Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla tłumnie odwiedzają tężnię solankową

20

Mija tydzień od oddania do użytku tężni solankowej wybudowanej na terenie rekreacyjno-sportowym przy ulicy Kośnego. Zapowiada się, że to będzie hit tegorocznych wakacji. Miejsce ma już wielu stałych bywalców.

– Mam wrażenie, że życie części mieszkańców naszego osiedla kręci się teraz w pewnym stopniu wokół tężni. Niektórzy odwiedzają ją nawet po dwa, trzy razy dziennie – opowiada Krzysztof Słowik, pomysłodawca projektu.

Już od samego rana na terenie obiektu spotkać można kuracjuszy, a około godziny 18-19 często zdarza się, że brakuje już wolnych miejsc. Zazwyczaj w tym czasie wokół tężni przebywa cały czas około 30 osób.

Tężnia odwiedzana jest nie tylko przez starsze osoby. Zarówno rano, jak i wieczorem, na inhalacje przychodzą rodzice z dziećmi, przejeżdżają też kobiety z malutkimi niemowlakami w wózkach. Spotkać można osoby schorowane i niepełnosprawne.

– Celem było przede wszystkim stworzenie projektu, który będzie miał realne przełożenie na poprawę zdrowia naszych mieszkańców. Od lat wiadomo o leczniczej właściwości solanki i jej dobroczynnym wpływie na nadciśnienie tętnicze, na astmę, alergie i inne choroby układu oddechowego, czyli na wszystkie schorzenia z którymi zmagają się mieszkańcy także i naszego miasta – tłumaczy Krzysztof Słowik. – Oprócz tego chodziło o stworzenie miejsca spotkań dla osób starszych. Od lat budujemy boiska, place zabaw a potrzeby seniorów są często pomijane. Strefa fitness zbudowana kilka lat wcześniej, a teraz tężnia solankowa, mają na celu wyciągniecie seniorów z domu i zachęcenie ich do większej aktywności. Cieszy fakt, że tężnia skupia wokół siebie dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Staje się miejscem relaksu, spotkań i integracji mieszkańców naszego osiedla. Mnie osobiście cieszy to, że ludzie w tym miejscu tak zwyczajnie ze sobą rozmawiają, nie patrząc się tylko w ekrany telefonów i tabletów. To w dzisiejszych czasach naprawdę już dużo. Być może okaże się, że właśnie ta inwestycja będzie przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, oczywiście pod warunkiem, że zainteresowanie z czasem nie spadnie i będzie to działało tak jak do tej pory – wyjaśnia Krzysztof Słowik.

Budowa tężni solankowej została zrealizowana w ramach projektu budowy mini tężni solankowych na osiedlu Piastów, zgłoszonego do budżetu obywatelskiego w 2017 roku.

 

20 KOMENTARZE

 1. Taka inwestycja powinna powstać na zapleczu ulic lompy i 1-go maja.Nie jakieś pseudo orliki i niewydarzone, ciągle w budowie, place zabaw.Od rana do wieczora wrzaski,kwiki i piski.Okna nie można otworzyć .Mieszkańcy tych terenów też mają prawo do spokojnego mieszkania i do odpoczynku. Kolejne ekipy posługują się tym terenem jak fantem służącym do nabijania sobie punktów wyborczych

 2. Nie mogę przestać się śmiać. To wygląda jak paśnik? tyle kasy wydać na karmnik no to trzeba mieć fantazję i pieniądze?

  • Beti, mistrzem intelektu to Ty nie jesteś. Mam taką zasadę, że jak się na czymś nie znam to się nie wypowiadam. Tobie również to polecam.
   Poza brakiem wiedzy merytorycznej walisz masę błędów, za ten krótki tekst dostałabyś pałę w podstawówce.
   To na koniec prawidłowa odmiana nazwy osiedla:
   mianownik – Kuźniczka
   dopełniacz – Kuźniczki
   celownik – Kuźniczce
   biernik – Kuźniczkę
   narzędnik – Kuźniczką
   miejscownik – Kuźniczce
   wołacz – Kuźniczko!

   Do szkoły tępy nieuku!

Skomentuj