Na lokomotywę trzeba będzie jeszcze zaczekać. „Przyjedzie” za kilka miesięcy

7

Tworzenie pomnika upamiętniającego kędzierzyńskich kolejarzy utknęło na kilka miesięcy. Lokomotywa pojawi w Śródmieściu prawdopodobnie dopiero wiosną.

Od niemal roku na skwerze przy wiadukcie w Śródmieściu na „przyjazd” lokomotywy czeka fragment torowiska na betonowym cokole. To pierwszy element pomnika, który powstanie w tym miejscu. Wciąż brakuje lokomotywy, którą miasto kupiło z Kopalni Piasku w Kotlarni. Pomnik będzie upamiętniał kolejarzy, dzięki którym Kędzierzyn na przełomie XIX i XX wieku przekształcił się miasto. Lokomotywa z pewnością stanie się też niewątpliwą ozdobą i atrakcją tej części Śródmieścia. Jej przyjazd mocno jednak się opóźnia.

– Po wielomiesięcznych staraniach uzyskaliśmy zgodę na przetransportowanie lokomotywy na teren „Azotów”, gdzie trafi ona na dniach. Sam remont w mieszczącej się tam firmie zajmie kilka kolejnych miesięcy – informuje wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla Artur Maruszczak.

Lokomotywa miała stanąć na cokole już pod koniec zeszłego roku. Pierwsza firma, która podjęła się renowacji, nie wykonała jednak zadania i urząd rozwiązał z nią umowę. Po wyborze drugiego wykonawcy kilka miesięcy zajęło załatwienie formalności związanych z transportem parowozu na miejsce renowacji.

7 KOMENTARZE

  1. No ale jak to tak, żądam powołania komisji d.s. Lokomotywy Sprzed Dworca. Ta sprawa jest zbyt istotna w codziennym funkcjonowaniu miasta. To trzeba przyśpieszyć, nawet kosztem mniejszej ilości foodtrucków na zjeździe jesienią.

  2. To za kare ze kolej nie chce udostepnic budowy 500m torowiska do portu w Kozlu, moja upierdliwosc w tym temacie niezna granic!! To zapytam przy okazji. Co z budowa Portu w Kozlu??

  3. Co znaczy rok w tą czy w tą dla obecnych władz – drobnostka!
    Zastanawiam się czy ktoś kiedyś zrobi zestawienie wszystkich opóźnień w realizacji różnych zadań. To byłaby naprawdę ciekawa (i długa) lektura.

  4. W dzieciństwie nazywaliśmy to miejsce „parkiem kolejowym”. Był tu rzeczywiście uroczy zakątek i miejsce do zabawy (przed wykopaniem na środku dziury na szalet miejski a po jakimś czasie dodatkowo zakopaniem podejrzanej cysterny. Po parku zostało wspomnienie stąd propozycja nazwy „…kolejowy”.

Skomentuj