Mieszkańcy zgłaszają pomysły, urząd realizuje. Będzie kolejna edycja budżetu obywatelskiego

3
Latem 2018 roku do użytku oddano pierwszą w mieście tężnię, którą w ramach budżetu obywatelskiego postawiono na osiedlu Piastów. W mieście podobne urządzenia pojawią się też na Pogorzelcu oraz w Koźlu.

Koniec roku coraz bliżej, a to znak, że niebawem rozpoczną się także konsultacje budżetu obywatelskiego. Warto już dziś zastanowić się nad propozycjami zadań, które mogą zostać zrealizowane z jego środków.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy miasta mają bezpośredni wpływ na to, jakie inwestycje zostaną sfinansowane z miejskiej kasy. Pomaga on w zaspokojeniu najistotniejszych potrzeb i oczekiwań z ich punktu widzenia. A te są różne na każdym osiedlu, jak różni są ludzie je zamieszkujący. Dla jednych ważna jest budowa placu zabaw dla dzieci, dla drugich remont wybranego chodnika, a dla innych ustawienie urządzeń siłowni zewnętrznej.

Powyższe propozycje najczęściej okazywały zwycięskie w poprzednich edycjach, ale oczywiście nie są jedynymi, jakie można zgłosić do realizacji z budżetu obywatelskiego. Z jego środków można też np. zorganizować koncert muzyczny czy serię spotkań z ludźmi kultury bądź nauki. Istotne, żeby mieściły się one w katalogu zadań i potrzeb, których wypełnianie i zaspokajanie spoczywa na gminie oraz w wysokości środków przypadających na każde z szesnastu miejskich osiedli. No i najważniejsze: propozycje muszą zdobyć jak największą liczbę głosów. Dlatego oprócz zgłoszenia warto też namawiać swoją rodzinę, sąsiadów i innych mieszkańców osiedla do zagłosowania. Tym bardziej, że można to zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy kilka minut przed komputerem, parę kliknięć i gotowe.

O tym, ile środków zostanie przeznaczonych na przyszłoroczną edycję budżetu obywatelskiego, zadecydują miejscy radni. Informacje o ich wysokości, ale także o terminach zgłaszania propozycji zadań i samym głosowaniu zostaną umieszczone na miejskiej stronie internetowej www.kedzierzynkozle.pl oraz specjalnej platformie dostępnej pod adresem budzetobywatelski.kedzierzynkozle.pl.

Źródło: urząd miasta

3 KOMENTARZE

  1. Orientuje się ktoś czy w zakres propozycji dla budżetu obywatelskiego może być wykonanie oświetlenia w okół jeziora Dębowa? Wydaje mi się że jezioro podlega pod wieś Dębowa i nie jestem pewny czy miasto obejmuje ten teren.

Skomentuj