Mieszkańcy osiedla Zachód protestowali przeciw budowie galerii handlowej pod ich oknami. ZDJĘCIA

42

Blisko stuosobowa grupa mieszkańców kozielskiego osiedla Zachód protestowała dziś przeciw planom budowy na ich osiedlu galerii handlowej. Vera Park, bo taką nazwę ma nosić planowany obiekt, ma powstać na działce pomiędzy blokami przy ulicy Archimedesa (4, 6 i 8) oraz blokiem przy ulicy Piastowskiej 53.

Vera Park ma powstać na działce o powierzchni ponad 5000 mkw. znajdującej się między kilkoma blokami i dużym parkingiem na tyłach sklepu Intermarche. W przeszłości teren ten wykorzystywany był przez mieszkańców do rekreacji, znajdował się na nim plac zabaw i boisko. Po tym, jak trafił w prywatne ręce, stał się antywizytówką tej części osiedla. Właściciel latami nie miał planu na jego wykorzystanie, a dzika łąka, która wyrosła w miejscu dawnego placu, wykorzystywana jest jako wybieg i toaleta dla psów mieszkańców osiedla.

W ubiegłym roku teren został odkupiony przez rzeszowską firmę WMJ Invest, która specjalizuje się w budowie niewielkich galerii handlowych. Plany nowego właściciela zakładają budowę na działce obiektu handlowego o powierzchni 1700 mkw., w którym znaleźć by się miało miejsce dla sklepów z odzieżą, sprzętem RTV, drogerii i punktów usługowych. Plany inwestora już na starcie spotkały się jednak z ostrą krytyką mieszkańców okolicznych domów i bloków.

Tak według planów inwestora ma wyglądać galeria Vera Park

Mieszkańcy dali wyraz swojemu oburzeniu na Facebooku, gdzie utworzono grupę „Nie dla VERApark Kędzierzyn-Koźle”. Kolejnym krokiem było stworzenie petycji do właściciela terenu. Jak poinformował inicjator protestu Marek Fąfara, pod dokumentem sprzeciwiającym się budowie galerii podpisało się do tej pory 196 osób, a liczba ta wciąż wzrasta.

– Zbieraliśmy podpisy wśród mieszkańców bloków znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej galerii. Przy 196 głosach sprzeciwiających się inwestycji jedynie pięciu mieszkańców wyraziło poparcie dla niej – opowiada Marek Fąfara.

W miejscu planowanej galerii zorganizowano dziś protest. Pojawiła się na nim blisko stuosobowa grupa mieszkańców, którzy opowiedzieli dziennikarzom o swoich obawach dotyczących planów inwestora i prosili o wsparcie miejskich radnych.

Czego obawiają się protestujący mieszkańcy? Wskazują oni, że powstanie galerii w sercu osiedla bloków będzie skutkowało zwiększeniem natężenia ruchu pod ich oknami, a co za tym idzie, obniżeniem bezpieczeństwa. Więcej samochodów to więcej spalin, na których wdychanie będą narażeni mieszkańcy okolicznych bloków. Ludzie boją się też hałasu, który będzie towarzyszył dostawom towaru o różnych porach dnia i nocy. Z kolei lokatorzy mieszkań na niższych kondygnacjach bloków za swoimi oknami będą widzieli jedynie ścianę galerii, ograniczony zostanie im także dopływ światła dziennego.

– Chcemy powietrza i zielonego płuca pod naszymi oknami. Jeśli obiekt powstanie, to jedyne, co będę widziała z okna to ściana i śmietniki. Na osiedlu mieszka coraz więcej starszych osób, potrzebujemy miejsca, w którym możemy odpocząć – mówiła jedna z mieszkanek.

Wśród protestujących zdecydowanie przeważa opinia, że teren powinien zostać zagospodarowany na miejsce rekreacji. Sęk w tym, że miasto obecnie nie ma żadnych możliwości ingerowania w plany inwestora, który posiada już niezbędną dokumentację do budowy galerii.

– Jako rada osiedla Zachód macie państwo nasze pełne zrozumienie. Nie macie pełnej informacji na temat inwestycji, nikt z wami nie rozmawiał. Rozmawiałem z prezesem firmy, która ma zająć się inwestycją i umówiłem się z w Kędzierzynie-Koźlu. Uważam, że powinniśmy poznać plany i ewentualną koncepcję inwestora. Spotkanie odbędzie się w przyszły piątek w Publicznej Szkole Podstawowej nr 12. Mam nadzieję, że będziemy mogli rzeczowo i merytorycznie porozmawiać – mówił Ireneusz Wiśniewski, przewodniczący rady miasta i członek rady osiedla Zachód.

Radny Michał Nowak wskazywał, że już w ubiegłej kadencji samorządu starał się o to, by miasto sporządziło nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tej części Koźla, jednak to się nie powiodło. Obowiązujący plan pochodzi z 2003 roku i umożliwia on budowę galerii w tym miejscu.

– Już wcześniej pojawiało się kilka pomysłów budowy w tym miejscu pawilonów handlowych, wszystkie upadły z powodów czysto gospodarczych. Mam cichą nadzieję, że tak samo będzie i w tym przypadku (…) Uważam, że obecnie urząd może zrobić dwie rzeczy, aby naprawić zaniedbanie sprzed lat. Pierwszy wariant to wykupienie terenu i urządzenie tu na przykład terenów zielonych. Drugi to uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zakazywałby zabudowy w tym miejscu – przekonywał Nowak.

Mieszkańcy obawiają się jednak, że miastu nie uda się w porę podjąć działań, które skutkowałyby zmianą planów inwestora. Spotkanie z Wojciechem Pietrzakiem z firmy WMJ Investment odbędzie się w piątek, 29 marca o godzinie 17 w PSP nr 12.

42 KOMENTARZE

 1. Wcale mnie ten protest nie dziwi. Mieszkam zupełnie gdzie indziej, ale kiedy jakiś czas temu zobaczyłem plany tej inwestycji, to oczywiste było, że odezwą się osoby, które nie zgadzają się na ”zabetonowanie” okien swoich mieszkań.

  • Tak na wszelki wypadek. Przypomnij Rysiu- gorszy sorcie, KTO rządzi k-koziołkowem??😕

   Będę strzelał: PełO?? A mosze PiSiory?😉
   Bo już się kurna POgubiłem😀😁

 2. Zapraszam do Raciborza,tam też postawili takie niby coś niedaleko targowiska,że ludziom patrzą do okien,żadnej prywatności,nie wspomnę o ciszy.Ludzie nie dajcie się aby takie o obiekty stawały w tak bliskiej odległości od bloków,chyba że chcą abyście się wyprowadzili a na wasze miejsca przyjdą cyganie.

 3. Ponoć mieszkańcy będą mieli sznurki z okien do sklepu pociągnięte i na nich sklep będzie wysyłał zakupy w koszyczkach. Nieźle będzie, co nie? A oni protestują.

 4. Na dachu Vera Park beda mogly ladowac smiglowce z zaopatrzeniem dla galeri,wtedy ciezkie tiry nie beda blokowaly dojazdu mieszkancom do blokow !!

 5. Jedno pytanie. Dlaczego osoby zbierające podpisy pod petycją kłamią mieszkańców, że Urząd Miasta wykupi działkę i zrobi na niej porządek.

   • no tak… RM miasta nie ma z tym nic wspólnego, bo przecież każdy może wybudować co chce i gdzie chce. a plan zagospodarowania przestrzennego na podstawie którego taka budowla może tam stanąć uchwala kto? Ogarnij się gościu

 6. Dawno dawno temu gdy budowano Kaufland to jeden radny w prywatnej rozmowie powiedział że to ostatni market w tym mieście bo musi przypadać pięciu mieszkańców na metr kwadratowy sklepu . Od tamtego czasu powstało kilka dużych sklepów do tego ogrody Odrzańskie i z opinii ludzi siedzących na górze wynika że KK się wyludnia mówi się też o ratowaniu małych sklepików . To o co tu kaman bo już nie kumam czy to są jakieś wyścigi o gęstości sklepów w naszym mieście ?? Centrum Kędzierzyna wymiera po godzinie 15 a na Pogorzelcy życie się toczy od rana do wieczora jak gdzieś na Manhattanie i żadna budowa gdzieś czegoś już tego nie zmieni stąd dobudowują się inni bo czują tu zysk . Kto myśli że ten kolos w Koźlu będzie rentowny bo chyba tyko głupiec .

  • Cieszę się że się martwisz o sukces finansowy prywatnej firmy. Na pewno powinni dać ci te pieniądze zamiast budować.

 7. 1. Sto osób to tam na pewno nie było.
  2. Protestowały same starsze osoby, co na to młodzi?
  3. WOLĘ GALERIĘ NIŻ SRAJDOWNIĘ DLA PSÓW!!!

 8. Czytałem niedawno artykuł o mieszkańcach wsi pod Strzelcami Op. protestujących przeciwko budowie obory w centrum. Rolnik – inwestor stwierdził: „tu jest wieś a jak komuś to przeszkadza to może przeprowadzić się do miasta”. I miał rację. Mieszkańcy miasta chwalą sobie że mają wszędzie blisko – sklep, przychodnia, przystanek (…). Ale jak trzeba wybudować coś w ich otoczeniu to nagle protesty. Przecież to są uroki życia w mieście, będą mieli blisko na zakupy. Jak ktoś nie wie co to ciasna miejska zabudowa to niech pojedzie do Hong Kongu. Poza tym protestowanie na nic się nie zda bo proces inwestycyjny nie przewiduje zgody sąsiadów przy wydawaniu pozwolenia na budowę a galeria handlowa nie wpływa negatywnie na środowisko. W związku z tym nie jest możliwe ograniczanie prawa właściciela do dysponowania swoją nieruchomością i może na niej wybudować co zechce, o ile jest to zgodne z planem miejscowym. Pseudo „politycy” którzy przyjechali pokazać się na zdjęciach na tą okoliczność powinni o tym doskonale wiedzieć. A swoją drogą – to umierające miasto naprawdę ma się składać jedynie ze skwerków gdzie emeryci będą mogli wyprowadzać swoje pieski?

 9. Nie ma się co dziwić: właściciel kupił działkę, chce ją wykorzystać zgodnie z prawem – plan zagospodarowania pozwala mu na to. Mieszkańcy się obudzili nieco za poźno, a to, że radni olali ten problem to wina wyborców: „lud wybral, lud ma”. Na yt można zobaczyć jak wyglądają posiedzenia rady i poszczególnych komisji: ŻENADA! Bezmyślnie przyklepują wszystko.

 10. Według mnie to miasto musiało wydać pozwolenie na budowę A teraz chcą to odkręcić. Ktoś dostał w łapę i papiery podpisał. Nie jestem z tego osiedla ale zróbcie wszystko żeby nie powstała tam niby galeria.

 11. Zmiana planu zagospodarowania na mniej korzystny dla właściciela terenu to odszkodowanie i spor w sądach o kwotę tego odszkodowania.
  Na zakup terenu miasta nie stać, gdyż zawsze powtarza się mieszkańcom
  iż miasto było, jest i będzie biedne .
  Stan kasy miejskiej najlepiej obrazują budynki urzędu i struktury proporcjonalne do rozległości miasta.

  A więc, wybudują, będą ładne sklepy, będą sprzątać, zatrudnią pracowników, zapłacą podatki do miasta.

 12. SUPER!!!! proponuję przeszklony taras widokowy na wysokości 1 piętra żebym mógł podziwiać życie codzienne homo sapiens.

 13. Nas uszczęśliwili niby orlikiem, tuż obok niby plac zabaw. I to wszystko pomiędzy blokami. Bez konsultacji z mieszkańcami.Wrzaski, krzyki od rana do późnych godzin. Niszczenie elewacji budynków, przez rozbawione do granic możliwości młode towarzystwo bez nadzoru. Armagedon pomiędzy ulicami 1Maja i Lompy.

 14. My seniorzy ktorych w tym miescie jest coraz więcej rządamy ciszy od godz.18 do 11 a.m W niedziele dowoz o11.30 na mszę.

 15. Radny Nowak nie był w stanie nawet przypilnować inwestycji w parku na os. Blachownia, a tu nagle taki aktywny… Do roboty mógłby się zabrać zamiast tylko szukać okazji żeby się w mediach pokazać…

  • Radny Nowak jest radnym z Koźla, a nie z Blachowni. Bardzo dobrze że był ze swoimi mieszkańcami. W Blachowni powinien działać radny Rycho.

 16. nie rozumiem ich pretensji przecież biegają do biedronki sprawdzić czy jest promocja na wołowinie a tutaj będą na bieżąco tylko otworzą okno i wszystko wiedzą

  • No właśnie, chodzi o bieganie. A bieg to zdrowie.
   O Ten nowy sklep powinni powalczyć mieszkańcy Piastowskiej i Gazowej. Oni też chcą pewnie pobiegać.

 17. jest idealne miejsce na takie coś przy piastowskiej za pzgs em w kierunku stacji pkp a nie w środku osiedla pod oknami ludzi

 18. Seniorów wywieść do Alteschaimu do Poręby. A galerie budować… W Porębie pod Góra św Anny jest spokój i mnóstwo zieleni wokół.

 19. Tam będzie koszmar. Obejrzałam to sobie dokładnie na google maps! Wprawdzie obok jest parking pod Intermarche i nie wygląda na przepełniony, ale jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że może nie wystarczyć. Tak więc okoliczne parkingi pod blokami zastawią: najpierw budujący, a potem kupujący (nie widziałam żadnej wzmianki o czymś takim jak podziemny parking). I to wszystko bezpośrednio pod oknami. Współczuję mieszkańcom, bo nie sądzę, że się przed tym „dobrodziejstwem” wybronią… Wartość mieszkań spadnie od razu, w momencie rozpoczęcia budowy, która – sama w sobie – będzie wielotygodniowym koszmarem: wykopy, pył lub błoto, hałas maszyn budowlanych, spaliny, przekleństwa robotników. Itd, itp.! Nikt takiego mieszkania, z oknami wychodzącymi bezpośrednio na „galerię” nie będzie chciał kupić. Ani tu się nie da mieszkać, ani nie ma jak się wyprowadzić… Nie sądziłam, że w tej „opiekuńczej” Polsce ostatnich lat, jest możliwe takie nie liczenie się z ludźmi!

 20. Sto emerytów! Chcę już tam chodzić na zakupy a nie wdeptać w kundla kupy! Wynocha radny nowaku. Nie posprzątałeś po swoich ulotkach na mojej kladce schodowej!. Podetrzyj nimi psa i pa!

 21. Mieszkańcy tego osiedla podpowiem Wam że zgodę na budowe dała ta sama osoba co nam dom na trasie obwodnicy. Nie zastanawia Was to ?. Sprawa tak samo śmierdząca. To jest też efekt fatalnego planowania przestrzennego w tym Mieście.

 22. Już raz pisałem ale znikło ?? Autorze ” blisko stuosobowa ……” – to matematyka ” Ina czej” ???? , czy może patrzymy na zdjęcia w odmiennych stanach świadomości ?

Skomentuj