Miasto trzyma rękę na pulsie. Aktualna sytuacja w związku z zagrożeniem koronawirusem

33

Sygnały o pojawieniu się koronawirusa w Polsce budzą zaniepokojenie wielu mieszkańców. W Kędzierzynie-Koźlu nie stwierdzono dotąd żadnego przypadku tego rodzaju zachorowania, ale profilaktycznie są podejmowane działania zapobiegawcze. Jednym z najprostszych sposobów uniknięcia zarażenia jest staranne mycie rąk przy użyciu ciepłej wody i mydła.

W magistracie odbyło się kolejne spotkanie władz miasta z dyrektorami szkół i przedszkoli. Omówiono podjęte i planowane działania – we wszystkich placówkach oświatowych zostały przeprowadzone pogadanki na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny. Do szkół i przedszkoli trafiły dodatkowe środki czystości. Placówki otrzymały zalecenie, aby nie organizować imprez z udziałem większej ilości osób. W związku z tym kilka przedszkoli i szkół już odwołało planowane dni otwarte.

Odbyła się też narada z udziałem przedstawicieli miejskich instytucji sportowo-kulturalnych. Zostały im przekazane podobne zalecenia.

Cały czas trwa prowadzona przez miasto akcja profilaktyczno-informacyjna. W mediach społecznościowych i na swojej stronie internetowej informujemy o procedurach postępowania w przypadku, gdy podejrzewamy zachorowanie. Użytkownicy aplikacji Blisko otrzymają takie komunikaty bezpośrednio na telefony komórkowe. Plakaty informacyjne o koronawirusie trafiły również do miejskich placówek, na przystanki MZK i do autobusów.

Można się spodziewać, że wiele imprez z udziałem większej publiczności zostanie odwołanych. Wiadomo już, że rewanżowy mecz siatkarskiej Ligi Mistrzów nasza Grupa Azoty ZAKSA rozegra bez udziału kibiców w hali „Azoty”, zamiast w Gliwicach. Organizatorzy odwołali też kilka innych imprez.

Samorząd Kędzierzyn-Koźla ściśle współpracuje z administracją rządową i Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w zakresie zapobiegania kolejnym zachorowaniom. Na bieżąco są przekazywane wszelkie niezbędne informacje – urząd miasta przesłał do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego m.in. wykaz imprez planowanych do końca maja. Zastępca prezydenta Artur Maruszczak wziął również udział w naradzie dot. koronawirusa zorganizowanej przez wojewodę.

W razie wystąpienia niepokojących objawów należy się zgłaszać do sanepidu, a nie do placówek służby zdrowia. Całodobowy telefon alarmowy: (+48) 606 305 480. Należy dzwonić tylko w sytuacjach kryzysowych, gdy jest niezbędna niezwłoczna interwencja.

25 marca odbędzie się sesja Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle, w której weźmie udział przedstawiciel sanepidu.

Więcej informacji, jak się zachowywać wobec koronawirusa: http://www.kedzierzynkozle.pl/pl/aktualnosc/koronawirus-wazne-informacje

Źródło: urząd miasta

33 KOMENTARZE

 1. W szkołach nawet papieru nie ma do kibla, nie mówiąc o mydle, szkoda ze tak nie interesuja się zwiększoną umieralnoscia w kraju na nowotwory i raki, od lat to jest, największa Umieralność od czasu wojny, samobójstwa, juz nie wspomne o tym benzenie, tarczyce przez to, ale co tam propaganda pełna para, a przypomne ze ludzie umierają codziennie na świecie. Tysiące ludzi rocznie umiera od tytoniu, alkoholu nie wspominając o dopalaczach…

 2. sesja 25.03 ? Już powinna się odbyć by zapewnić środki na usuwanie ewentualnych skutków epidemii, jak okażą się w konsekwencji zbędne to tylko się cieszyć. 25.03 może być za późno.

 3. 25.03 będzie sesja rady miasta. służba zdrowia podlega pod powiat a nie miasto więc może jednak powiatowa rada zbierze się w tej sprawie.

 4. Po co ten cały cyrk tyko w lutym w Polsce na grypę zachorowało 840 000 ludzi z tego 23 osoby zmarło. Jest to na rękę ZUS zaciera ręce gdyż do piachu idą osoby 60 +młodych się nie ima

 5. Znając polskie realia wybiorą wariant włoski brak miejsc na ojomach spowoduje że osoby 60/70+ będą umierały na niewydolność krążeniowo-oddechową,a rada zbierze się po fakcie i będzie lamentować.w związku z tym zapraszam wszystkich do kościołów,księża i szaflarze załatwią resztę

  • Mam nadzieję, że ty do kościoła nie trafisz, bo POzarażasz wszystkich swoją nienawiścią. A to jest gorsze także od koronawirusa i nawet nadzwyczajny szafarz Komunii świętej ci nie pomoże.

 6. Kędzierzyn jest zagrożony jak będzie epidemia raz ze szpital słabiutki, nie radzi sobie z najprostszymi sprawami, lekarze jacy są każdy wie kto był. Czas uciekać z Polski.

 7. mówio że w kościele możno normalnie wkładać ręce do wody bo to święcono woda i pambuk chroni swoje dzieci. tak mówio pan proboszcz a takiemu to można wierzyć bo przecież taki proboszcz to musi znać prawdę, pambuk pszecież takich za darmo nie wybiera na takich ważnych plebanów!

  • Lepiej się POczułaś, jak się POśmiałaś z naszej wiary? A w niedługim czasie będziesz tego proboszcza, jak Jaruzelski i Kiszczak na łożach śmierci, prosić o sakrament chorych.

 8. Biblioteki zamknięte!! Przecież tam rzadko się spotka 2-3 czytelników wypożyczających książki równocześnie:)) więc to jest zbędna nadgorliwość!! Siedząc w domu czytałoby się książki,ale dziś już za póżno,bo zamknięte na głucho! Mam o to ogromny żal do tych co wydali taką głupią decyzję!!

 9. Proponuję po każdej wizycie w markecie najpierw wizytę w kościele koniecznie z myciem w kropelnicy i komunią z rąk szaflarza a później do domciu i brać się za przygotowywanie posiłków nie zapominając o dzieciach i dziadkach.

Skomentuj