Możesz pomóc rodzinom zastępczym. Przy PCPR powstanie Centrum Wolontariatu

0

Nie mają rodziny lub ich rodzina nie może się nimi zajmować. Aby dorastać, rozwijać się i uczyć, potrzebują namiastki normalnych relacji z bliskimi. To właśnie jest misją pieczy zastępczej, stworzyć dzieciom dom, warunki do prawidłowego rozwoju. Jednak bez wsparcia wolontariuszy realizacja tych zadań jest bardzo trudna.

Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina” wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu w ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich realizuje projekt pod nazwą „Partnerstwo na rzecz rodzicielstwa zastępczego w województwie opolskim”.

Jednym z celów szczegółowych projektu jest zwiększenie promocji i szerzenie idei profesjonalnego wolontariatu na rzecz rodzicielstwa zastępczego poprzez utworzenie Centrum Wolontariatu w obszarze pieczy zastępczej, które ma powstać do końca 2020 roku przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

Będziemy rekrutować wolontariuszy i działać jako Biuro Pośrednictwa Pracy dla chętnych mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, służąc dobru ogólnemu, dzięki ludziom bezpłatnie pracującym na rzecz innych.  Potrzebujemy wolontariuszy, osób, które będą pomagać rodzinom zastępczym w wychowywaniu dzieci, w opiece nad nimi, w zabawach, odrabianiu lekcji i po prostu będą wsparciem dla rodzin – mówi Gerard Wilczek ze Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina”.

Zajmujemy się dziećmi, które z różnych powodów nie mogą być wychowywane w swoich rodzinach biologicznych. Mają różne, często bardzo przykre historie i trzeba się nimi odpowiednio zaopiekować. Najlepszą forma to bycie wciąż w rodzinie. Satysfakcja, kiedy dzięki nam dzieci nabierają siły i kiedy zaczynają sobie radzić problemami i wchodzą dumnie w dorosłe życie, to jest to dla nas największą nagrodą – dodaje Gerard Wilczek.

W naszym powiecie jest prawie 200 dzieci, które znajdują się w pieczy zastępczej, część z nich przebywa w placówkach. Jak podkreśla Gerard Wilczek, w misji pomocy dzieciom są potrzebni pozytywni wojownicy, którzy mają ochotę zmierzyć się z czymś trudnym, lecz dającym wiele satysfakcji.

Więcej informacji w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu przy ulicy Skarbowej 4, tel. 774810282.

Skomentuj