Mieszkańcy Solarni postawili drzewo majowe. Stary zwyczaj wciąż żywy [ZDJĘCIA]

25

We wtorek 30 kwietnia mieszkańcy pobliskiej Solarni spotkali się na tradycyjnym stawianiu moika.

Moik to tzw. drzewo majowe, które mieszkańcy niektórych śląskich wsi rokrocznie stawiają na przełomie kwietnia i maja. Obrane z kory i odpowiednio przystrojone drzewo ozdabiać będzie przez najbliższy miesiąc plac przy ul. Szeli. Stawianiu tegorocznego 24-metrowego moika towarzyszył festyn na którym wystąpił Andrzej Potempa oraz zespół Kolorado.

25 KOMENTARZE

  • Po to, żebyś dzisiaj zjadł schabowego zabito piękną, zdrową świnię, ścięto też inną sosnę żeby zrobić biurko przy którym siedzisz wypisując głupoty.

   • jaca ma rację. Wycina się drzewa na całej planecie, pod byle jakim idiotycznym pretekstem. Głupio-mądry homo sapiens podcina gałąź na której siedzi.

   • Skąd wiesz? Może właśnie zjadł gulasz z leżaka. a biurko posłuży mu kilka albo nawet kilkanaście lat z akcentem na POSŁUŻY, czyli jest po coś. natomiast ta durna tradycja jest tylko durna, nic więcej.

  • Zawsze to łatwiej tłuc w kukłę personifikującą członka narodu wybranego, wracaj tam, na swoją ziemię… Ale to chyżo

 1. Ja ja , to jest rychtig tradycjo nasza jaja. Ku..a ludzie z wiosek pod kk, dajcie spokój albo wyjedźcie juz do tej Bawarii wszyscy, razem z moikiem i combrem, berem i co tam jeszcze macie pogańskiego, obcego kulturowo

  • Pakuj walizki i wyjazd, najlepiej tam skąd pochodzą twoi przodkowie. Stosowanie inwektyw świadczy o twojej miernej osobie. A temat integracji jak widać, to jest jedno wielkie tabu dla takich osób jak ty.Mało tego , jak już cię denerwują ludzie z wiosek to człowieku zamuruj okna, drzwi i siedź sobie w tych 4 ścianach.
   Jeżeli już chodzi o kulturę której ty już nie masz , to na pewno była ona obca. Wiesz dlaczego?
   Tobie to nie pasuje, a te zwyczaje tych ludzi z wiosek były tu już przed twoimi narodzinami bardzo dawno temu.
   Denerwują mnie tacy ludzie jak ty. Nie potrzebujemy tu takich cwaniaków..proszę wyjedź.Przykro to stwierdzić, ale ty nie pasujesz do nas!

   • Hahaha, ty hipokrytyczna, fałszywa kreaturo!!!! Najpierw o tolerancji, a teraz mam wyjechać???? O niedoczekanie wasze. Za 10 lat pis zlikwiduje te wasze gusła i będziecie tańczyć jak wam pis powie! O!.

    • ha hahaha !!!

     Niedoczekanie Twoje z tym pisem, nie takich cwelików Śląsk przeżył. Perfumeria i Szambo potrzebuje aż 10 lat, mają takie dalekosiężne plany, Jarozbaw Bezzębny Cnota tyle nie pociągnie.

 2. Średniowieczne święta. Ciekawe, cz w RFN, kraju posranym ekologicznie i kulturowo, dostaliby prawo do takiej demonstracji prymitywizmu wioskowego. Może za 5000 Euro pozwolono by im ściąć jakąś 10 m sosenkę, ale nie więcej. Fluchtlinger kostet viel Geld, leider…

 3. A moze oni kultywuja słowiańskie święto? Tak bo my Polacy to slowianie tak poganie którzy zyja w zgodzie z naturą i zwierzetami. A ten wasz katolicyzm niby święty? Siła wprowadzony w nasze tereny w 966r, data powinna dawac do myślenia, a do 1776 zabijano tych co nie byli katolikami, sprawdzcie to…

 4. Niemiecka tradycja na Niemieckiej ziemi. Sosenka ścięta 10 lat temu i co roku ta sama. W zamian za to Solarzanie posadzili kilkanaście innych drzewek. Z resztą nie tylko oni. Świętują przy drzewku ludzie z zza Buga z Centralnej Polski z Niemie że Śląska Autichtoni. Wszyscy i nikt nie gra na jakiś sentymentach. Gra za to do rana muzyka Polska Śląska Niemiecka i Angielska. Kto chce czystości rasowej lub językowej na Śląsku ten po prostu musi się stąd wyprowadzić i wyjechać na Białoruś albo do Białegostoku gdzie ONR się rozpycha.

 5. Widzę że bardzo cię oburzają wpisy NIEKTÓRYCH internautów. I SŁUSZNE, bo wpisy są żenujące😕

  Ale dlaczego w ramach „języka MIŁOŚCI” 😁 każesz im wypier….ć … (wypierniczać) za Bug czy Białegostoku? 😕😁😉

Skomentuj