Miasto przygotowuje się do otwarcia przedszkoli i żłobków. Placówki będą informować rodziców indywidualnie

6

Gmina Kędzierzyn-Koźle dołoży starań, żeby 6 maja uruchomić miejskie przedszkola i żłobki. Decyzja o otwarciu placówki w każdym przypadku zostanie podjęta przez władze miasta w uzgodnieniu z dyrektorem dopiero po spełnieniu wszystkich wymogów bezpieczeństwa.

– To bardzo trudna decyzja – podkreśla zastępca prezydenta Wojciech Jagiełło. – Zachowanie względów bezpieczeństwa jest dla nas największym priorytetem. Zdrowie dzieci, rodziców i personelu jest najważniejsze.

Przedszkola i żłobki zbiorą informacje od rodziców, jakie jest zapotrzebowanie na opiekę nad dziećmi. Wiadomo, że ze względów bezpieczeństwa nie wszystkie maluchy będą mogły być przyjęte do placówek, bo na każdą pociechę muszą przypadać minimum 4 metry kwadratowe. Zostaną stworzone kryteria określające, które dzieci będą mogły uczęszczać do przedszkoli.

– Takim kryterium jest m.in. wytyczna ministerstwa, która określa, że dzieci pracowników służby zdrowia, policji i wszystkim osób pracujących przy walce z epidemią będą miały pierwszeństwo. Dla nas bardzo ważne jest również to, aby przyjmować dzieci obojga pracujących rodziców – zaznacza Wojciech Jagiełło.

Liczbę maluchów, którym mogą zapewnić opiekę, ustalą dyrektorzy miejskich przedszkoli i żłobków. Opracują oni także wewnętrzne procedury bezpieczeństwa w placówkach oraz zadbają o zaopatrzenie w niezbędne środki ochrony osobistej, a także płyny i środki do dezynfekcji.

O datach uruchomienia placówki będą informowały na swoich stronach internetowych.

Wszystkie wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dla przedszkoli i żłobków są dostępne na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Miasto zwróciło się również do sanepidu o wydanie stosownej opinii.

6 KOMENTARZE

  1. Jasne, już widzę jak w żłobkach dzieci zachowują procedury bezpieczeństwa ;) … „musisz być w maseczce”,”nie liż tego”,”zachowaj dwa metry odległości”,”kaszleć tylko możesz w rękaw” … itd. :D

    • Zanim coś napiszesz to pomysł… Tam są dzieci poniżej 4 roku życia. One w maskach nie mogą chodzić ani też nie muszą.

  2. Pytajcie, konsultujcie i zastanówcie się 3 razy nim podejmiecie decyzję, którą was później Szumowskie obarczą. 4 metry kwadratowe to teoretycznie po 2m odległości dzieci od siebie, ale widział ktoś dzieci, które nie będą się bawić ze sobą, czy dotykać? Babcie i dziadkowie po odbiór, nawet rodzice, to znów zbiorówka, bo jak mają dzieci wychodzić z przedszkola. Grupą czy pojedynczo.

  3. Przestańcie narzekać i marudzić. Jeśli nie wynajdą leku i szczepionki, to całe życie będziecie już siedzieć w domach?! Życie musi wrócić do normy, a my musimy nauczyć się żyć z koronawirusem. Ja cały czas muszę chodzić do pracy. Chcę, aby moje dziecko wróciło do szkoły. Jak najszybciej. Obejrzyjcie statystyki z całego świata. Zobaczycie ile było zgonów inne choroby, a ile na koronawirusa. Porównajcie sobie dane.

  4. Wszystko będzie dobrze ale rodzice nie mogą przyprowadzać dzieci chorych do przedszkola dzieci kaszlą mają zielony katar a rodzic mówi że to alergia bzdura!!!

Skomentuj