Na cmentarz niekoniecznie 1 i 2 listopada. Biskup opolski wydał dekret dla wiernych

6

Każdego roku 1 listopada cała Polska rusza na groby bliskich, a cmentarze przeżywają prawdziwe oblężenie. Nigdy wcześniej jednak nie odbywało się to w tracie szalejącej epidemii. W tej sytuacji biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret skierowany do wiernych. Groby bliskich niekoniecznie trzeba odwiedzać 1 czy 2 listopada. Oto treść dokumentu:

Dekret

W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych i Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych, dla właściwego przeżycia tych wyjątkowych dni i zminimalizowania ryzyka zakażenia w dniach 31 października – 8 listopada 2020 roku na terenie Diecezji Opolskiej postanawiam, co następuje.

 1. Na cmentarzach w czasie sprawowania kultu religijnego nie wyznacza się limitu osób, lecz obowiązuje zasada dystansowania się na odległość nie mniejszą niż 1,5 m oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa. 
 2. W związku z powyższym, roztropnemu rozeznaniu duszpasterzy pozostawiam organizację Mszy świętej na cmentarzu tam, gdzie jest taki zwyczaj. Msza święta może się odbyć, jeśli możliwe jest zachowanie reżimu sanitarnego. Jeśli jest to niemożliwe, Mszę taką należy odwołać. Podobnie należy potraktować przewidziane na te dni nabożeństwa, które mają odbywać się na cmentarzu. 
 3. Zachęcam do korzystania z ogólnego zezwolenia na aplikację większej liczby Mszy świętych 1, 2 i 8 listopada, by wszyscy wierni, którzy pragną w te dni uczestniczyć w Eucharystii, mieli taką możliwość. 
 4. Przypominam, że odpust zupełny za zmarłych można uzyskać jeden raz dziennie w dniach od 1 do 8 listopada pod określonymi warunkami. W związku z tym, zachęcam osoby w podeszłym wieku i inne szczególnie zagrożone zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 do indywidualnego odwiedzania cmentarzy w inne dni niż 1 i 2 listopada.

Wszystkim Wiernym naszej Diecezji życzę radości z chwały Wszystkich Świętych, zgromadzonych w niebiańskim Jeruzalem, ku któremu zmierzamy, pielgrzymując drogą wiary. Oni są dla nas źródłem nadziei, że życie tych, którzy zaufali Chrystusowi „zmienia się, ale się nie kończy, i gdy rozpadnie się dom doczesnej pielgrzymki, znajdą przygotowane w niebie wieczne mieszkanie”.

 KANCLERZ KURII               BISKUP OPOLSKI 
ks. Wojciech Lippa              + Andrzej Czaja 

6 KOMENTARZE

 1. Czy zmarły czuje obecność żyjących przebywających nad jego grobem? Z obserwacji cmentarnych to modlących się za dusze zmarłych jest zdecydowana mniejszość. Odwiedzanie grobów to tradycja, a nie obrządek religijny.
  Okolice 20.10 to jest już taka czerwona lampka: czy nagrobek jest umyty, czy są wszystkie literki i cyferki, czy ukradli wazon, ławkę lub sztuczne chińskie kwiaty.
  Czy nie można by zadbać o przodków bez manifestacji nowego samochodu, futra, czy butów (w zależności od statusu majątkowego)? Miesiąc wcześniej, miesiąc później, lub piękną wiosną??

 2. Czajcie ludkowie, trza chodzić z metrówką i pilnować tego półtora, bo wasz biskup dekret śmignął. Nawet aplikację daje. Ciekawe czy z gugla plaj do ściągnięcia.
  A jak tam koledzy z fotki ?

Skomentuj