Muzyka zakwitnie wrzosami. W ten weekend muzyczna uczta w Kędzierzynie-Koźlu

1

Już 25 września rusza XXXIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych „Wrzosowisko 2020”. Urszula Makosz z zespołem, Marek Dyjak, oraz Joanna Bejm to artyści, którzy zabiorą nas w krainę łagodności. 

„Wrzosowisko 2020” rozpocznie się w piątkowy wieczór w kozielskim domu kultury koncertem Urszuli Makosz z zespołem. Podczas koncertu zabrzmią utwory w języku ladino, charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów sefardyjskich, spadkobierców kulturowych Żydów wypędzonych w XVI wieku z Hiszpanii i Portugalii. W pieśniach słychać wpływy muzyki hiszpańskiej, arabskiej, greckiej i bałkańskiej. Żywiołowe, pełne ekspresji brzmienia, czasem też nastrojowe i melancholijne, przywodzą na myśl południowe klimaty
przeplatające się ze stylem orientalnym.

W sobotę w świat magicznej muzyki zabierze nas Marek Dyjak. Najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym – tak ocenia go krytyczka muzyczna, nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska. Jest jak prawdziwy buntownik, co to rzuca się głową naprzód, a dopiero potem podlicza bilans zysków i strat. Takie są też jego koncerty – zero taryfy ulgowej, śpiewa to, co czuje i myśli, nawet jeśli taki ekshibicjonizm sporo go kosztuje.

Niedziela to prawdziwa gratka miłośników poezji Haliny Poświatowskiej, które usłyszymy w muzycznej odsłonie serwowanej przez Joannę Bejm. Utwory poetki znalazły się na płycie „Jesteś”, wydanej w październiku 2019 r., która zbiera bardzo pozytywne recenzje zarówno słuchaczy, jak i krytyków.

 

1 KOMENTARZ

  1. Kaka powinna zatrudnić Sterkowicza; jego grafomański bełkot i prześwietlone fotografie mogłyby ożywić wasz drętwy jak poranny sztos serwis kulturalny, z całym szacunkiem dla pani Aliny

Skomentuj