Na placach zabaw jak na patelni. Rozgrzana do czerwoności zjeżdżalnia i parzące szczebelki drabinek

13

Wysoka temperatura i ostre słońce nagrzewają place zabaw. Metalowe zjeżdżalnie, barierki, śruby mogą dotkliwie poparzyć delikatną skórę naszego dziecka. Taki los spotkał małą Izę, która tylko raz postanowiła zjechać na zjeżdżalni. 

Po kilku dniach niemal afrykańskich upałów nasze mieszkania i domy są już mocno nagrzane. Nic więc dziwnego, że szukamy chwili wytchnienia na dworze, najlepiej w zacienionym miejscu. Dzieci w tym czasie szczególnie ciągną na place zabaw, jednak, jak się okazuje, w upalne dni może być tam naprawdę niebezpiecznie. Przekonała się o tym mama 6 letniej Izy.

Spacerowałyśmy parkiem, gdy mijałyśmy plac zabaw, moja córka dosłownie zerwała się w mgnieniu oka i zaczęła wspinać się po drabince zjeżdżalni. Zanim uświadomiłam sobie zagrożenie i krzyknęłam, było już za późno. Córeczka zjechała z rozgrzanej ślizgawki i skończyło się to poparzeniem. Jak dotknęłam ręką zjeżdżalni, dosłownie parzyła – mówi mama 6-letniej Izy.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo potrafi nagrzać się metalowa zjeżdżalnia w upalny dzień, drabinki, uchwyty czy śruby. Zdecydowana większość placów zabaw jest w pełnym słońcu, ma to swoje plusy wiosną, lecz ogromne minusy latem. Dlatego, jeśli chcemy wybrać się z pociechą na plac zabaw, wybierajmy odpowiednie pory dnia. Unikajmy korzystania z nich między godziną 12 a 15, choć w takim upale, jaki doświadczamy w ostatnich dniach, lepiej jest wybrać się na plac zabaw dopiero po godzinie 17.

13 KOMENTARZE

 1. Cały Kędzierzyn-Koźle jest rozgrzany jak patelnia dzięki modernizacji,czyli wycięciu wszystkich dużych drzew i krzewów,wyłożeniu kostką,płytami,zalaniu betonem i asfaltem.
  Rynek w Koźlu ,cały obszar przy Kozielskiej ,MDM, i wiele innych,to rejony które są nagrzewane do temperatur,uniemożliwiających korzystanie z tych części miasta.
  Komu mamy podziękować? Za ten akt wandalizmu to wszystkich odpowiedzialnych pozbawić pracy w urzędach i ukarać setkami tysięcy złotych.

  • Prawdopodobnie ulicę 1 Maja też w ten sposób zmodernizują. Już był swego czasu anons w kk24 że niejaka pani Joanna skarżyła się że lampy uliczne toną w koronach drzew i ona nie widzi dziur w jezdni, które tam są i się rozrastają.

  • Cyt. z artykułu „Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo potrafi nagrzać się metalowa zjeżdżalnia w upalny dzień, drabinki, uchwyty czy śruby.” Otóż droga redakcjo normalni ludzie zdają sobie z tego sprawę i nie puszczają dzieci na rozgrzane zjeżdżalnie ani nie zostawiają w aucie jak idą na zakupy. Oparzone dziecko to nie wina słońca że świeci ….

   • Zgadzam się co za bzdurny tekst równie dobrze mogli napisać że w zimie metalowa zjeżdżalnia jest zimna

  • Może jako mieszkańcy poprosimy Jej Wielmożność Panią Prezydent, żeby oddała man nasze drzewa. W taki upał może zrozumie naszą prośbę i trochę przychylniejszym okiem spojrzy na mieszkańców.

 2. Jak matka 6 letniej Izy będzie tak pilnować dziecka to Iza nie dożyje lat 10.
  Przy ruchliwej drodze też tak pilnuje dziecka? Na basenie miejskim też tak pilnuje?
  Może niech mama Grażyna zostawi smartfon w domku żeby jej nie rozpraszał.

 3. Znów trzeba jakieś ostrzeżenia i przestrogi dla idiotów zamieszczać,bo ludzie coraz głupsi,nie potrafią przewidzieć najprostszych rzeczy,jak bezmózgi.

 4. Madka z bąbelkiem nie wie, że jak słońce świeci to wszystko się nagrzewa. Fizyczne właściwości metalu i jego przewodnictwo cieplne powodują, że na słońcu potrafi być gorący… Cóż ważne, że jest religia w szkole i brak wychowania seksualnego, bo może Madka by nie miała dzieci dzięki temu, a tak przekazuje głupotę kolejnym pokoleniom.

  Czy jak będzie padał deszcz i bąbelek Madki zmoczy 4 litery, to też powstanie artykuł na szanownych łamach kluczowego portalu Drogi Mlecznej?

 5. Co za chora mania, że zdecydowana większość placów zabaw jest pozbawiona drzew, nawet w parkach. Moje 2-letnie dziecko nie potrafi zasnąć przed spacerem dlatego muszę kombinować i wyszukiwać miejsc gdzie jest cień.

Skomentuj