Na małych szwindlach uciułali 20 tys. zł. W szajce oszustów głównie młode kobiety

0

Cztery kobiety i trójka mężczyzn, wszyscy w wieku od 19 do 28 lat, stworzyli szajkę przestępczą, która w ciągu kilku miesięcy wyłudziła 43 pożyczki na łączną kwotę ponad 20 tysięcy złotych. Teraz oszuści muszą się liczyć z odsiadką, która może potrwać nawet 8 lat.

Postępowanie w sprawie oszustów zostało wszczęte jeszcze w grudniu 2013 roku. Siedmioosobowa szajka działała od czerwca 2013 roku do lutego 2014 roku. W jej skład wchodzili młodzi ludzie –wszyscy mieli od 19 do 28 lat. Co ciekawe, większość w grupie stanowiły kobiety.

Mechanizm działania przestępców był prosty. Jeździli oni po terenie województwa opolskiego i śląskiego, proponując przygodnie napotkanym osobom pracę za granicą. Osoby zabiegające o zatrudnienie musiały przekazać fałszywym pośrednikom dostęp do rachunku bankowego oraz zdjęcie dowodu osobistego. Po otrzymaniu niezbędnych dokumentów i kodów dostępu do rachunków bankowych oszuści na podstawie podrobionych zaświadczeń o zatrudnieniu w internecie składali wnioski o przyznanie pożyczek krótkoterminowych. Uzyskane w ten sposób pieniądze przelewali następnie na kolejne rachunki bankowe, a ostatecznie trafiały one na prywatne konta członków szajki.

Funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu ustalili, że w ten sposób udało im się wyłudzić 43 pożyczki na kwotę ponad 20 tysięcy złotych. Próba wyłudzenia kolejnych 31 pożyczek na łączną kwotę ponad 21 tysięcy złotych nie powiodła się.

Kwota, którą oszustom udało się wyłudzić w ciągu kilku miesięcy działalności, nie rzuca na kolana. Za to poważne są konsekwencje, które mogą ich teraz spotkać. Za przestępstwo oszustwa grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Skomentuj