Na placu Wolności można oglądać wystawę z okazji 30-lecia Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie

34

Na placu Wolności w Kędzierzynie-Koźlu można zobaczyć wystawę fotograficzną z okazji 30-lecia Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Na 30 planszach ukazuje najważniejsze momenty z historii i działalności mniejszości niemieckiej. Wystawa obrazuje, jaka była sytuacja w naszym kraju trzy dekady temu oraz jakie działania podejmowała mniejszość w obszarze pielęgnacji kultury, języka oraz edukacji i budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Wykorzystano 117 zdjęć, które podzielono wg tematów: język i edukacja, tradycja, wiara, historia, kultura, społeczność, samorządność. Wystawę można oglądać do 20 września.
Projekt został zrealizowany dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego i konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

34 KOMENTARZE

 1. Weźcie to zabierzcie i nie wspominajcie o tym bo nie ma się czym chwalić. To coś powinno być zdelegalizowane. Tym bardziej że w Niemczech nie ma mniejszości Polskiej chociaż jest tam spora ilość Polaków. Tak jak nazwy miejscowości podwójne tylko u nas tak jest – hańba !

 2. Tu były Niemcy. I to przez długi okres czasu. Taka jest prawda historyczna. Jeśli nawet ktoś tę prawdę usiłuje zatuszować. Kiedyś nazwy miejscowości były tu w języku niemieckim. Podwójna nazwa miejscowości jest tylko i wyłącznie ukłonem w stronę historii.
  Nie napinajcie się bez nicki, sznycelki i TJP. Historii nie zaczarujecie. A możecie tylko wyjść na głupków.

   • Wklep se gamoniu Wikipedię. Poczytaj ździebko o historii ziem na których mieszkasz. Jakie były granice, do kogo należały w poszczególnych okresach. Naucz się rozróżniać czym jest ukonstytuowana państwowość, od zlepka plemion na danym terenie zamieszkałych. Gdybyś tego jednak nie był stanie pojąć. Nie szkodzi. Ale nie zabieraj głosu w temacie który cię przerasta.
    I jeszcze jedno. Nie myl Niemców jako nacji z nazistami. Chociaż oni też byli Niemcami. Ale to nie to samo.
    Bo wydaje mi się, że twoja nienawiść do wszystkich Niemców wynika z nienawiści do nazistów, odpowiedzialnych za niewyobrażalne zbrodnie których dokonali.

    • A ja proponuje zamiast wikipedi bo to nie jest wiarygodny katalog wiedzy. Przeczytaj książki historyczne nim będziesz komuś prawił swe mądrości.
     Germanie o których wspominasz to Prusacy i dzisiejsi Niemcy. A mentalność się nie zmienia. Przypominam że od wieków mamy konflikty i z Ruskimi i z Niemcami. Także kto tu jest gamoniem który nic nie pojmuje ?

 3. Szowinizm wychodzi z kazdego Waszego komentarza.Powinniscie podziekowac Josifowi Wissarionowiczowi ze pozwolil Waszym przodkom osiedlic sie na slaskiej ziemi,bo bez niego Was by tutaj nie bylo.

 4. Ludzie !!!czemu w was jest tyle nienawiści do innych narodowości,co wam przeszkadza wystawa, przecież inni też mogą pokazać swoją małą ojczyznę, swoje osiągnięcia,kulturę.Co niektórzy na historii spali a wystarczy poczytać gdzie były granice.Jako młoda kobieta proszę was przestańcie się nawzajem obrażać,bo każdy z nas i was ma przodków z innego narodu. Mam znajomych z Niemiec z Czech z Ukrainy,i jakoś mi do głowy nie przychodzi żeby im ubliżać.Wiemy że to co się stało przez Hitlera nigdy się nie wybaczy i nie zapomni,ale nie powinniśmy się nawzajem obrzucać obelgami tylko żyć razem szczeże powiedzieć dobre słowo.Będąc małą dziewczynką na ulicy Powstańców śląskich mieszkało starsze małżeństwo z Niemiec i zawsze moja mama mogła liczyć na ich pomoc kiedy szła do pracy a nie miała gdzie mnie zostawić ,a mówili tylko po niemiecku.Niemcy przeszkadzają, Ruski przeszkadzają,i inne narodowości też to kogo wy kochacie,jak tylko samych siebie, to jesteście egoistami.

 5. Beti! brawo!!!
  przestudiujcie historię tych ziem. Jako tereny przygraniczne, na przestrzeni wieków te ziemie przynależały do różnych państw. Były i czeskie i austriackie i pruskie. A że przed Polską należały do Niemiec stąd może ten „sentyment” do państwa niemieckiego , chociaż moim zdaniem, większość opcji proniemieckiej ze stricte Niemcami nie ma nic wspólnego. To po prostu Ślązacy do których tak naprawdę nie przyznaje się ani Polska ani Niemcy. Nigdy nie będą tak naprawdę identyfikować się z obywatelami tych dwóch państw.

  • To jedź do Katowic i powiedz prawdziwemu hanysowi czy nie jest Polakiem. Wielu z nich z giwerą przeciw Prusom (Niemcom) walczyli w powstaniach śląskich. Więc co ty pieprzysz ? Bronisz boś sama w tej anty Polskiej mniejszości zapisana. Tacy po wybuchu II WŚ pierwsi lecieli się przypodobać hitlerowcom i zakapować na Polaków… Folksdojcze !

    • No nie wiem kto jest tu głupi jak but ? Po pierwsze nie chodzę do kościoła a więc nie stałem jak jełop pod krzyżem. Po drugie kobiety lubię i szanuje do tego miały racje że strajkowały a że ty kochasz inaczej – gey. A po trzecie to ty masz jakieś urojenia polityczne bo ja nie jestem za żadną opcją polityczną – PISofob.

    • A gdzie je widziałeś ? I kto tak stwierdził ?
     Mój dziadek walczył najpierw z ruskimi najeźdźcami za co został odznaczony krzyżem Virtuti Militari oraz Krzyż Waleczny w 1920 roku. A w trakcie II W.Ś. przeciw hitleryzmowi II Armia Wojska Polskiego.

 6. Do TJP-hejterku,Twoje wpisy swiadcza o dwoch rzeczach.1-nienawisc do Slazakow i Niemcow jest jest u Ciebie ogromna.2-znajomosc historii ziemi na ktorej mieszkasz – znikoma i bardzo wybiorcza.Przyklad?”Folksdojcze”o ktorych piszesz byli-ale na ziemiach II Rzeczpospolitej zajetych przez III Rzesze.Tutaj mieszkali Reichsdeutsche-obywatele Niemiec. Przez lata ludzie zyli tutaj w zgodzie-bez wzgledu jakim jezykiem mowili.Skonczylo sie to w1921roku…

 7. DO Mati To twój komentarz świadczy o niskiej wiedzy. Znowu kolejny który liznął historie.
  Nienawiść – to bardziej do folksdojczów których nie brakowało tuż po wybuchu II W.Ś. i w trakcie jej. Dziś też wielu mówi że są Niemcami a Niemcy takich nazywają „wasser-woda”. Nawet oni nie ufają im. A do prawdziwych Ślązaków nic nie mam bo sam nim jestem bo tu się urodziłem. Ale nie wypieram się że jestem Polakiem. I mam pewne zasady. Dziwnie się czuję jestem w Polsce a ludzie zachowują się jak nie Polacy pisząc tu dziwne komentarze. Może obejrzyj serial Blisko coraz Bliżej nawet tu w Koźlu pewne sceny były kręcone.
  Mogę jedynie odczytać że chyba treści moich komentarzy przeczytałeś ale nie zrozumiałeś.

 8. Do TJP-jeżeli ja historie wg.Ciebie tylko liznąłem,to Ty jej nawet nie powąchałeś.Swoją wiedzę o Sląsku czerpiesz z PRL-owskich propagandowych seriali,a prawdziwej historii tej ziemi nie znasz (lub nie chcesz poznac) bo wtedy wersja historii Slaska wg TJP legnie w gruzach.Zyj dalej w tej błogiej nieświadomości i myśl sobie dalej ze po wyginięciu dinozaurów na Sląsku od razu pojawili się Polacy.Zdecydowanie poprawi Ci się humor.Treść Twoich komentarzy zrozumiałem bardzo dobrze (inni forumowicze zresztą też-poczytaj sobie komentarze do Twoich komentarzy).Pozdrawiam.

  • DO Mati To twój komentarz jednak świadczy o niskiej wiedzy. Tylko nie wiem kto tu żyje w nieświadomości ?
   A skoro jak twierdzisz ja rzekomą swą wiedzę czerpie z PRL-owskiego serialu to ty skąd ? Z wikiperdi gdzie ludzie wpisują nie zawsze sprawdzone fakty albo naczytałeś się lub nasłuchałeś się niemieckiej propagandy i teraz mądrego udajesz. Żałosny jesteś.

 9. No i Koźle załapało się w XVIIIw. Na chwilę do Polski, a potem imperium Austro-Węgierskie. A Niemcy to twór powstały w IIp XIXw. A książę Władysław Opolski był wnukiem króla Władysława Łokietka, a tak to tu Czesi rządzili, nie Niemcy

Skomentuj