Milionowa kara dla firmy, która budowała nowe baseny. Jest realny termin otwarcia

14
Budowa kompleksu "Wodne oKKo". Stan na dzisiaj.

Miasto nałożyło karę na firmę, która budowała nowy kompleks basenów w Azotach i przerwała inwestycję na chwilę przed ukończeniem części zewnętrznej.

Inwestycja w Azotach trwa już od marca 2016 roku. Tegoroczne lato jest już zatem trzecim, gdy obiekt nie jest dostępny. Wcześniej w Azotach funkcjonował wyłącznie basen odkryty.

Najpierw firma Erbud z Rybnika, która wygrała przetarg na realizację zadania, składając ofertę opiewającą na 20,5 mln zł, przygotowywała dokumentację projektową. Prace budowlane ruszyły w lutym 2017 roku i towarzyszyło im całe pasmo komplikacji na czele z koniecznością wyboru innego projektanta, co wiązało się z uzyskaniem nowych zgód budowlanych. Wykonawca wielokrotnie przesuwał termin zakończenia prac. Pierwszy upłynął w listopadzie zeszłego roku. Ostatecznie na przełomie sierpnia i września firma zeszła z placu budowy. To oznacza poważne komplikacje, ale też konsekwencje dla wykonawcy.

– Umowa z wykonawcą przewiduje odstąpienie od umowy. Jesteśmy przygotowani na taką sytuację. Przeprowadzona zostanie inwentaryzacja, następnie na drodze przetargu wybierzemy nowego wykonawcę, który ukończy zadanie z udziałem dotychczasowych podwykonawców – poinformował Artur Maruszczak na ostatniej sesji rady miasta.

Dotychczasowy wykonawca został obciążony przez miasto karą w wysokości 2 mln zł.

Basen zewnętrzny jest już praktycznie ukończony. Przeprowadzono próbne napełnienia. Należy wykonać jeszcze niektóre prace montażowe i wykończeniowe oraz uporządkować otoczenie obiektu. Tego zabrakło, aby udostępnić część zewnętrzną jeszcze tego lata.

Umowa z nowym generalnym wykonawcą powinna zostać podpisana na przełomie września i października. Jak przekazał wiceprezydent Maruszczak, obecnie realnym terminem otwarcia kompleksu jest maj lub czerwiec przyszłego roku. Niestety, całościowy koszt inwestycji prawdopodobnie wzrośnie.

– Budowa jest bardzo zaawansowana, niewiele brakowało, a tego lata otworzylibyśmy basen zewnętrzny. Niestety, problemy wykonawcy są niezależne od nas. Niezwłocznie rozpoczęliśmy działania, które umożliwią kontynuację inwestycji i ukończenie jej w najszybszym możliwym terminie – mówi prezydent Sabina Nowosielska.

14 KOMENTARZE

 1. Oj jakie piękne wytłumaczenie przedwyborcze. Można było tak od początku poinformować Mieszkańców. A może by tak opisać procedurę przygotowania wytycznych do realizacji tego zadania. Może podać dane osób które przygotowały Program funkcjonalno – użytkowy oraz kalkulację kosztów planowanej inwestycji. A może stan obecny realizacji tej inwestycji leżu u podstawy założeń i planów inwestycyjnych, formy ogłoszonego przetargu, może trzeba było zrobić przetarg na dokumentacje projektową a potem na jej podstawie ogłosić przetarg. A może, a może , a może. A może to właśnie niekompetencja właściwych pracowników magistratu spowodował, że planowana na rok wyborczy inwestycja (strategiczna) nie wypaliła. Pytań jest bardzo dużo.

 2. jeden z przydupasow sabinki i znowu nam pozostalo poczekac na otwarcie. a mieli pretensje do poprzedniego prezydenta ze naobiecywal. brawo witold, brawo sabika, brawo caly sztab!!!

 3. Masakra przyjechała firma która miała podłączać transformatory jak się okazało na miejscu nie było do czego ich podłączać hahahah ciągnęli nitkę z zak sa …
  Sabino odejdź w nie pamięć dość się nachapałaś…
  nakładają takie kary spoko tylko czy są wstanie je naprawdę wyegzekwować ??? podejrzewam ze nie dlatego tak hojnie karzą.

 4. Hojnie karzą? Zauważ że ‚…całościowy koszt inwestycji prawdopodobnie wzrośnie’. I coś mi się wydaje, że wzrośnie więcej niż te 2 miliony.

  • Nie chodzi ze hojnie ale o to ze nie da się tego wyegzekwować. Można było napisać ze będzie to kara rzędu 10 mln i co wnioskują lemingi na podstawie takiego artykułu?
   Koszty budowy rosną jak codzienne życie leminga z miesiąca na miesiąc nie mówiąc już z roku na rok.
   w 2015 roku było to cos koło 900 zł na osobę dziś jest to ponad 1500zł :)
   Powodzenia

 5. Uważajcie wszyscy na Urząd Miasta KK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Nie płaci za należytą wykonaną prace!!!Nawet oficjalnie zatwierdzonym przez nich podwykonawcą!!!!

Skomentuj