Na Górze Św. Anny będzie jeszcze piękniej. Rusza rewitalizacja za 12 mln zł

0

Jedno z ulubionych miejsc kędzierzynian na krótkie wypady wreszcie doczeka się rewitalizacji. Zmieni się sporo. Planowana inwestycja jest warta ponad 12 mln zł.

Poza sanktuarium kompleks tworzony przez amfiteatr w byłym kamieniołomie wraz z Pomnikiem Czynu Powstańczego to największe atrakcje Góry Św. Anny każdego roku przyciągające tysiące turystów z całego świata. Amfiteatr ukończony tuż przed wybuchem II wojny światowej, choć nadal imponujący, mocno już dotknął ząb czasu. To zmienić ma się wraz z rewitalizacją. Projekt uzyskał dofinansowanie, o czym poinformował wojewoda opolski Adrian Czubak.

– Weszliśmy w rok szczególny. To rok, w którym świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę (…) W 2016 roku premierzy Morawiecki i Gliński przekazali informację o zwiększeniu roli kontraktu terytorialnego, również w sektorze kultury (…) aby dofinansować rewitalizację wielu wspaniałych zabytków i organizację wydarzeń (…) Tu pojawiła się szansa dla chyba najcenniejszego pod kątem kulturalnym i sakralnym na terenie naszego województwa, czyli Góry Świętej Anny – wojewoda Adrian Czubak przekazał podczas konferencji prasowej.

Wojewoda zarekomendował pięć inwestycji do kontraktu terytorialnego. Wśród nich na pierwszym miejscu znalazło się właśnie zadanie „Ochrona dziedzictwa kulturowego Pomnika Historii Góra Św. Anny”. Następnie podpisano szereg listów intencyjnych, aby wzmocnić szanse na realizację projektu. Niestety, w pierwszym podejściu nie został on zaakceptowany. Wojewoda, jak i samorządowcy nie dali jednak za wygraną. Wspólnymi siłami udało się dopiąć celu. W maju zeszłego roku rewitalizacja znalazła się na liście rekomendowanej.

Projekt przygotowali wspólnie powiat strzelecki oraz gmina Leśnica. Jego całkowita wartość to 12,3 mln zł. Dofinansowanie wyniesie około 8,5 mln zł. Symboliczne wbicie łopaty planowane jest w kwietniu tego roku. Inwestycja będzie realizowana do końca roku 2019. Wkład własny zabezpieczyła gmina Leśnica oraz Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich.

Zarówno starosta powiatu strzeleckiego Józef Swaczyna, jak i Waldemar Gaida, członek zarządu powiatu strzeleckiego, podkreślali, że choć o modernizacji pomnika i amfiteatru mówiono od dawna, dopiero teraz udało się pozyskać pieniądze na ten cel.

– Nasza koncepcja to przede wszystkim przebudowa i remont samego pomnika. On jest naruszony konstrukcyjnie, trzeba go wzmocnić, odnowić płyty. To jest związane z samą rampą, wzmocnieniem skarpy, wszystkimi badaniami, które już częściowo zostały wykonane o charakterze geologicznym i hydrologicznym – mówi Waldemar Gaida, członek zarządu powiatu strzeleckiego.

Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy, zwrócił uwagę na dobrą współpracę pomiędzy samorządami oraz na zaangażowanie w pomoc wojewody opolskiego Adriana Czubaka.

– Bez wsparcia wojewody ten projekt byłby obarczony porażką – mówił.

– Za każdym razem, kiedy tylko była jakakolwiek możliwość rozmów w celu podnoszenia rangi tej inwestycji, jak jedna grupa pracowaliśmy na ten sukces – dodała Katarzyna Czochara, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Poza remontem i iluminacją pomnika odnowiony zostanie pierwszy krąg amfiteatru wraz ze sceną oraz pylonem masztowym. Koncepcja zakłada także oczyszczenie ściany skalnej z roślinności, odtworzenie ścieżek, budowę platformy widokowej oraz instalacji edukacyjnych.

 

Skomentuj