Miasto szuka sposobów na obniżenie zużycia energii. Oszczędności głównie na oświetleniu, krócej iluminacje świąteczne

31
Ograniczenie oświetlenia to obszar, na którym można wygenerować oszczędności.

Prąd, wykorzystywany do oświetlenia ulic, gaz ziemny spalany w lokalnych kotłowniach i gorąca woda dostarczana przez Grupę Azoty ZAK to nośniki energii wykorzystywane przez gminę Kędzierzyn-Koźle. Na liście nie ma węgla, który cały czas jest bardzo trudno dostępny. Rachunki już są wysokie, a największe podwyżki dopiero przed samorządami. Dlatego konieczne są oszczędności.

Trwa kryzys energetyczny. Odczuwa to każde gospodarstwo domowe, ale też firmy i wreszcie samorządy. Energia potrzebna jest do ogrzania szkół, oświetlenia ulicy czy zasilenia miejskich autobusów. W urzędzie miasta powstają plany oszczędnościowe.

Obecnie gmina Kędzierzyn-Koźle płaci 41 groszy za kilowatogodzinę energii elektrycznej. Po rozstrzygniętym kilka miesięcy temu przetargu na przyszły rok stawka wzrośnie do 1,16 zł, a więc niemal trzykrotnie.

– Mówi się o ekstra taryfie dla gmin, ale na razie nie ma żadnych rozstrzygnięć, zatem szykujemy się do tego trzykrotnego wzrostu. Nasz przetarg został rozstrzygnięty kilka miesięcy temu, jak teraz słyszę, samorządom składane są oferty na ponad 2 zł za kilowatogodzinę – mówi Artur Maruszczak, wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla.

Gmina Kędzierzyn-Koźle najwięcej energii zużywa na oświetlenie ulic i innych przestrzeni publicznych. W tym roku przeznaczy na ten cel ponad 2 mln zł, w przyszłym plan zakłada ponad 4 mln zł.

– Jeśli chodzi o oszczędności, przede wszystkim chcemy je właśnie uzyskać na oświetleniu. Od dłuższego czasu już wyłączamy oświetlenie w godzinach nocnych czy zmniejszamy jego natężenie, teraz będziemy jeszcze bardziej iść w tę stronę – dodaje wiceprezydent Maruszczak.

Miasto od wielu lat wymienia stare lampy uliczne na nowoczesne ledowe, które są znacznie bardziej oszczędne. Będą wymieniane także oprawy na latarniach, które, choć stoją przy gminnych ulicach, należą do spółki Tauron.

– Opracowujemy różne scenariusze oszczędności, będziemy starać się robić to tak, aby były one jak najmniej dotkliwe dla mieszkańców – zaznacza Artur Maruszczak.

Co z iluminacjami świątecznymi? Miasto ma tutaj umowę wieloletnią, w zbliżającym się okresie ozdoby również zatem pojawią się na ulicach Kędzierzyna-Koźla, skrócony zostanie jednak okres ich ekspozycji – będą widoczne tylko do 6 stycznia. Dłużej oświetlona będzie tylko lokomotywa przy dworcu PKP.

Jeśli chodzi o energię cieplną, tę miasto poprzez spółkę Miejski Zakład Energetyki Cieplej pozyskuje z Grupy Azoty ZAK oraz z własnych kotłowni lokalnych opalanych gazem ziemnym. Do końca roku obowiązujące obecnie taryfy się nie zmienią, jak będzie później, tego jeszcze nie wiadomo. Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami, tak zwani odbiory wrażliwi zostaną objęci stawką zagwarantowaną, a jeśli taryfa dostawcy ją przekroczy, MZEC ma otrzymywać wyrównanie.

Jak zapewniają władze miasta, nie ma mowy o ograniczaniu ogrzewania szkół, w budynkach utrzymywana będzie temperatura zapewniająca komfort uczniom i nauczycielom. Za wyjątkiem szkół w Sławięciach i Cisowej, pozostałe placówki są podłączone do sieci miejskiej.

– Gdy tylko rozpoczęliśmy sezon grzewczy, dyrektorzy naszych szkół mogli włączyć ogrzewanie, nie wyobrażam sobie, żeby dzieci podczas zajęć siedziały w kurtkach. Także tu na pewno zapewnimy odpowiednie warunki – zapowiada prezydent Sabina Nowosielska.

31 KOMENTARZE

  • Sznycel jesteś takim antybolszewikiem, a zarządy komisaryczne Ci się marzą? To już było w podczas rewolucji pewnym kraju po wschodniej stronie Polski : komisarze, zarządy komisaryczne.
   Czas komisarzu Sznycel kupić sobie skórzaną czarną kurtkę i taką samą czapkę i koniecznie nie zapomnij o czerwonej gwieździe z sierpem i młotem.

   • Do @Pirx. Tylko przypominam w kwestii formalnej, że CAŁA Komisja Europejska eurokołchozu , to tylko i WYŁĄCZNIE komisarze 😕

    Za wyjątkiem przewodniczącej, frau Urszuli von der Pancervaust.😉
    Czy jakoś tak 😎

 1. Na szczęście przestali już oświetlać tzw. Orlika przy Lompy, często do godź. pierwszej, czy nawet drugiej w nocy. A na boisku żywego ducha nie było.
  Teraz zastanawiają się jak oszczędzać.

  • Ty POpiskujesz bez przerwy z tego co widać. Już ludzie POpiskiwali za platfusów na zielonej wyspie jak likwidowali co się da i jak się tyrało o za 5 zł na godzinę przy dobrych wiatrach. Chyba zapomniałeś jakie było bezrobocie i ile ludzi wyjechało z kraju taki był raj za ryżego i jego poddanych. Więc przestań chrzanić od rzeczy bo gawiedź sklerozy nie ma tak dużej. Tak skrobiesz aby skrobać te swoje fraszki.

    • Co ci jest platfiaku? Jeszcze coś tam POpierdujesz od rzeczy. Mniej fantastyki oglądaj, zanim coś spłodzisz i leki na sklerozę weź no zapomniałeś.

     • Nie jestem zwolennikiem PO, środku kapusty. Jestem zwolennikiem prawa i sprawiedliwości. Przestań już bredzić pod różnymi nickami. Łatwo cię poznać po byle jakiej polszczyźnie i głupawych zwrotach, takich jak: platpypciu, popierdujesz, sadzić kocopoły, dynia się prostuje, byki sadziśz itp.

 2. Na ta sytuacje mam dwie lampy naftowe po pradziadku, knot moge zrobic ze sznurowadel od butow gorzej z brakiem nafty , moze ktos sie zamieni na chrust??

 3. MOJA PROPOZYCJA MIASTO NIECH PODŁACZY SIE DO NASZEGO KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO ONI W PARAFIACH I BUDYNKACH KOSCIELNYCH MAJA KWH ZA .60 GROSZE BEZ LIMITU KWH WIEC TYLKO KABEL DO PARAFI PODŁACZYC I PŁACIC KSIEDZOWI TO CO WSKARZE LICZNIK OSZCZEDNOSCI BEDĄ OGROMNE A NIE KW PO 200 ZŁ JAK DLA FIRM

 4. Jak „oszczędzać”, to rzeczywiście oszczędzać!! Na iluminacjach świątecznych na pewno!! W takich czasach zbędne są, niewątpliwie, wszystkie „nalatarniowe” ozdóbki. Jestem za choinkami, może o połowę mniejszymi, jak w latach poprzednich. Ale niech w miejskich centrach (owszem) będzie widać te święta. I wystarczy!! Wszystko inne będzie rozrzutnym marnowaniem energii niezbędnej ludziom do przeżycia (bądźmy szczerzy) potencjalnego kryzysu energetycznego, jakiego nie było w tym kraju od lat osiemdziesiątych… Nieetyczne jest włączanie świecidełek w czasie, kiedy ludziom zacznie się (być może!) przykręcać gaz i ciepło z sieci! Chorzy, starzy i małe dzieci potrzebują do życia ciepła. Mieszkańcy blokowisk są skazani na „sieciówki”. Nie mają możliwości podłączenia sobie „kozy” do komina, jak robią to już właściciele domów jednorodzinnych. I mogą zdarzać się takie okresy, i sytuacje, że część mieszkańców będzie zmuszona posiłkować się grzejnikami elektrycznymi… Czy odrobina rozsądku w tej sprawie zaszkodzi władzom tego miasteczka?!

 5. Nie tak dawno w artykule z dn.26.09.2022 pt „Kędzierzyn-Koźle przygotowuje się na zmiany klimatyczne.” przedstawiono nam dokument „Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Kędzierzyn-Koźle do 2030 r.” wraz ze stanowiącą załącznik do niego „Prognozą oddziaływania na środowisko Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Kędzierzyn-Koźle do 2030 r.” Na stronie 8 ww „Miejskiego planu adaptacji (…)” nasi włodarze powołują się na dokumenty strategiczne wdrażane lokalnie, jest to wprost odniesienie do Agendy 2030. Jej cel 7 to ” Do 2030 roku zapewnić powszechny dostęp do przystępnych cenowo, niezawodnych i nowoczesnych usług energetycznych”. Jak ten cel ma być zrealizowany u nas w mieście? Czy i jak zapewniamy miastu tanią i łatwo dostępną energię? Czy już wkrótce będzie dalej powszechna? Niee….? zamiast tego oszczędzamy i wyłączamy? Ojej, to znaczyłoby, że należy to czytać jak u Orwella: „Wojna to pokój. Wolność to niewola. Ignorancja to siła.” a tania i powszechna- to jej brak i oszczędności.

  Ht tps://kk24.pl/kedzierzyn-kozle-przygotowuje-sie-na-zmiany-klimatyczne-powstal-dokument-bedzie-omawiany-z-mieszkancami/

  • Również wg Orwella 😕 NIENAWIŚĆ to miłość.🙄

   A MIŁOŚĆ to wg inteligencji spod znaku PO -oznacza tylko i wyłącznie (chyba) owe „miłosne” 8 gwiazdek 🥴

   Tak pięknie wcielane w CZYN i w życie – a raczej w rzycie – wyjątkowo kulturnej PełO 😁

   Również w miasteczku niemożliwości 😎

 6. „Trzy tenory” nie mogą bez siebie żyć. Do każdej pierdoły razem. Towarzysze i towarzyszki nie wiedzą, że w niedzielę 2.10 jeszcze przed godz. 7 świeciły się wszystkie lampy przy ul. Piastowskiej. Czyny, nie słowa eSLDowcy z POKO.

 7. Sprawa jest dużo prostsza niż się wszystkim wydaje. Wystarczy zrezygnować z jałmużny, tak jałmużny zwanej funduszem norweskim który jest niczym innym jak ochłapem rzuconym dla poklasku. A w zamian żądać od Norwegów aby wróciły do cen ropy i gazu z przed wojny, tacy są cacy a w ciągu roku podnieśli ceny tak że 50 do 200 mld wzrosły ich zyski. I to jest właśnie europejska Solidarność na grzbietach zwykłych obywateli popierana przez opec ograniczające wydobycie.

   • I tu jest cały nasz problem, skoro 80% prądu jest z węgla, to nie prościej było dalej dotować i rozbudowywać górnictwo. Mielibyśmy tani prąd a związku z tym inflacja by tak nie galopowała że względu na niskie koszty wytwórcze. A co do gazu:czy sprzedaż gazu z Norwegii z takim zyskiem jest czymś normalnym według ciebie, będziemy ściągać 10mld m gazu co jest tylko połowa obecnego zużycia, buduję się 15 bloków gazowych tzw. szczytowych które nas wydoją z coraz droższego gazu a w związku tym ceny znów pójdą w górę, nie wspominając już o tym ze chińczycy odsyłają do Europy swój zakontraktowany w USA gaz zarabiając na jednym gazowcu 100 mln euro.

    • Kopalnie dotujemy od 30lat. Więc albo sprywatyzować, albo zamknąć. Norwedzy mogą sobie podnosić cenę gazu. Ale czemu polskie kopalnie podniosły cenę węgla dla elektrowni o 500% w ciągu roku?

     • co ty BREDZISZ, szerzyć DEZINFORMACJĘ:

      „W czerwcu br. krajowy węgiel dla energetyki był o 38,5 proc. droższy niż rok wcześniej, a węgiel dla ciepłownictwa podrożał o 40,4 proc.”

  • „Zadać od Norwegow”. W wiadomościach ci to podpowiedzieli? Zastanów się co piszesz. Równie dobrze jakiś kraj może żądać od Polski, aby wróciła do cen węgla z przed wojny. Jak nam za drogo możemy nie kupować od Norwegow. Tylko na co Baltic pipe bez gazu? W Polsce i tak 80% prądu pochodzi z elektrowni węglowych.

   • Jesteś nikim żeby mi mówić gdzie i co mam zaczynać. To po pierwsze. Po drugie sklep nie podniósł ceny 500% tylko dlatego, że mógł. Po trzecie nie utrzymuje od ponad 30 lat sklepu, natomiast kopalnie tak. Powinni już dawno je pozamykać, a na które znalazłby się chętny to sprywatyzować

 8. Jak oszczędzać?, bardzo łatwo wyłączyć latarnie uliczne, zostawić tylko te przy przejściach, wyłączyć oświetlenie kościołów (ksiądz ma w d***e bo nie płaci), wyłączyć oświetlenie dekoracyjne, baseny, fontanny itp. obniżyć temperaturę wody do grzania jak w Szwajcarii, albo oszczędzamy albo udajemy.

  • Tak, tak cała Kłodnica zasilana starymi lampami sodowymi palą się od 17.czy to taki problem wymienić czujniki zmierzchu albo przestawić zegar astronomiczny? Ale poco? Lepiej chodzić i narzekać.

 9. Rychu przeanalizuj temat, a nie powtarzaj to co przeczytałeś w raportach za pierwsze półrocze. Myślisz, że podwyżka prądu od 01.09. o 400% jest spowodowana majowa cena węgla?

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj