Milionowa inwestycja ma uchronić Pogorzelec przed powodzią. Prace idą pełną parą. ZDJĘCIA

10

Ponad 12 milionów złotych pochłoną pracę związane z rozbudową wału przeciwpowodziowego na Pogorzelcu. Prace prowadzone na zlecenie Wód Polskich idą zgodnie z harmonogramem i mają zostać ukończone jeszcze w listopadzie.

– Obiekt został objęty pracami modernizacyjnymi już w 2020 r. w ramach projektu „Budowa, rozbudowa wału przeciwpowodziowego rzeki Odry przy miejskiej oczyszczalni ścieków w miejscowości Kędzierzyn-Koźle – etap I”. Wtedy wykonane zostały prace przygotowawcze, drogi tymczasowe i roboty ziemne wałowe. Przygotowane zostały również zjazdy wraz z zagospodarowaniem poboczy. Zadania te zostały zakończone jeszcze w tym samym roku. Aktualnie prowadzona inwestycja jest kontynuacją poprzednich prac – informują przedstawiciele Wód Polskich.

W drugim etapie, podobnie jak i pierwszym, prowadzone działania mają na celu ochronę oczyszczalni ścieków oraz zrekultywowanego składowiska odpadów. Wał zostanie uszczelniony i rozbudowany na odcinku około 2 kilometrów, co pozwoli zapobiec zalaniu wspomnianych wcześniej miejsc i związanemu z tym ryzyka skażenia środowiska i zagrożenia epidemiologicznego. Ponadto, na terenie obszaru chronionego znajdzie się część osiedla Pogorzelec i zlokalizowane w jej pobliżu ogródki działkowe.

W ramach już wykonanych robót przebudowano kablowe i napowietrzne linie energetyczne na obszarze wału, a także zabezpieczono sieć teletechniczną. Dodatkowo przeprowadzono roboty umocnieniowe na rowach oraz zbudowano warstwy konstrukcyjne wału na poszczególnych odcinkach. Wykonane zostaną także prace związane z budowlami towarzyszącymi obiektowi, takimi jak: drogi, rowy, drenaże, przepusty wałowe oraz przejazdy wałowe.

Przedmiotowa inwestycja wykonana zostanie kosztem ponad 12 mln zł, z czego I etap zadania to 1,6 mln zł. Projekt finansowany jest ze środków własnych Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, przy współfinansowaniu w wysokości 440 tys. zł przez Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu, przekazanym na opracowanie dokumentacji. Planowany termin ukończenia robót na tym obiekcie to listopad 2021 r.

10 KOMENTARZE

 1. Rozwalili pola a potem przyszli się pytać jak się dogadać. ŻADNEGO pisma kiedy, co i jak. Rozkopane pole a pan z budowy oferuje jakąś ziemię z cegłami i martwicą. Żenada! A miasto gdzie? Gdzie zleceniodawca? Każdy sobie włazi jak chce a winnych nie ma.

 2. Akurat wały chroniące oczyszczalnię ścieków to dobry pomysł ?

  E czasie powodzi w 2010r Odra całkowicie wypłukała oczyszczanię
  Wtedy wzdłuż całej długości Odry była kleska ekologicza.

  Tyle że ówczesna władzunia niejakiego wodzunia donaldu tusku , skrupulatnie ukryla ten horror ekologiczny przed społeczeństwem. ?

  PO co głupie ludziska mieli o tym wiedzieć?
  Tubylcy są tylko PO to (tylko i wyłącznie) , aby cieszyli się sukcesami platformy POdobno obywatelskiej.?

  • Konie w Janowie są wdzięczne PiS za dni chwały jakie nastały, przez lata były sprzedawane Saracenom, a dzięki PiS nikt ich nie chce bo po kolana w gównie stoją.
   Od dawna nie otrzymałem od nich listu, cóż nawet tego im władza zabrania.

  • Ty, buźkowaty. Ty masz tyle jadu w sobie, że miesza ci pod kopułką tak dalece że zapominasz prawidłowej odmiany słów przez siebie pisanych.

   • Uprzejma prośba do włodarza tego portalu: proszę o usuwanie wypocin tego trola z buźką zamiast podpisu i zablokowanie jego IP.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj