Miasto urządzi skwer Kolejarzy. Będzie też podświetlenie lokomotywy

13

To jeszcze nie koniec zmian na skwerze Kolejarzy w Śródmieściu. Niedawno wreszcie stanęła na nim tak wyczekiwana lokomotywa. Miasto ma jednak dalsze plany dla tego miejsca.

Lokomotywa jest pomnikiem upamiętniającym kolejarskie dzieje Kędzierzyna. To właśnie dzięki budowie linii przebiegającej przez miasto pod koniec XIX wieku dynamicznie zaczęło się ono rozwijać. Maszyna, która wcześniej stała na wjeździe do kopali w Kotlarni, dotarła na skwer ze sporym opóźnieniem – cokół z fragmentem torowiska był już gotowy na początku 2018 roku – od razu jednak spodobała się mieszkańcom i zapewne z biegiem czasu stanie się jednym z symboli Kędzierzyna-Koźla. Tym bardziej, że zmieni się także jej otoczenie.

– Wiosną przyszłego roku przeprowadzimy kolejne prace na skwerze Kolejarzy. Będzie on zupełnie inaczej wyglądał. Pojawią się ławeczki i stoliki, a także nowa zieleń – zapowiada prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.

Mieszkańcy, którzy kontaktowali się z naszą redakcją w ostatnim czasie, zwracali uwagę, że po zmroku lokomotywa jest słabo widoczna. To jednak także się zmieni. Miasto zapowiada, że zostanie ona efektownie podświetlona.

13 KOMENTARZE

  1. Beda stoliki i laweczki a w lokomotywie bar z frytkami na wynos, trzeba jeszcze wybudowac peron szlabany i budke droznika i moze ze dwa semafory !!

  2. W Kotlarni stał kiedyś zabytkowy semafor (z ramieniem) można by dodatkowo ustawić przy torze jako element dopełniający całość. Jeżeli go już tam nie ma, to warto poszukać i zamontować dla uzupełnienia kompozycji. Malowanie parowozu wymaga uzupełnień i poprawek blacharskich po uszkodzeniach podczas transportu.

    • Świetny pomysł z tym semaforem . Ale mam jeszcze jeden pomysł , a mianowicie : aby na nasze lokalne święta buchała para i dym z komina ( Taki dym sztuczny ) Wyobraźcie sobie że w drugiego czerwca 1945 o godz. 13,15 w kierunku Gliwic ruszył pierwszy pociąg osobowy wioząc przesyłki pocztowe . Zastępując pocztę sztafetową. Była to ostatnia poczta sztafetowa na terenie całej Europy . Może by tak kolejarze i pocztowcy na tą pamiątkę , zmontowali taki gwizdek i o godzinie 13,15 ten nasz parowóz w charakterystyczny sposób zagwizdał . Dając znak pamięci dla kolejarzy i pocztowców .

  3. Będzie jak w.Warszawie, tylko trzeba jeszcze postawic PALETY i będzie relaks w samym centrum SMRODU ZE SPALIN samochodowych. Nasze pieniadze lekko sie „wyrzuca”

Skomentuj