Młodzież z Ukrainy będzie kształcić się w Kędzierzynie-Koźlu. Pierwsi uczniowie przyjadą za rok

33

Pięcioro uczniów z Ukrainy od przyszłego roku szkolnego ma rozpocząć naukę w szkołach średnich naszego powiatu.

O planach ściągnięcia do naszego powiatu młodzieży z Ukrainy jego władze poinformowały na ostatniej sesji. W pierwszym roku naukę w szkole średniej ma rozpocząć piątka uczniów, jeśli rozwiązanie się przyjmie, w kolejnych latach ich liczba może się zwiększyć.

– Trójka uczniów podejmie naukę w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej, kolejnych dwóch trafi do technikum chemicznego przy Zespole Szkół nr 3 – precyzuje starosta Małgorzata Tudaj.

Uczniowie zostaną zakwaterowani w internacie. O wyborze młodzieży, która sprowadzi się do Kędzierzyna-Koźla ma decydować ich poziom wiedzy, ale też znajomość języka polskiego – powiat chce sprowadzić uczniów płynnie posługujących się naszym językiem, aby nie było konieczności organizowania dla nich dodatkowych kursów.

W ostatnich latach liczba obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu pracy i lepszego jutra stale wzrasta. Trend ten widoczny jest również na Opolszczyźnie, gdzie brak rąk do pracy jest szczególnie mocno odczuwalny. Kilka tygodni temu opolski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że po raz pierwszy w historii liczba legalnie zatrudnionych w regionie cudzoziemców przekroczyła liczbę 20 tysięcy.

33 KOMENTARZE

 1. Na stypendia dla Polaków nie ma kasy ale dla b…..rowców to już tak. Żeby to chociaż były osoby z Kartą Polaka lub potomkowie Kresowian.

 2. A co ze szczepieniami? ? Na Ukrainie ich nie ma, wtym roku mieli niemal epidemie Odry która dostała się też do nas. Fajnjee niech się uczą itd ale należało by też pomyśleć o zdrowiu i bezpieczeństwie naszych dzieci

 3. No tak, kolejny idiotyzm Starostwa. W Powiatowym Zarządzie Dróg zwalnia się pracowników fizycznych bo są za drodzy, nic nie robią z zamkniętym oddziałem neurologicznym w Naszym szpitalu, a na Ukraińców pieniądze mają. To hańba niech się p. Tudaj i p. Gisman wraz z radnymi podadzą do dymisji jak nie potrafią zarządzać powiatem i jego mieniem. Za chwilę wezmą nie małą premie za 11 listopada. Dodam tyle, co oni się uczepili tych Ukraińców ? Czyżby nie odrobili lekcji historii ? Przecież w czasie II wojny światowej współpracowali z hitlerowcami i mordowali Naszych Rodaków !

  • Tam nikogo się nie zwalnia, wszyscy dostali pracę. Wystarczy posłuchać ostatniej sesji. Neurologia to problem braku lekarzy a nie starosty, która nie zarządza szpitalem, robi to dyrektor, który odpowiada za ten szpital. Co ma wojna i historia do teraźniejszości ? Czy to znaczy, że nasi nie mają jeździć do Niemiec do pracy ? Bo Niemcy mordowali ? Z Ukraińcami jest tak jak z nami 20 lat temu, też jeździliśmy do Niemiec do roboty, bo tam nikomu się nie chciało pracować za te pieniądze. Zresztą, jeździmy do dziś. U nas roboty jest mnóstwo, ale nie ma komu pracować, więc jak chcą się u nas uczyć i pracować to niech pracują.

   • No roboty mnóstwo ale za jakie stawki… nie da sie z tego wyżyć, a co dopiero założyć rodzine… wiec nie dziw się ze rodacy wyjeżdŻają, za granice, bo niby jesteśmy w unii, ceny te same a zarabiamy 4 razy mniej… coś tu jest nie halo. I jak maja się tu kształcić? A co ich rząd robi? My sie najpierw zajmijmy swoim krajem, bo poki co jestesmy na ostatnim miejscu…

  • Ale głupoty piszesz. To są przecież dzieci emigrantów z Ukrainy, którzy tutaj pracują i pomnażają nasz PKB. Co ta młodzież ma wspólnego z czasami II wojny światowej? Bardzo dobrze, że chcą się uczyć.

 4. Tak jest i Krzysztof nie znacie historii… Ale wy dobrzy jesteście…. emigranci, może ich weźmiecie do swych domówi podzielicie się…. A może wy jesteście z mniejszości niemieckiej, że tak bronicie Starostwa ? Jak widzę debili w naszym społeczeństwie nie brakuje. Tyle pracy, tylko dlaczego sklepy, zakłady plajtują ? Dlaczego coraz więcej mieszkańców K-Koźla wyjeżdża z miasta za chlebem ? Może z tego dobrobytu ? Jak macie klapki na oczach to już nie moja wina. A jeśli chodzi o PZD jak nie wiecie to nie piszcie bzdur. Fizyczni na bruk, a umysłowych do Starostwa. Za szpital i to co się tam dzieje również odpowiada Starostwo i nie piszcie głupot jak nie wiecie tumany.

 5. Czy zapytał ktoś mieszkańców miasta i powiatu czy chcemy banderowców w naszym mieście NIE. Może pani prezydent przyjmie ich pod swój dach.

 6. przyjmujemy 5 młodych Ukraińców a tyle wrzasku jakby tu całe upa zjechało. jak w parę dni temu było widać mnóstwo aut z literką d to nikt nie krzyczał, że znowu najazd.

 7. Tak typowy przekrój polskiego społeczeństwa, lubią wzajemnie sobie dosrywać. Mało kto tu pisze na temat ale z KAT mogę się zgodzić. Wypisuje się tu różne bzdury jak: co tam tylko 5-ciu Ukraińców, niech się uczą itd. Prawie żaden z was nie zauważa ,że dzieje się źle. Czy ktoś z was zastanowił się dlaczego rodacy nasi muszą wyjechać za granicę ? Bo drudzy rodacy- pracodawcy nie chcą płacić godnego wynagrodzenia. Oprócz tego rządzący wykombinowali sobie aby ci właśnie pracujący za granicą przywozili walutę i ją tu wydawali – po to, to wszystko jest … Kimś trzeba załatać dziurę (pracownicy) Polak we własnym kraju jest za drogi to trzeba wziąć tańszego Ukraińca. I nie zawsze tu płacą podatki…. I naprawdę nie wypisujcie tych durnot jak to trzeba pomagać itd. Bo sami tego nie robicie.

  • Zawsze możesz – jak i każdy niezadowolony z wynagrodzenia pracownik – otworzyć własną firmę, zatrudniać i spijać śmietankę:) W czym problem, skoro to taki raj?

 8. Jak ktoś chce pracować a jest Ukraińcem to jest ok, dzieci chce posłać do szkoły, to chyba oczywista oczywistość. Ja tam nie widzę problemu z pracownikami zza Buga. Światowi ludzie jak Ja nie mają problemu ale poljaczki zza Buga widzę, że sąsiadów nie lubią…

 9. Jprdl, pięcioro Ukraińców i młodych ludzi, a afera jakby co najmniej zaczęło się „uczyć” 2 tysiące ciapatych, ogarnijcie się ludziska ….

 10. Czytając wpisy mogę tylko współczuć co niektórym. Są pod wpływem pewnych mediów, rządzących, niech dalej słuchają Rydzyka i Natanka. Niech dalej wypisują te wypociny. Urobili was i wmówili, że trzeba pomagać Ukraińcom i tak to powtarzacie, a niech sobie pracują , mi oni nie przeszkadzają… itd. Cyganie pasożytują to wam nie przeszkadza, Ukraińcy tu pracują to wam nie przeszkadza…. Nie przeszkadza wam także, że Nasi rodacy wyjeżdżają za chlebem. To czemu przeszkadza wam moje przekonanie. Nie chcę tych Upowców, nie lubię tych pasożytów cyganów itd. Ale to moje przekonanie i mam do tego prawo. Przynajmniej jestem szczery i nie oszukuje jak co nie którzy tutaj.

 11. A jakie kierunki w szkole? Żeglugowe? Po nich chłopaki zasuwają na obcych wodach, z reguły pod obca banderą. Dla gości wody przybędzie?

Skomentuj