Mieszkańcy Blachowni czekają na rewitalizację Parku Lotników. Prace ruszą niebawem

2

Rewitalizacja Parku Lotników była jednym z głównych tematów poruszanych podczas spotkania władz miasta z mieszkańcami Blachowni.

Park jest mocno zaniedbany i wymaga prac porządkowych. Projekt urzędu miasta wybiega jednak dużo dalej. Inwestycja będzie realizowana w ramach dużego zadania obejmującego tereny zielone w kilku lokalizacjach. Miasto pozyskało na ten cel duży grant w wysokości aż 4,2 mln zł. Łącznie koszt wszystkich prac wyniesie prawie 5 mln zł. Blachowniański park zmieni się nie do poznania.

– Bardzo mocno zmienimy oblicze tego miejsca. Zieleń zostanie uporządkowana, pojawią się nowe alejki. Czeka go podobny los co zabytkowego parku w Sławięcicach – mówiła prezydent Sabina Nowosielska.

Głównym elementem parku będzie wrzosowisko. Dodatkowo pojawi się w nim ok. 290 nowych drzew, 2,5 tys. krzewów oraz 4 tys. bylin. Woda do podlewania będzie pochodzić ze studni głębinowej, a o jej rozprowadzenie po całym terenie zadba automatyczny system nawadniania. Wybudowany zostanie również mały plac zabaw. Wszystkie prace powinny zakończyć się w wakacje.

Mieszkańcy dopytywali o zasadność skali wycinki już przeprowadzonej w parku. Usunięto wiele drzew. Jak jednak zapewnił Piotr Paisdzior, miejski ogrodnik, część roślin musiała zostać zlikwidowana ze względu na konieczność wygospodarowania przestrzeni na nową infrastrukturę. Wycięto też drzewa chore i osłabione. Roślinność w parku była bardzo zaniedbana. Przez całe lata nie prowadzono tam prac pielęgnacyjnych.

– Część drzew była w bardzo złym stanie i wręcz stanowiła zagrożenie dla osób przebywających w parku – mówił Piotr Paisdzior.

Co ciekawe, formalnie park w Blachowni wcale nie jest parkiem. To po prostu teren zielony. Jego status także ma zostać uregulowany.

Mieszkańcy zmagają się z dużym ruchem samochodów przez osiedle w związku z zamknięciem drogi krajowej i wprowadzonym objazdem. Najbardziej boją się o bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły. Przy szkole na przejściu dzieci mogą liczyć na pomoc „pani stopki”. Mieszkańcy chcieliby, aby na czas wzmożonego ruchu w podobny sposób zabezpieczyć też przejście przy części mieszkalnej osiedla lub na przykład uruchomić tam tymczasową sygnalizację świetlną. Prezydent Nowosielska obiecała, że niezwłocznie rozpatrzy te propozycje.

Prezydent Nowosielska zachęcała mieszkańców do głosowania w budżecie obywatelskim. Obecnie można to zrobić przez internet na stronie budzetobywatelski.kedzierzynkozle.pl. Mieszkańcy Blachowni mogą wybierać spośród trzech zgłoszonych we wcześniejszym etapie propozycji. To budowa sceny na placu zabaw, naprawa chodnika przy ulicy Broniewskiego i wstawienie krawężników oraz naprawa asfaltu na ulicy Zwycięstwa.

2 KOMENTARZE

  1. Fajnie ,że będzie rewitalizacja parku bo ten aktualny( nie przypomina parku) a raczej scenerię do filmu Jurassic Park V .Wysokie i długie strzechy tylko czekają by jakiś huragan je powalił.Jak słysze ,że kiedyś Ktoś tam spacerował z dziećmi w cieniu to płaczę ze śmiechu :) jedynymi „mieszkańcami” są lokalne ołepy oraz krety,wiewiórki i jakieś ptactwo. A co najważniejsze ! ;-) w końcu po tej części osiedla będzie plac zabaw bo do istniejącego dzieci muszą przejść kilka ulic…. No i sprawa bezpieczeństwa ( więcej było o rewitalizacji parku) od 19.03 mamy na osiedlu.. wróć , mamy w mieście Blachownia ( ruch jak w Opolu ) więc miasto ;-)
    od 6:00 zaczyna się jazda! Ale najgorsze ,że ciągle nasze dzieci są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo !!! Ktoś kto nie ma dzieci niech nie czyta dalej… Miał być wzmożony patrol Policji ( cisza)
    Straż Miejska staje na wysokości zadania ale przyjechać tam w godzinach gdzie w szkole nie m dzieci lub mają lekcję nie ma sensu.A gdzie obiecane doświetlenia przejść dla pieszych,znaki aktywne,pasy zwalniające przed przejściem????. Teraz mamy czas by wszystko przemyśleć bo jak już zostanie otwarte muzeum BLACKHAMMER dopiero zacznie się ruch i to jeszcze wiekszy ,wiec już dziś pomyślmy o bezpieczeństwie. I jeszcze dodam ,nie żebym był przeciwnikiem wycinania drzew ale niech w końcu będzie
    pięknie w tym parku… zaczekajmy i sami się przekonamy co miasto szykuje.

  2. Czy ktoś wie może kiedy panowie, których więcej na budowie nie ma niż są, mają skończyć swoją pracę związaną m. in. z zakopywaniem śmieci pod budowanymi parkowymi alejkami? Tempo mają takie że nie wiem czy do zimy się wyrobią…

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj