Ministerstwo pomaga miastu w realizacji zadań wspierających społeczność romską

10

Rozwijają się, uczą, ale także tańczą i śpiewają, a wspiera to Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort pomaga naszemu miastu w realizacji zadań poświęconych Romom. Wsparcie skierowane było głównie do uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu.

W 2020 r. Gmina Kędzierzyn-Koźle otrzymała środki finansowe z Ministerstwa Edukacji Narodowej na realizację zadań w ramach „Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020”, który ma na celu promocję wielokulturowości, tolerancji i przeciwdziałanie dyskryminacji uczniów romskich. Łączna kwota dotacji wyniosła 8750 zł.

I. 1000 zł przeznaczone zostało na realizację zadania „Doposażenie pracowni romskiej w PSP 1”: W Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 od wielu lat funkcjonuje pracownia asystenta romskiego, w której realizowane są zadania skierowane na kształtowanie i rozwój indywidualnych umiejętności uczniów romskich, wsparcie rodziców romskich, kształtowanie poczucia lepszej samooceny Romów, poczucia bezpieczeństwa w szkole jak i wspieranie i promowanie edukacji dzieci romskich. We wrześniu 2020 roku asystent romski zakupił uczniom niezbędne przybory szkolne oraz gry dydaktyczne, które pozostają na użytek uczniów w pracowni asystenta. W trakcie roku szkolnego, na bieżąco dzieci otrzymują wszystkie potrzebne przybory, materiały szkolne, aby mogły systematycznie wykonywać zalecone przez nauczycieli prace domowe i szkolne. Zakupiony papier ksero i przybory.

II. 4750 zł przeznaczone było na realizację zadania pn. „Śladami historii Romów – projekt edukacyjny”: Projekt nie został zrealizowany ze względu na remont Muzeum Romskiego w Tarnowie, do którego zaplanowano wycieczkę.

III. 3000 zł miało być przeznaczone na realizację Dnia Kultury i Tradycji romskiej w PSP 1:
Projekt nie został zrealizowany w całości, ponieważ decyzją rządu powiat kędzierzyńsko-kozielski od 17 października został objęty czerwona strefą. Imprezę zaplanowano na 22 października, wcześniej goście otrzymali zaproszenia, przygotowane zostały dyplomy dla uczestników oraz dekoracja na występy grup tanecznych. Z otrzymanych środków finansowych wykorzystano 300 zł.

10 KOMENTARZE

  1. Sfinansowano zakup zapasu tombaku i VW Passatów B3 bez paliwa w celu zapewnienia tej mniejszosci niezbednych srodkow do prowadzenia dzialalnosci zarobkowej na parkingach i stacjach benzynowych.

    • jeszcze proponuję wysypać kilka wywrotek słonecznika na Targowej, jakoś się podzielą, jakby się zaczęli bić to ich jakoś król na pewno pogodzi zanim policja dotrze z odległego posterunku na racławickiej…

  2. Nowych napływowych Romów nie ma w Kedzierzynie. Ci co tutaj są, zamieszkują od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Czas na asymilację już dawno minął.

  3. Zamiast pieniądze zarobione prze ludzi pracujących dać na pożyteczny cel który rzeczywiście jest potrzebny społeczeństwu to wspiera się pasożytnictwo. Powinno się ich gonić do prac np. sprzątanie i tym samym ucywilizować…. A wielokulturowość w ich wydaniu można zobaczyć m.in. na ulicy Targowej a zwłaszcza jak są ćwiczone walki wręcz.

Skomentuj