Multimedialne centrum pamięci w bunkrze z II wojny światowej. Miasto zdobyło pieniądze

0
Bunkier, w którym dzięki dofinansowaniu powstanie miejsce pamięci ze stałą wystawą poświęconą II wojnie światowej.

Kolejne miejsce lokalnej historii przejdzie metamorfozę. Po wzgórzu zamkowym, na którym już trwają prace, zmieni się także bunkier na os. Blachownia i jego otoczenie. Powstanie tam strefa historii i inspiracji. Na jej utworzenie gmina Kędzierzyn-Koźle otrzymała dofinansowanie w wysokości blisko 1 mln złotych. Partnerem miasta w projekcie jest stowarzyszenie Blechhammer-1944.

Bunkier znajdujący się przy ul. Zwycięstwa pamięta czasy II wojny światowej. Był on przeznaczony dla mieszkańców i pracowników ówczesnych zakładów paliwowych. Teraz zyska nowe życie i przeznaczenie. Stanie się interaktywnym miejscem spotkań mieszkańców i gości miasta. Oprócz cyklicznych plenerowych wystaw wokół budynku poświęconych dzisiejszym problemom miasta, wewnątrz bunkra znajdzie się miejsce na organizowanie prelekcji i prezentacji. Będzie to możliwe dzięki zainstalowaniu nagłośnienia, ekranu i projektora. Nie zabraknie także nowych przeszklonych gablot i ławek. Cały teren zostanie oświetlony oraz objęty monitoringiem.

Najwięcej miejsca w bunkrze zajmie stała wystawa poświęcona historii Kędzierzyna-Koźla z okresu II wojny światowej. Swoje miejsce znajdą tu eksponaty zgromadzone przez Stowarzyszenie Blechhammer-1944, które obecnie znajdują się w izbie pamięci w Domu Kultury „Lech”. Stowarzyszenie będzie też odpowiedzialne za funkcjonowanie strefy oraz przygotowywanie innych ekspozycji i wydarzeń.

Całkowita wartość projektu wynosi nieco ponad milion złotych. Wysokość uzyskanego dofinansowania to prawie 985 tys. złotych, z czego ponad 881 tys. złotych pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-20120 na inwestycje wynikające z lokalnych planów rewitalizacji, a pozostałe 104 tys. ze środków budżetu państwa.

Źródło: urząd miasta

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj