Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla znów wyjdą na ulice. Chcą zwrócić uwagę na powracający problem benzenu

20

W ciągu ostatnich kilku dni w Kędzierzynie-Koźlu powrócił problem z występującymi pikami benzenu. Reakcją mieszkańców, którzy w nieformalnych grupach zrzeszają się, aby wspólnie walczyć o poprawę sytuacji, będzie zaplanowany na poniedziałek (10 sierpnia) na godzinę 15:30 protest.

Pojawiające się w powietrzu nagłe skoki benzenu to problem, z którym Kędzierzyn-Koźle zmaga się od długich lat. Mimo zapowiedzi władz różnego szczebla, jak do tej pory nie udało się jednoznacznie wskazać podmiotu odpowiedzialnego za emisję, nie mówiąc już o pociągnięciu go do odpowiedzialności.

Dlatego też mieszkańcy miasta zrzeszeni w nieformalnych grupach, funkcjonujących do tej pory głównie w przestrzeni internetowej, po raz kolejny zamierzają wyjść na ulice. Poprzednie protesty uliczne zorganizowano jesienią ubiegłego roku i cieszyły się one dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. W ostatnich kilku dniach regularnie notowano piki benzenu, dlatego mieszkańcy znów planują wyjść na ulice.

O godzinie 15:30 odbędzie się spontaniczny protest na rondzie Solidarności. Jego uczestnicy zamierzają zwrócić uwagę na powracający problem zanieczyszczenia powietrza. W czasie protestu kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami i chwilowym blokowaniem ruchu.

20 KOMENTARZE

 1. Szanowna Redakcjo. Nie lubię komentować ani poprawiać kogoś kto pisaniem zarabia na chleb, ale z drugiej strony trzeba to robić rzetelnie, nie – kolokwialnie mówiąc „po łebkach”. W ubiegłym roku brałem udział w proteście , o którym mowa, w tym roku też chciałbym , ale z artykułu dowiedziałem się ,iż odbędzie się o godzinie 15:30. Panie autorze artykułu, którego dnia i miesiąca? Codziennie mam wychodzić na ulicę o rzeczonej godzinie i wyglądać czy nie formuje się marsz protestujących?

 2. Temat jest „załatwiany” przez właściwe osoby z rządu. Byly tutaj i nam OBIECALY, że wszystko będzie dobrze i że zasługujemy na czyste powietrze. Ja jestem święcie przekonany, że ta władza dokona tego cudu. Nikt nam tu nie będzie smrodził, a tym bardziej obcy kapitał.
  Samochód pomiarowy był widziany na terenie Blachowni, też go widziałem za płotem na terenie nazwijmy to instytucji szeroko pojętej edukacji.

 3. Jak benzen przekraczał dwukrotnie stężenia średnioroczne kilkanaście lat temu to nie było tematu i nikt nie protestował. Nagle się obudzili teraz, kiedy jest go 1/3 mniej niż było. A gdyby sięgnąć do stanu z 1985 czy 1990 to…

 4. Drogi Tadeuszu, widzę że wyraźnie jest napisane TŁUSTYM DRUKIEM że protest odbędzie się 10 sierpnia, czytamy że zrozumieniem ;)) Pozdrawiam

 5. A kto gamonie w I turze wybrał nam obecną Prezydent – Sosnowiec czy Pcim ?😀😃😄😁😆😅😂
  Teraz za swoje błędy „płać i płacz” ! 😭

 6. Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle Sabina Nowosielska z KO twierdziła, że zlikwiduje Benzen w mieście możliwości. W końcu stwierdziła: Kędzierzyn-Koźle to miasto chemi i trzeba do tego przyzwyczaić się. Jak śmierdzi to zamknąć okna.
  Artykuł z dnia 10 sierpnia informujący o tym, że w poniedziałek (10 sierpnia) na godzinę 15:30 protest. Po co problemy wizerunkowe obecnej władzy samorządowej POKO.

  • Nie mogą to być „koksy” bo czujnik benzenu w Zdzieszowicach wskazuje wysokie stężenie benzenu w tym samym czasie gdy czujnik na Piastach również wskazuje wysokie stężenie. Po prostu nie ma żadnych tajemniczych „pików”. „Koksy” i Blachownia emitują stale benzen, całą dobę, a stacje pomiarowe wykrywają go gdy wieją wiatry z kierunków wschodnich.
   Ponieważ wiatry wieją głównie zachodnie to średnioroczne stężenie jest niedoszacowane.
   Gdyby stacje pomiarowe przenieść do Raszowej i do Sławięcic to normy średnioroczne byłyby mocno przekroczone.
   Stacje specjalnie tak postawiono aby wskazywały jak najmniejsze stężenia.

   http://powietrze.opole.pios.gov.pl/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/07.2020

 7. coście tak uczepili się tego benzenu, lepiej zaprotestujcie przeciwko złej pogodzie i żeby burzy nie bylo, żeby gradu nie było, żeby wogóle nic nie było.

 8. Pani prezydent powiedziala,że nikt z jeej przyjaciół z biznesu nie truje,zatem to wasza wyobraznia.A może gorszy rychu wie coś ,bo to spec od PO

 9. Przecież janusz kowalski ogłosił publicznie, że wie kto truje i że sam osobiście, choć ku chwale prezesa, załatwi problem benzenu. Gdzie jest kowalski do jasnej anielki???

Skomentuj