Mieszkańcy miasta martwią się, czy nadal bezpiecznie możemy pić wodę z kranu. Prezes MWiK rozwiewa wątpliwości

2

Klęska ekologiczna na Odrze, śnięte ryby w Kanale Gliwickim, to bez wątpienia wpływa na nastroje społeczne. Mieszkańcy miasta piszą do naszej redakcji pełne obaw wiadomości, pytają czy mogą bezpiecznie korzystać z wody wodociągowej? Czy nadal właściwym jest picie jej bezpośrednio z kranu?

Dramatyczna sytuacja na Odrze, martwe ryby w Kanale Gliwickim i wciąż brak jednoznacznej odpowiedzi, jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy, wywołują w ludziach obawę przed piciem wody z kranu. Dostajemy wiadomości od mieszkańców naszego miasta z pytaniem, czy woda na pewno jest bezpieczna.

Nauczyłam swoje dzieci picia wody z krany, już od dawna nie kupuję wody butelkowanej, jednak teraz mam wątpliwości. Na wszelki wypadek zabraniam dzieciom pić wodę z kranu. Jaką mamy pewność, że te zanieczyszczenia nie przedostają się do wód gruntowych? – pyta pani Anna.

W związku z pytaniami, porozmawialiśmy z Barbarą Ermisch-Lipniacką, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kędzierzynie-Koźlu.

Dobrze, że mieszkańcy naszego miasta są czujni w tym temacie. Jednak zatrucie wody w Odrze nie ma wpływu na to, jaką mamy wodę w ujęciach głębinowych. Przypominam, nasze ujęcia to jest ponad sto metrów głębokości, które są uszczelnione warstwami glebowymi i nie ma tu możliwości dojścia. Nasze źródła, ujęcia są zabezpieczane i na bieżąco badamy wodę. Więc naprawdę nie ma co panikować i wiązać jednego z drugim. Powtarzam, my nie pobieramy wody z Odry i nie mamy ujęć powierzchniowych wody, którą potem uzdatniamy do picia – zapewnia Barbara Ermisch-Lipniacka.

Oczywiście z naturalnego powodu mieliśmy kontrolę sanepidu, nasze źródła są stale monitorowane. Woda z kranu w naszym mieście jest naprawdę bardzo dobrej jakości i śmiało można ją pić – podsumowuje prezes.

2 KOMENTARZE

  1. Bzdura! Ja piję prostu z Odry i mam się doskonale. I to wcale nie jest prawda, że wyrosły mi błony miedzy palcami. Może i trochę wyrosły, ale tylko na stopach i dzięki temu łatwiej mi chodzić po wodzie. Zresztą co nas nie zabije, to nas wzmocni!

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj