Miejska Biblioteka Publiczna ma już 70 lat. Wielki jubileusz i uroczysta gala. ZDJĘCIA

0

Wychowali kilka pokoleń czytelników i wcale nie zamierzają na tym poprzestać. Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu świętuje siedemdziesięciolecie. Z tej okazji w czwartek w Hotelu Solidaris odbyła się uroczysta gala.

Gospodarzem wydarzenia była dyrektor MBP Izabela Migocz. Nie zabrakło poprzedniej wieloletniej dyrektor Heleny Bulandy, która odebrała podziękowania i została nagrodzona gromkimi brawami. W wydarzeniu wzięli udział także obecni i byli pracownicy biblioteki, przedstawiciele samorządów, ludzie kultury i po prostu przyjaciele książnicy.

– Jestem zaszczycona, że przypadł nam tak wspaniały jubileusz. To 70 lat historii tworzonej przez cudownych ludzi – naszych pracowników i czytelników. Miejska Biblioteka Publiczna trwale wpisała się w przestrzeń naszego miasta i każdego dnia bardzo ciężko pracujemy nad tym, aby ta rola nie słabła, budując instytucję nowoczesną i otwartą dla wszystkich – mówi dyrektor Izabela Migocz.

– Nasza biblioteka to krzepka starsza pani z młodzieńczym podejściem do życia i nieustanną ciekawością, która zgłębia i wprowadza to, co nowe, pielęgnując szacunek do poprzedników – mówiła obrazowo prezydent Sabina Nowosielska. – Tutaj historia miesza się z nowoczesnością. Biblioteka to jednak nie tylko książki. Najważniejsi są tworzący ją ludzie, im dzisiaj należą się największe podziękowania – dodała.

W trakcie gali przyznano nagrody laureatom jubileuszowej 25. edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego Krajobrazy Słowa. Nagrody wręczyli wspólnie prezydent Sabina Nowosielska, a w imieniu marszałka województwa opolskiego radny wojewódzki Andrzej Sałacki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu powstała na początku 1948 roku. Wcześniej na terenie Koźla działała Powiatowa Biblioteka Publiczna (od 1946 roku), przy której od 1947 roku funkcjonowała wypożyczalnia miejska. Po utworzeniu Kędzierzyna-Koźla w 1975 roku jednostka przeżywała największy rozkwit, tworząc kolejne filie i poszerzając grono czytelników.

Skomentuj