Mimo pandemii Grupa Azoty ZAK S.A. odnotowała solidne wyniki finansowe

27

Grupa Azoty ZAK S.A. odnotowała w 2020 roku zysk netto w wysokości 118 mln zł (spadek o 6,3% w stosunku do 2019 r.) przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 1,74 mld zł, wygenerowane przychody w 50% dotyczą Segmentu Nawozy, a w 42% Segmentu Oxoplast. Wypracowany wynik EBITDA wynosi 264 mln, a uzyskana marża 15,2%.

Pomimo dominującego wpływu pandemii COVID-19 na ubiegłoroczne aktywności i wyzwania dla wielu przedsiębiorstw, w tym z branży chemicznej, która musiała dostosować swoje procesy produkcyjne i handlowe do wielu restrykcji i niecodziennych warunków, rok 2020 zakończył się dla Grupy Azoty ZAK S.A. niewielkim obniżeniem wyników finansowych w stosunku do bardzo dobrego roku 2019.

 – Wyniki finansowe okazały się nieco lepsze od naszych oczekiwań. Analizując czynniki zewnętrzne, ostatnie miesiące były dla nas szeregiem wyzwań, jednak udało nam się im sprostać – mówi Sławomir Lipkowski, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. – Przyczyniła się do tego między innymi skuteczna polityka handlowa w obu segmentach: nawozowym i Oxoplast, która pomimo niekorzystnych uwarunkowań zewnętrznych pokonała trudności i umocniła pozycję obu segmentów na rynkach.

Nawozy

Pandemia nie wpłynęła negatywnie na ten obszar działalności spółki. Segment Nawozy w Grupie Azoty ZAK S.A. osiągnął przychody w wysokości 865 mln zł w stosunku do 954 mln zł w roku ubiegłym (spadek o 9,3%). O wynikach zadecydowała głównie sytuacja na rynku surowców.

– Decydujący wpływ na przychody osiągnięte ze sprzedaży nawozów miał istotny spadek cen dla większości grup produktowych wynikający z presji rynkowej związanej z bardzo niskimi cenami gazu w II i III kwartale, w związku z czym zrealizowana średnioroczna cena nawozów była o 15% niższa w stosunku do roku poprzedniego – informuje Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A., odpowiedzialny m.in. za finanse i inwestycje – Jesteśmy zadowoleni jednak z osiągniętych rezultatów, ponieważ udało się uplasować na rynku całość wytworzonych produktów nawozowych.

Oxoplast

Pomimo początkowych trudności związanych ze spadkiem zapotrzebowania na produkty w pierwszym półroczu ubiegłego roku,  Segment Oxoplast zaktywizował działalność na rynkach europejskich i pozaeuropejskich,  wykorzystując odpowiednio luki popytowe umocnił swoją pozycję.

– Największy, bo aż 23% wzrost wolumenów sprzedaży osiągnęliśmy na alkoholach OXO i plastyfikatorach. Przyczyniła się do tego wdrożona polityka optymalizacji kosztów oraz planowania produkcji i sprzedaży, która wpłynęła na ograniczenie ekspozycji na ryzyko związane z turbulencjami rynkowymi – komentuje prezes zarządu Sławomir Lipkowski.

Inwestycje

Rok 2020 obfitował w istotne z punktu widzenia kędzierzyńskiej spółki projekty inwestycyjne. Plan działalności inwestycyjnej Grupy Azoty ZAK S.A. jest realizowany zgodnie z założeniami. Nadal najbardziej flagową inwestycją są zadania związane z Nową Koncepcją Energetyczną: modernizacja węzła półspalania i węzła skraplania, budowa kompresorowni tlenu na Wydziale Amoniaku oraz budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej na gaz ziemny. – Projekt ma istotne znaczenie dla naszych dążeń do zwiększania efektywności energetycznej oraz redukcji emisji CO2, co doskonale wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu i działania proekologiczne naszej Spółki – podkreśla wiceprezes zarządu Artur Kamiński.

Ponadto Grupa Azoty ZAK S.A. realizuje wiele projektów badawczo-rozwojowych. W ubiegłym roku rozpoczęła się budowa obiektu Centrum Badawczo-Rozwojowego, na które spółka pozyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Źródło: Grupa Azoty ZAK S.A.

27 KOMENTARZE

 1. To zasługa managerów z PiS, Partia potrafi zarządzać skutecznie majątkiem narodowym. Dzięki PiS Azoty są Polskie bo Tusek je Rosjanom chciał sprzedać ale mu się nie udało. Nie będzie Polak u Ruska pracował, już dość w GULag się narobił za darmo.
  Jeszcze tylko Narodowa Sieć Spożywcza niech powstanie na wzór Społem i Polska uratowana.

 2. Solidne wyniki przekładają się na zerowe podwyżki dla załogi, prezesi ładnie potrafią się uśmiechać jak jest jakiś iwent , a załogę mają gdzieś.

     • Swego czasu europoseł Miller (dawny czołowy działacz PZPR, później SLD, wielki totalny opozycjonista) stwierdził. Jak Polakom pensje nie pasują to niech wyjeżdżają na zachód, to sprowadzimy na ich miejsce ludzi z malezji lub bengladeszu. Zatem mogą być to równie dobrze nasi przyjaciele od wieków czyli Ukraińscy. Pamiętajcie dla każdego pracodawcy liczy się przede wszystkim ZYSK, reszta to gadka byście pracowali zachwyceni, że u NIEGO pracujecie.

  • jest koncepcja, że z drużyn wydziałowych skompletuje się drugą szóstkę, a może niektórzy załapią się na pierwszy skład. Warunek mniej niż 145 w pasie.

 3. Swego czasu premier Morawiecki stwierdził. Jak Polakom pensje nie pasują to niech wyjeżdżają na zachód, to sprowadzimy na ich miejsce ludzi z malezji lub bengladeszu. Zatem mogą być to równie dobrze nasi przyjaciele od wieków czyli Ukraińscy. Pamiętajcie dla każdego pracodawcy liczy się przede wszystkim ZYSK, reszta to gadka byście pracowali zachwyceni, że u NIEGO pracujecie.

  • To swego czasu europoseł Miller (dawny czołowy działacz PZPR, później SLD, wielki totalny opozycjonista) stwierdził. Nie zmieniaj faktów. Wracaj do swoich filmów serii XXX POKOmowcu. :))

Skomentuj