wyposażone w system wzywania personelu w nagłych przypadkach. Transport chorych zapewni odpowiedniej wielkości winda, w której bez problemu zmieści się szpitalne łóżko wraz z personelem. W wybudowanym hospicjum będzie się także znajdować przychodnia paliatywna, recepcja i strefa przyjęć pacjentów. Projektanci pamiętali również o pomieszczeniach gospodarczych, magazynowych i socjalnych. Obiekt spełnia wszystkie niezbędne wymogi. W pełni zagospodarowany został także teren wokół hospicjum, gdzie powstał parking. Z nowoczesną bryłą budynku doskonale komponuje się zaplanowany zieleniec.

Kolejnym etapem będzie wyposażenie hospicjum. We wszystkich salach pojawi się niezbędny sprzęt medyczny. Dzięki temu pierwsi pacjenci zostaną przyjęci jeszcze w tym roku. Kompletowaniem niezbędnych dla chorych urządzeń zajmuje się Caritas Diecezji Opolskiej, który będzie także zarządzać obiektem. Częściowy udział w tym procesie mają także mieszkańcy. Na konto organizacji wpłynęło ponad 16 tysięcy złotych zebrane podczas koncertu charytatywnego „Manewry miłosne”. Prezydent Sabina Nowosielska do występu na scenie zaprosiła samorządowców oraz znane osoby z Kędzierzyna-Koźla. Wydarzenie cieszyło się ogromnym powodzeniem.

Na utworzenie hospicjum miasto zdobyło unijną dotację. Prace budowlane pochłonęły ponad 7,2 miliona złotych, z czego prawie 4,7 miliona to dofinansowanie europejskie. Środki z Brukseli otrzyma również Caritas Diecezji Opolskiej, który na wyposażenie placówki przeznaczy blisko 450 tysięcy złotych, z czego 290 tysięcy to pieniądze z Brukseli.

11 KOMENTARZE

    • „Żartem” było raczej to, że przez kilkadziesiąt lat w Kędzierzynie-Koźlu nie było hospicjum. Teraz już jest i ma aż jedenaście miejsc, w dodatku w gruntownie odnowionym, nowoczesnym budynku. Dlaczego uważasz, że powyższa liczba miejsc jest za mała, masz jakieś konkretne dane statystyczne na temat liczby obłożnie chorych mieszkańców w stanie terminalnym? Przypuszczam, że gdyby łóżek było 50, a połowa lub więcej z nich stałaby pusta, pewnie napisałbyś, że za te niewykorzystane miejsca płaci się z podatków mieszkańców i że jest to skandal.

  1. Na 11 osób?? W takim dużym mieście? Wiadomo nie 100, ale tak jak się mija budynek to wydawałoby się, że będzie na 20-25 osób, ale 11??!!

  2. Dobrze że chociaż NA 11 miejsc.👍 Ale za taką kwotę, to CHYBA są tam ZŁOTE KLAMKI?😕 A może NAWET SZCZEROZŁOTA armatura i umywalki?😕

  3. W takich warunkach to zawsze lepiej niż na korytarzu w szpitalu. Dobrze, że obiekt powstał, wygląda wyśmienicie.

  4. Ciekawe który lekarzyk wygra konkurs na prowadzenie przychodni w tym budynku. Stawiam na Tomka Banana z Kłodnicy. Ciekawe czy wszystkie miejsca w hospicjum zostaną zapełnione. Na szczęście nie wszystkie dzieci w K-K, tak kochają swoich rodziców, że oddają ich do hospicjów , jak wyeksploatowane, zużyte zabawki. A reszta to tylko polityka władzy. Miernej władzy.

Skomentuj