Młodzi mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla znają swoje prawa! Za nami finał I Festiwalu Praw Człowieka. ZDJĘCIA

0

Człowiek może głosić swoje poglądy, posiada wolność myśli, sumienia i wyznania, decyduje o swoim życiu i wolności. To tylko jedne z wielu praw człowieka, o których przypominali dziś uczniowie i przedszkolaki podczas finału I Festiwalu Praw Człowieka w Kędzierzynie-Koźlu.

Festiwal Praw Człowieka to projekt realizowany przez II Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu. Biorą w nim udział placówki oświatowe z całego powiatu. Celem inicjatywy jest promocja praw człowieka wśród przedszkolaków i  uczniów szkół.  Festiwal został objęty patronatem przez starostę powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Naczelną Radę Adwokacką i Okręgową Izbę Adwokacką. Wsparcia udzielili również: Amnesty International Polska, Fundacja Wiedzieć Więcej oraz Publiczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kędzierzynie–Koźlu.

Do 16 kwietnia uczniowie przygotowywali pantomimę lub spot reklamowy. Dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych pracowały nad plakatem lub rysunkiem. Wszystkie prace były oceniane przez nauczycieli, opiekunów i przedstawicieli współpracujących instytucji i organizacji.

– Było trochę chaosu, trochę błędów, ale pierwsze koty za płoty i kolejne edycje będą już tylko lepsze. Celem festiwalu jest edukacja w zakresie praw człowieka, uświadamianie dzieci, młodzieży, dorosłych, promocja praw człowieka i nauka współpracy w dobrej intencji – mówi organizatorka festiwalu Marzanna Gądek-Radwanowska, nauczycielka z II Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu.

Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali: dyrektor II LO Katarzyna Arciszewska-Stępień, wicestarosta powiatowy Józef Gisman i dyrektor Powiatowego Zespołu Oświaty Aurelia Stępień. Zadowolenia z podjętej przez szkołę inicjatywy nie kryła przedstawicielka Rzecznika Praw Obywatelskich Katarzyna Sobańska-Laskowska.

– Tego typu inicjatywy są niezwykle ważne bo poszerzają świadomość młodzieży i dorosłych w zakresie praw człowieka. Nie są to prawa abstrakcyjne, od 30 lat w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich zajmujemy się ochroną i przestrzeganiem praw człowieka i obywatela. Badamy, czy w skutek działania lub zaniechania organów władzy publicznej nie doszło do ich naruszenia. Warto uświadamiać dzieciom i młodzieży, czym jest tolerancja i szacunek – mówi Katarzyna Sobańsa-Laskowska.

Podczas uroczystej gali w Domu Kultury „Chemik” prezentowano dzieła festiwalowe uczniów szkół i przedszkoli, swoje talenty poza konkursem prezentowali również uczniowie II LO oraz dzieci z Publicznego Przedszkola nr 5 w Kędzierzynie-Koźlu.

Skomentuj