Mieszkańcy sprzeciwiają się budowie nadajników na dachu bloku. Spółka nie odpuszcza

15
Blok, na dachu którego miałby powstać maszt telefonii komórkowej

Mieszkańcy oraz spółdzielnia mieszkaniowa przeciwstawiają się budowie anteny telekomunikacyjnej na dachu bloku. Obawiają się, że montowana instalacja może mieć zgubny wpływ na ich zdrowie.

Z redakcją skontaktowali się mieszkańcy bloku położonego przy ulicy Niemcewicza w Koźlu. W ostatnich dniach otrzymali pismo z Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Chemik, w którym poinformowano, że odmówiono budowy stacji bazowej telefonii komórkowej firmy P4 Sp. z o. o. na dachu budynku.

– Jest to nasz blok i powinniśmy mieć prawo o nim decydować. Nie chcemy, aby ogromne anteny znajdowały się zaraz nad naszymi głowami, boimy się o własne zdrowie. Osobiście zbierałam podpisy mieszkańców, przeciwko budowie stacji telefonii komórkowej. W Koźlu jest wiele masztów, na których można umieścić anteny – relacjonuje pani Elżbieta, mieszkanka bloku.

Spółka nie odpuściła i powołując się na artykuł 124 Ustawy o gospodarce nieruchomościami, złożyła wniosek do starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu, które odmówiło wszczęcia postępowania. P4 Sp. z o. o. zaskarżyło decyzję starosty i odwołało się do wojewody opolskiego, który nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Jak mówią mieszkańcy, jeden z nadajników firmy P4 Sp. z o. o. już znajduje się w Koźlu i umiejscowiony jest przy ulicy Grzegorza Piramowicza, przez co, ich zdaniem, nie ma konieczności budowy kolejnych anten w bliskim sąsiedztwie.

– Gdy operator otrzymał odmowę od spółdzielni, zwrócił się do starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu, które wydało odmowę wszczęcia postępowania. Spółka zaskarżyła odmowę do wojewody opolskiego, który nakazał ponownie rozpatrzyć wniosek. Zwróciliśmy się do firmy P4 Sp. z o. o. o uzasadnienie budowy stacji bazowej telefonii komórkowej w tym konkretnym miejscu. Teraz czekamy na odpowiedź operatora. Najważniejsze jest dla nas zdanie mieszkańców, którzy powinni decydować o budowie nadajnika na swoim dachu – przekazuje Adam Lecibil, rzecznik starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.

Skontaktowaliśmy się z firmą P4 Sp. z o. o. w sprawie budowy stacji bazowej telefonii komórkowej i czekamy na odpowiedź.

Stanowisko P4 Sp. z o.o. (operatora PLAY) ws. inwestycji w Koźlu:

Budowa stacji bazowej w tej części Koźla jest niezbędna, aby zapewnić mieszkańcom dostęp do nowoczesnych i niezawodnych usług telekomunikacyjnych, które dają możliwość komfortowej pracy i nauki zdalnej oraz bezpieczeństwo w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia i mienia. Operatorzy telekomunikacyjni są zobligowani m.in. do: zapewnienia stabilnego dostępu do usług telekomunikacyjnych, konkurencyjności rynku telekomunikacyjnego, ale także niezakłóconego dostępu do newralgicznych usług i połączeń alarmowych. Widzimy, że już dziś są w Polsce miejsca, w których stabilnie nie działają płatności kartą i są trudności z wykonywaniem połączeń na numery alarmowe.

Wszystkie stacje bazowe telefonii komórkowej, w myśl obowiązujących przepisów (ustawa o gospodarce nieruchomościami), zaliczane są do tzw. inwestycji celu publicznego. Jest to szczególna kategoria inwestycji realizujących określoną funkcję społeczną, do których należą obok infrastruktury telekomunikacyjnej m.in. takie obiekty jak drogi publiczne, linii energetyczne, czy infrastruktura służąca zaopatrzeniu ludności w wodę. W przypadku stacji bazowych ich cel publiczny wynika przede wszystkim z podstawowej funkcji jakie realizują, a więc zapewnienia łączności, w tym dostępu do tak podstawowych usług jak łączność głosowa, SMS/MMS, dostęp do internetu, możliwość realizacji połączeń na numery alarmowe czy lokalizacja w sytuacjach alarmowych. Każda funkcjonująca stacja bazowa zapewnia dostęp do tego rodzaju usług nawet kilku tysiącom unikalnych użytkowników dziennie, którzy znajdą się w jej zasięgu.

Wybór miejsca każdej nowej inwestycji poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych. Operator prowadził w rejonie lokalizacji długotrwałe poszukiwania przede wszystkim na obiektach przemysłowych i innych tego typu budowlach, a wniosek złożony do Starosty stanowi efekt bezskutecznych negocjacji z RSM „Chemik”.

Obowiązujące od wielu lat przepisy (ustawa o gospodarce nieruchomościami oraz ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych) dopuszczają w pewnych przypadkach możliwość ograniczenia, w drodze decyzji administracyjnej, sposobu korzystania z nieruchomości polegającego na umieszczeniu na nieruchomości m.in. urządzeń infrastruktury energetycznej czy urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej, w tym także infrastruktury sieci ruchomych. Ocena, czy w danym przypadku spełnione są ustawowe przesłanki, dotyczące m.in. braku istotnego zmniejszenia wartości nieruchomości w wyniku umieszczenia tego rodzaju infrastruktury celu publicznego, należy każdorazowo do organu administracji rozstrzygającego daną sprawę indywidualną, o ile oczywiście dochodzi do rozstrzygnięcia takiej sprawy w drodze decyzji administracyjnej.

Obawy mieszkańców przed szkodliwym wpływem na zdrowie tego typu inwestycji wynikają najczęściej z braku specjalistycznej wiedzy na temat ich rzeczywistych oddziaływań, tendencyjnych niefachowych opinii i wywołanego nimi lęku przed wyolbrzymionym zagrożeniem. Dlatego by odpowiedzieć na wątpliwości i obawy mieszkańców Koźla, pragniemy z całą mocą podkreślić, że wszystkie instalacje radiotelekomunikacyjne podlegają restrykcyjnym normom określonym w Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów PEM w środowisku. Określone w rozporządzeniu dopuszczalne poziomy PEM w środowisku obowiązują we wszystkich miejscach dostępnych dla ludności, tj. wszelkich miejscach, z wyjątkiem miejsc, do których dostęp ludności jest zabroniony lub niemożliwy bez użycia sprzętu technicznego.

Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę, że nie ma żadnych danych potwierdzających spadek wartości nieruchomości, na których lub w sąsiedztwie których, usytuowane są stacje bazowe telefonii komórkowej. Natomiast z opublikowanego we wrześniu ub.r. raportu przygotowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – który analizował kilkanaście tysięcy transakcji na rynku nieruchomości w okresie ostatnich lat – wynika, że nie ma żadnej korelacji negatywnej pomiędzy lokalizacją stacji bazowej a ceną nieruchomości.

Dialog jest ważny dla nas na każdym etapie inwestycji, dlatego inwestor pozostaje otwarty na rozmowy ze spółdzielnią, tak aby wypracować zasady współpracy satysfakcjonujące obie strony w drodze negocjacji.

15 KOMENTARZE

 1. Wyobraźcie sobie że mieszkacie na ostatnim piętrze i nad waszymi głowami pracuje taki nadajnik.Oczywiście firma ma wszystkie certyfikaty i twierdzi że to nieszkodliwe jak radyjko tranzystorowe.
  Spólka mocno zawzięta,stawia własny interes nad ludzkie zdrowie.Nie dajcie się mieszkańcy,walczcie.

  • Tak i wyrastają dodatkowe głowy tym ludziom a dzieci zaczynają świecić i mają po 6 rąk :D
   Rozumiem, że piszesz to nie korzystając z internetu ?

 2. Jeśli kasa by trafiła za wynajem powierzchni do właścicieli mieszkań a nie do kasy komunistycznej spółdzielni to wszystko wyglądało by inaczej.

 3. Operator Play odkąd kupił UPC zaczął agresywny marketing internetowy i telefoniczny. Cały czas otrzymuję maile i smsy o wyjątkowych promocjach,w których wyjątkowa jest tylko cena,o 30-50 procent wyższa za podobną usługę jaką mam.Zenada.

 4. Wszyscy chcą dobrego zasięgu, połączeń telefonicznych bez zakłóceń, szybkiego internetu, ale nikt nie chce nowych nadajników, a bez budowy nowych stacji nie ma szans na dobrą jakość usług telekomunikacyjnych. W Koźlu tylko na maszcie TP Emitel na ul. Piramowicza wszyscy operatorzy mają swoje nadajniki nie ma w innych miejscach w Koźlu nadajników, a te na ul. Piramowicza nie dają już rady zapewnić dobrego pokrycia zasięgiem i stabilnym internetem całego Koźla.

  • O czym ty piszesz? Niech firma wykupi kawałek ziemi i postawi maszt a nie wymusza na mieszkańcach zgodę.Na bloku to budki dla ptaków a nie jakieś konstrukcje.

 5. Ciemnogród.
  Przypomnę tylko, że przed laty, przy raczkującej telefonii komórkowej, straszono bezpłodnością i nowotworami mózgu. Dziś, jak widać, sytuacja się powtarza.
  Lokatorom bloku radzę nosić czapeczki z folii aluminiowej.

 6. Ty – „ciemnogród”? – Może sobie założysz w sypialni? Wiedzę czerpiesz z Pudelka?
  Doradzam poczytać o działaniu pól elektromagnetycznych.
  Taki jesteś oświecony? Poczytaj raporty z kontroli NIK o badaniu siły natężenia nadajników.

  • Ciemnogród i zaścianek jak najbardziej. Ciekawe, że foliarze tak płaczą, że przez nadajniki wyrastają dodatkowe głowy i pary rąk sami chętnie korzystają ze smartfonów.

 7. Ciemnogród i tyle. I pewnie protestują ci, którzy korzystają ze smartfonów :D Za chwilę ta ciemnota zacznie protestować i domagać się powrotu do świec i lamp naftowych.

 8. Infantylizm piszących popierających firmę telekomunikacyjną .Piszą ci którzy korzystają z sieci ale nie mają anten nad głową .Ktoś tu wspomniał o bezpłodności radzę zasięgnąć info na temat ludzi którzy starają się i dzieci .Polecam literaturę fachową na temat fal radiowych wysokich częstotliwości itd .Optymiści niech złamią zabezpieczenia mikrofalówki otworzą drzwiczki może bardzo drastyczne porównanie ale to właśnie te fale i dużo wyższe są bardzo szkodliwe dla zdrowia Krzykacze do szkoły

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj