Mniej poważna twórczość seniorów, czyli konkurs na lepieje. Pisarska inicjatywa w Kędzierzynie-Koźlu

8

„Lepieje na Dzień Kobiet” to marcowa inicjatywa Domu Dziennego Pobytu Nr 5 „Nasz Dom” w Kędzierzynie-Koźlu oraz Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Potrzebującym „Trampolina”. Zorganizowano konkurs amatorskiej twórczości literackiej podmiotów i osób prywatnych z Kędzierzyna-Koźla i nie tylko.

Ideą wydarzenia było napisanie krótkich, żartobliwych wierszyków zwanych lepiejami, które w związku ze świętem 8 marca miały nawiązywać do kobiecości. Wynalezienie tej formy pisarskiej przypisuje się wyjątkowej kobiecie, jaką była Wisława Szymborska. Lepiej jest to jednozdaniowy, krótki, zwykle dwuwersowy wierszyk o groteskowym, nierzadko nonsensownym charakterze. Pierwszy wers lepieja zazwyczaj opisuje jakieś bardzo przykre w skutkach wydarzenie, drugi natomiast stwierdza, że jest ono i tak lepsze od czegoś, pozornie nieszkodliwego.

Konkurs z okazji Dnia Kobiet miał charakter otwarty, jednak dedykowany był przede wszystkich seniorom i osobom niepełnosprawnym. W wydarzeniu udział wzięło szereg instytucji: Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kędzierzynie-Koźlu, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Oddział Kędzierzyn, Środowiskowy Dom Samopomocy „Promyczek” oraz pięć domów dziennego pobytu funkcjonujących w mieście. Trzydzieści trzy zgłoszenia konkursowe zawierały łącznie około 200 utworów, z których jury pod przewodnictwem pani Agaty Blachucik wybrało trzy najlepsze.

Miejsce I – utwór Pani Marii „Lepiej dostać cegłą w głowę, niż obrazić białogłowę”

Miejsce II – utwór Pani Iwony, reprezentantki Domu Dziennego Pobytu Nr 3 „Radość” w Kędzierzynie-Koźlu „Lepiej jest jadać przypalone kotlety, niż ciągle spotykać zmierzłe kobiety”

Miejsce III – utwór Pani Barbary, reprezentantki Środowiskowego Domu Samopomocy „Promyczek” „Lepiej kijem mieszać ciasto, niż z kobietą iść na miasto”.

Laureatki otrzymały nagrody za zajęcie I, II i III miejsca, a pozostałym twórcom wręczono nagrody za uczestnictwo. Fundatorem wszystkich nagród był Carrefour Polska S. A.

Zachwyt wzbudził również krótki utwór reprezentantów Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kędzierzynie-Koźlu: „O! Mój drogi! Co się dzieje? Układam lepieje!”, który pomimo niespełnienia warunków konkursu, zdaniem jury, zasłużył na wyróżnienie. Jak się okazuje, kobieca natura, z jej zaletami i wadami, niezmiennie inspiruje. Poczucie humoru i niebanalne pomysły zawarte w lepiejach konkursowych, są tego najlepszym dowodem – mówi Katarzyna Weklicz, kierownik Domu Dziennego Pobytu nr 5.

8 KOMENTARZE

Skomentuj