Musieliśmy wykonać decyzję wojewody o przekształceniu szpitala. Małgorzata Tudaj gościem Studia KK24.pl

41

Po niemal dwóch miesiącach decyzja o przekształceniu szpitala w Kędzierzynie-Koźlu w jednoimienny ośrodek zakaźny wyłącznie dla pacjentów z koronawirusem zaczyna wywoływać nowe kontrowersje. Czy samorząd powiatowy mógł sprzeciwić się poleceniu wojewody opolskiego? O tym ze starostą Małgorzatą Tudaj rozmawiamy w programie Studio KK24.pl:

41 KOMENTARZE

 1. Zamiast wylewać łzy z powodu decyzji pana Wojewody należy wykorzystać tę sytuację i zreanimować szpital przy ul. Judyma.
  To nachalne inwestowanie w szpital kozielski położony na terenach zalewowych jest na dłuższą metę błędem.
  Zróbmy na razie drobny krok. Załóżmy, że docelowo będą jednak w naszym mieście dwie lokalizacje szpitala, równomiernie inwestowane. A skąd wiemy, czy ta epidemia się skończy w rozsądnym czasie. A jeśli to będzie trwało latami to będziemy wozili naszych chorych po innych miastach?

  • Znowu mielisz ten temat. Już ci tłumaczyłem ,że twój pomysł jest utopią. Jak wygląda szpital na Judyma ,a jak na Roosevelta ? Gdzie jest nowocześniejszy, gdzie bardziej zainwestowano do tej pory i nadal będą inwestować ? Włącz szare komórki i pomyśl ? Na Judyma za dużo by kosztował remont czy przebudowa tego obiektu. Do tego są problemy z personelem medycznym, a nie wspomnę o wyposażeniu. Ty twierdzisz zawistnie jako Kędzierzynianka. Już od dawna jest taki cichy konflikt między mieszkańcami Kędzierzyna, a Koźla. Wszystko nie może być w Kędzierzynie. My Koźlanie też mamy prawo. Pytasz kiedy to się skończy ? Wszyscy by chcieli już, lecz ile to jeszcze potrwa ? Nie wie nikt.

   • W Koźlu nie ma stacji pomiarowej więc nie wiemy gdzie jest więcej benzenu.
    Ale przy takiej powodzi jaka była w 1997 roku na pewno będzie więcej wody.

  • A ty Alyna masz na nazwisko Terenyzalewowe? Słyszałaś o zbiorniku Racibórz i innych budowlach takich jak wały?

 2. Taaak…. Organem założycielskim w tym przypadku jest powiat i nic nie ma do powiedzenia nawet w takiej sytuacji ? To po co są samorządy ? Moje zdanie jest takie i powtarzam : za tą decyzją stoją przede wszystkim Wojewoda opolski , a także Starościna. Stwierdzanie ,że nasz szpital spełnia kryteria było tylko pretekstem. W Opolu również są szpitale spełniające te kryteria. Np. szpital wojewódzki. Pan Czubak wiedział, że nie może przemianować owego szpitala w jednoimienny, bo to byłby jego koniec kariery… To znaczy mieszkańcy Opola by go …. Wynika z tego, że p. Czubak poświęcił nasz Kozielski szpital. Lecz nikt nie przemyślał tej decyzji. Drugie miasto w województwie, ciężki przemysł w tym chemiczny, infrastruktura drogowa kierująca w różne strony kraju, dosyć spora ilość mieszkańców w tym chorych. Pozbawienie ich możliwości leczenia było i jest zwyczajnym bandytyzmem. Od razu chcę tu powiedzieć ,że rozumiem kwestie, że gdzieś musiał powstać taki szpital. Tylko czy musiało być to w Kędzierzynie-Koźlu ? Tym bardziej ,że jest to jedyny szpital na cały powiat kędzierzyńsko-kozielski. Teraz minie sporo czasu kiedy szpital powróci do pierwotnego stanu.

 3. Nawet, jak uruchomi się szpital przy Judyma, to kto tak będzie pracował skoro już przy Roosevelta są już teraz braki kadrowe (lekarze, pielęgniarki), a będą jeszcze większe.

 4. Strach pomyśleć ile osób może nie dojechać w nagłych wypadkach do szpitali w innych miastach ;( Do Strzelec jak i do Krapkowic jest jednak kawałek drogi a w takich przypadkach cenna jest każda minuta!

 5. Pozbawienie szpitala blisko sześćdziesięciu tysięcy ludzi to kpina z nich.Wg słownika języka polskiego instytucja,która prowadzi Starościna nie jest samorządem,może wypada złożyć mandaty?

  • Błąd, to nie miejski szpital, a powiatowy, i to jedyny na cały powiat. A więc nie blisko 60tys, a ponad 100. To niestety jeszcze większy problem

 6. Ciekawa jestem jakie zdanie na temat decyzji pani starosty Tudaj i wojewody Czubaka w sprawie szpitala w Koźlu mają radni miejscy i powiatowi PiS-u oraz ani poseł Porowska, której w Kędzierzynie-Koźlu nie widać i nie słychać. Mamy lokalnych dziennikarzy i powinni na ten temat rajców i posłankę przepytać.

  • Radni miejscy i powiatowi „totalnej opozycji” Kędzierzyna-Koźla nie popisali się w czasie epidemii „Korona Wirusa.” :)) Zatem „Mamy lokalnych dziennikarzy i powinni na ten temat rajców i ” posłów, senatora z „totalnej opozycji” przepytać.” :))

  • Greta dej se pokój z tymi miejscowymi dzinnikarzoma. Przeca widzisz że piszom yno to co im karzom i to co im wolno i czego sie nie bojom naszkryflać.

 7. Mówią w UW, że jeśli chodzi o szpital w Kędzierzynie-Koźlu to dyr Wojtaszek odpowiedział w piśmie prawdę i jest człowiekiem odpowiedzialnym.

   • @ed „Patriotyczny Kedzierzyn” w czasie „Korona Wirus” działa dla lokalnej społeczności. Za to „totalna opozycja” to żenada jak na swoje możliwości w tym tzw. „miasto możliwości.” Gdzie ci popierający PO, KO i reszta, siedzą na d..ach i zrzędzenie. :)) Też do nich należysz sądząc po wpisie. :))

 8. Ona zaistniała tylko na chwilę przed wyborami, a po uzyskaniu mandatu… Cicho wszędzie, głucho wszędzie i wiadomo co dalej będzie. Problemy precz, głodne obiecanki-cacanki i niekończący się lans, lans, lans i tylko lans, a młodzi ciągle tłuką newsy i fotki na jej fejsie.

 9. Tudaj zdradziłas miasto i jego mieszkańców, nie od dziś wąchasz sie z PiS, a to ta zbrodnicza partia zrobiła z Ślązaków, ukryta opcje Niemiecką, a swoich przeciwniķów czyli opozyję II sortem, chciałbym Ci przypomnieć Tudaj że twoje rzady ze szkoda dla miasta tez nie są jasne, chciałbym ci uswiadomić że PiS zdobyla tylko 43,6% w sejmie a w Senacie 48% więc w Polsce mniejszość, rządzi większoscia i to na nadzą szkodę. TUDAJ NIE ZAPOMNIMY CI ale PiS wiernyvh nagradza!

 10. To już rzeczywiście będzie inny szpital…. Po tej pandemii, obawiam się, lecz mogę się mylić, ale jednak obawiam się, że ludzie będą bali się tu już leczyć, pamiętając kogo i z czego tu leczyli. Przed pandemią był oblegany przez chorych na różne schorzenia. Przyjeżdżali nawet z innych powiatów czy województw by przejść tu operację. Cieszył się w miarę dobrą opinia. A jak będzie teraz ? Czas pokaże czy nie stracił na renomie….

 11. Wnioski po wysłuchaniu : 1. manipulacja jeżeli chodzi o personel medyczny-p. Ewa w swojej wypowiedzi ich nie atakowała, 2-sprzedano nasze bezpieczeństwo zdrowotne za 15 milionów i doposażenie szpitala. Ciekawe na ile wyliczyli ciężkie pogorszenie stanu zdrowia a na ile pojedynczy zgon ludzi którzy nie mogą skorzystać z opieki zdrowotnej w swoim powiecie

 12. Ten szpital nigdy się nue odbuduje, można o nim mówić tylko w czasie przeszłym, już nie ma wielu specjalistów, a dzięki Dz.U. 775 z godziny na godzinę jeszcze mniej.

 13. Po tym wszystkim, po tych zawirowaniach oczekujemy od rady powiatu odwołania pani Tudaj z funkcji starosty. Dosyć tego, nie wolno bezkarnie narażać bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców naszego powiatu. Natychmiast należy powołać na starostę pana Gismana to odpowiedzialny, doświadczony samorządowiec i mądry gość. Masełko za słaby nie da rady.

  • Wypowiadaj się w własnej osobie, a nie jako „mieszkańcy,” , „oczekujemy.” Oczekujemy odejścia wszystkich z „totalnej opozycji,” zasiadających w władzach „miasta możliwości”, bo nie sprawdziła się. Lepiej ??? :))

 14. Margaret do bawienia wnuków. W kraju PO nie ma mocnego autorytetu i tyle. W powiecie może być ewentualnie stary wyga Gisman, lub Wojciechowski, ale to MN. Tak, czy siak i w mieście i w powiecie wielka kicha.

 15. Gisman i Wojciechowski to emeryci, lepiej niech sobie dadzą spokój, do bawienia wnuków.
  Mówia w klubie, że Masełko wkrótce będzie starostą. Ma też dobre układy z lokalnym PiS-em i posłanką
  Mieszkańcy chcą wiedzieć, którzy radni mają fuchy w radach nadzorczych spółek miejskich, gminnych?

 16. Polecenie wojewody, przynajmniej to pisemne z 16 marca 2020 , nie było decyzją administracyjną ani nie było skierowane do starościny ani do samorządu, tylko było skierowane do spzoz w KK czyli do szpitala ( polecenie jest na stronie UW w Opolu i można sobie poczytać) . Jeśli starościna brała udział w tym przeprofilowywaniu szpitala to prawnik musi się sprężyć mocno,bo działanie wspólnie i w porozumieniu( z wojewodą i dyrektorem, do czego się w tym wywiadzie przyznała) z prawdopodobnym przekroczeniem uprawnień , prowadzące do spowodowania utrudnienia dostępu do leczenia mieszkańcom i ewentualnego zagrożenia zdrowia i życia wielu, jest chyba jakimś paragrafem zagrożone? Czy ta rada mocno śpi , o intratnych fuchach śni?

 17. Pani Tudaj wszyscy w urzędzie wojewódzkim wiedzą że pani wieczorny telefon do Pana Czubaka rozwiązał jego bardzo poważny problem gdzie wyznaczyć szpital. Nysa odmówiła a Opole być nie mogło bo naruszało czyjeś interesy. Pani starosta pozbawiła opieki zdrowotnej 100 tysięcy mieszkańców powiatu. Nie wiem dlaczego jeszcze mieszkańcy nie robią demonstracji pod starostwem.
  Czas tego starosty się skończył mam nadzieję że dotarło to do pani Nowosielskiej. Chodzą słuchy że to pani powołała tudajowă na starostę rękami swoich ludzi. To niech weźmie pani za to odpowiedzialność pani Sabinko a nie tylko umywa ręce.

  • Daj jej spokój. Ona teraz ma inny problem spędzający sen z powiek. Szykuje się na kolejny, wyjazdowy bal. Jeszcze nie wie gdzie, ale już się szykuje.

 18. My musieliśmy, a inni nie? Pani Tudaj, coś mi tu nie pasi. To inne szpitale mają oddziały zakaźne, nie my. ale czyżby duża kasa dla szpitala zdecydowała? Cieszą się prywaciarze. Senator otwiera cukiernie, ale co zrobił żeby 100 tysiącom mieszkańców powiatu zapewnić bezpieczeństwa i należytą opiekę zdrowotną. POKOpane dziadostwo. Najważniejszy interes własny, nie publiczny. Czy wszyscy wasi radni i przyjaciele królika siedzą już w radach nadzorczych spółek miejskich? Ciągle mało? Tak robiliście i nadal robicie. Strach pomyśleć co by było gdybyście w Polsce rządzili.

Skomentuj