Międzynarodowe gotowanie w „Budowlance”. Uczniowie goszczą rówieśników z Niemiec

0
We wtorek uczniowie z klas gastronomicznych ZS nr 1 zaprosili swoich rówieśników do wspólnego gotowania tradycyjnych potraw kuchni polskiej i śląskiej.

Od poniedziałku w naszym powiecie przebywa 23-osobowa grupa młodzieży ze szkoły zawodowej Künzelsau. Młodzież z Niemiec uczestniczy w zajęciach z rówieśnikami z klas gastronomicznych Zespołu Szkół nr 1, poznaje polską kuchnię oraz zwiedza powiat kędzierzyńsko-kozielski. 

Współpraca pomiędzy placówkami została nawiązana w 2009 roku, kiedy powiat kędzierzyńsko-kozielski podpisał umowę partnerską z powiatem Hohenlohe. Od tego czasu co roku młodzież z obu placówek naprzemiennie odwiedza się, nawiązując kontakty i poznając kulturę i kuchnię sąsiadów.

– Współpracujemy już od 9 lat. Wymieniamy się doświadczeniami, pokazujemy to, co u nas najlepsze. Nasi goście są bardzo mile zaskoczeni szkołą: nowoczesnymi pracowniami gastronomicznymi czy dziennikiem elektronicznym, którym w pełni posługują się nasi rodzice, uczniowie i nauczyciele – mówią, że tego u nich nie ma. Byli również pod wrażeniem  – opowiada Urszula Więcek, dyrektor ZS nr 1.

We wtorek młodzież uczestniczyła we wspólnym gotowaniu w szkole. Zajęcia były okazją do zaprezentowania specjałów kuchni śląskiej i polskiej: tradycyjnych klusek śląskich, placków ziemniaczanych, polędwiczek drobiowych w sosie z suszonych grzybów czy zupy pomidorowej.

Delegacja z Künzelsau zjawiła się w Kędzierzynie-Koźlu w poniedziałek i pozostanie u nas do piątku. Wraz z 23-osobową grupą uczniów do naszego powiatu przyjechała dwójka opiekunów.

– Młodzież uczestniczy we wspólnych zajęciach z języka angielskiego, niemieckiego oraz przedmiotów gastronomicznych. W ramach współpracy pokazujemy też naszym gościom powiat kędzierzyńsko-kozielski oraz zabieramy ich na wycieczki do Krakowa i Oświęcimia – podsumowuje Urszula Więcej.

W przyszłym roku uczniowie z „Budowlanki” wybiorą się z rewizytą do swoich partnerów z Niemiec. Będzie to już 10., jubileuszowe spotkanie młodzieży.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj