Mieszkanka Kędzierzyna-Koźla chciała sprzedać buty przez internet, oszuści weszli jej na konto bankowe

3

Wystawiamy między innymi meble, zabawki po naszych pociechach, ubrania, w których już nie chodzimy i mnóstwo innych drobiazgów. Wszystko po to, aby mieć z tego trochę grosza. No i tu, jak się okazuje, zamiast zarobić, możemy całkiem sporo stracić. Oszuści polują na nas w serwisach ogłoszeniowych, na własnej skórze doświadczyła tego mieszkanka Kędzierzyna-Koźla.

Każdego sprzedającego cieszy zainteresowanie wystawionymi przez niego przedmiotami. Mając przed oczami zarobek, często wyłączamy myślenie i dajemy się łatwo oszukać. To nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy, niestety jest bardzo skuteczny.

Jak działają oszuści? Niestety, są bardzo przebiegli, wykorzystują naszą łatwowierności i chęć szybkiej sprzedaży. Kontaktują się z wybraną osoba za pomocą komunikatora, podsyłając link do płatności. Osoby, nie dostrzegając podstępu, klikają na wysłany link. W ten sposób tracą pieniądze z konta.

Jak informuje policja, jedną z oszukanych osób jest mieszkanka Kędzierzyna-Koźla, która chciała sprzedać dziecięce buty. Z jej relacji wynikało, że po wystawieniu obuwia na portalu ogłoszeniowym, skontaktowała się z nią zainteresowana kupnem kobieta. Poinformowała sprzedającą, że za towar zapłaci poprzez wysłany link. Przekonywała, że to bezpieczna forma płatności. Wytłumaczyła sprzedającej, że w celu uzyskania pieniędzy musi wejść w otrzymanego linka i postępować zgodnie z instrukcją. Niepodejrzewająca oszustwa kobieta postąpiła tak jak zaproponowała kupująca. Weszła we wskazany link, a następnie  zgodnie z jej instrukcją przekazywała informacje na temat swojej karty bankowej oraz kody autoryzacyjne. W pewnym momencie sprzedająca nabrała podejrzeń i skontaktowała się z infolinią banku. Wówczas została poinformowana, że to próba oszustwa. Okazało się także, że przy wykorzystaniu podanych przez pokrzywdzoną danych próbowano wypłacić z jej konta około 1200 złotych. Na szczęście przelew udało się zablokować.

Pamiętajmy, że oszustwa internetowe bardzo szybko się rozwijają i przybierają różne formy. Przestępcy udając zainteresowanych kupnem działają tak, aby swoją ofiarę wprowadzić w błąd w celu pozyskania od niej danych finansowych tj. login, hasło, numer karty kredytowej, kody autoryzacyjne. Często wysyłają linki do stron bankowych łudząco przypominających te oryginalne. Otwierając taką stronę i postępując zgodnie z poleceniami możemy doprowadzić do tego, że nasze konto bankowe zostanie wyczyszczone ze wszystkich oszczędności. Sprzedając towar zamiast zarobić, możemy stracić – informuje nadkom Magdalena Nakoneczna z Komendy powiatowej policji w Kędzierzynie-Koźlu

Jak nie stać się ofiarą oszustwa internetowego? Oto kilka prostych kroków: bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił pieniądze za sprzedawany przedmiot, czy zamierza to dopiero uczynić, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie; nigdy nie otwieraj załączników lub linków, które budzą wątpliwości; strzeż swoich danych bankowych oraz haseł, a przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wysyłaj osobom postronnym kserokopii swoich kart kredytowych czy dokumentów tożsamości oraz kodów autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej, dokładnie czytaj i weryfikuj każdą wiadomość z banku, którą masz potwierdzić kodem autoryzacyjnym;
zwróć uwagę na pisownie w wiadomości – oszustwo często zawiera literówki i błędy;
korzystaj z oprogramowania antywirusowego, gdy ktoś próbuje na nas wywierać presję czasu, pośpiechu, czy też szybkiego sfinalizowania transakcji zachowajmy czujność.

3 KOMENTARZE

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj