Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla i okolic włączyli się w akcję sprzątania Odry i jej dopływów

0

Ponad 15 tys. wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec w ciągu 10 dni zebrało ponad 120 ton odpadów w ramach pierwszej edycji międzynarodowej Akcji Czysta Odra. To największa tego typu inicjatywa ekologiczna w Polsce w Dorzeczu Odry.

– Odra to wyjątkowa rzeka, która nas łączy. I właśnie pod tym hasłem zorganizowaliśmy najdłuższą akcję edukacyjną w Polsce. Łącznie to ponad
850 km edukacji ekologicznej, czyli tyle, ile długości liczy Odra – wyjaśnia Dominik Dobrowolski, inicjator Akcji Czysta Odra.

W ciągu 10 dni – od 29 kwietnia do 8 maja – ponad 15 tys. osób sprzątało brzegi Odry na całej jej długości, a także jej dopływy, m.in. Wartę, Nysę Kłodzką, Nysę Łużycką, Bóbr, Troję, Oławę, Pełcznicę, Prudnik, Kłodnicę. Łącznie wolontariusze zebrali 7,5 tys. worków ze śmieciami. Znalazły się w nich głównie zużyte opakowania, plastikowe i szklane butelki, aluminiowe puszki, opony samochodowe, meble, a nawet stare lodówki, telewizory i odpady poremontowe i budowlane.

W akcji wzięli udział: mieszkańcy i lokalne władze nadrzecznych miejscowości, organizacje społeczne, ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, druhowie z ochotniczych straży pożarnych, szkoły, wędkarze i straż rybacka, a nawet nurkowie.

Akcja Czysta Odra jest kolejną inicjatywą zorganizowaną w ramach kampanii edukacyjnej #mniejplastiku, którą od blisko trzech lat w całej Polsce organizują wspólnie: ekolog Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL oraz setki organizacji społecznych w Polsce.

– Edukujemy, staramy się zmieniać świadomość ludzi i przypominać, że nadmiar plastikowych odpadów w środowisku jest coraz większym problemem. Ten problem dotyczy nas wszystkich i wszyscy musimy się z nim mierzyć – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik banku Credit Agricole. – Takie inicjatywy jak Akcja Czysta Odra uczą dobrych nawyków, zmieniają świadomość Polaków i pomagają chronić środowisko.

– Mamy świadomość, że sprzątanie jest potrzebne, ale nie rozwiązuje problemu nadmiaru plastiku w środowisku. Kluczowe są zmiany systemowe i zmuszenie producentów do wzięcia odpowiedzialności za opakowania wprowadzane do rynkowego obiegu. Świadomość konsumentów może te zmiany wymusić oddolnie. Dlatego też przy każdej okazji staramy się o tym głośno mówić – dodaje Dominik Dobrowolski.

Akcja Czysta Odra odbyła się pod patronatem marszałków województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, a także prezydentów, burmistrzów i wójtów większości nadodrzańskich miast i gmin. Wydarzenie honorowym patronatem objęła także Pani Sabina Nowosielska – Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle.

– W akcję całym sercem zaangażowało się wiele instytucji i mieszkańców. Poświęcili mnóstwo czasu i serca na to, by było czyściej. Bardzo serdecznie im za to dziękuję – mówi Anna Piróg-Nowak – regionalny koordynator wydarzenia na odcinku Bohumin – Opole, członek Stowarzyszenia Załóg Pływadeł „Rzeki Dzielą – Odra Łączy”, pracownik Związku Międzygminnego „Czysty Region”.

Na terenie Kędzierzyna-Koźla i okolic odbyło się łącznie 8 akcji sprzątania na rzece Odrze, Kłodnicy oraz w basenach portowych. Były one organizowane przez Wodniacki Klub Sportowy „Aqua-Active”, OSP ORW Koźle, Marinę Lasoki, grupę działaczy z I LO „Ekosienkiewicz” oraz firmę Bait-Zone.pl z Kędzierzyna-Koźla. Worki, rękawiczki oraz odbiór odpadów zapewnił Związek Międzygminny „Czysty Region” wraz ze Spółką Czysty Region Sp. z o.o. Łącznie zebrano ponad 300 worków z odpadami i posprzątano kilkadziesiąt kilometrów rzeki Odry. Wśród odpadów większość stanowiła opakowania po napojach, a najciekawszym znaleziskiem była butelka po piwie, w której znajdował się napisany w języku czeskim list. „Ten list jest naszym przesłaniem dla całego świata – miłujcie się, jak możecie! Jeśli ktokolwiek znajdzie ten list, prosimy o kontakt telefoniczny lub przez Facebooka” – tak brzmiała po przetłumaczeniu jego treść. Mariusz Niedźwiecki, znalazca listu, nawiązał już kontakt z autorem. „Akcja Czysta Odra” odbyła się także w okolicach Kędzierzyna-Koźla, m.in. w Raciborzu, Chałupkach, Krapkowicach, Kietrzu, Głubczycach, Prudniku, Racławicach Śląskich.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj