Miasto nie może wypłacać dodatku węglowego, bo cały czas czeka na pieniądze. Złożono 3 tysiące wniosków

16

Trzy tysiące gospodarstw domowych na terenie naszej gminy złożyło wnioski o wypłatę środków finansowych na zakup opału. Są rozpatrywane pozytywnie, ale niestety gmina nie ma środków na wypłatę świadczenia. Samorząd czeka na przekazanie pieniędzy przez rząd.

Z każdym dniem jest coraz chłodniej, a mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla wciąż czekają na wypłatę dodatku węglowego mimo długich tygodni, które upłynęły od chwili złożenia wniosku. Sytuację wyjaśnił podczas ostatniej konferencji prasowej zastępca prezydenta miasta Wojciech Jagiełło.

Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu zostało złożonych 3 tysiące wniosków o dodatki węglowe. Jesteśmy w stanie wypłacać pieniądze dopiero wtedy, kiedy środki finansowe spłyną od wojewody, czyli z budżetu państwa. Cały czas czekamy na wypłatę tych środków. Pieniądze na części wcześniej złożonych wniosków zostały już wypłacone, niestety na pozostałe musimy czekać – mówi Wojciech Jagiełło.

Miasto mogło wypłacić niespełna połowę przyznanych świadczeń. Na realizację wciąż czekają wnioski złożone jeszcze latem. Zapotrzebowanie w Kędzierzynie-Koźlu oszacowano na 10 mln zł, póki co gmina otrzymała 3,2 mln zł. Aktualnie gmina realizuje wnioski z sierpnia.

Gmina, aby umożliwić mieszkańcom zakup węgla po cenach preferencyjnych – to drugi program rządowy – podpisała porozumienie z firmą Sambudrol z Głogówka. Dzięki temu zakup węgla będzie możliwy w cenie 2 tysięcy złotych.

Póki co zostało złożonych sto siedemdziesiąt wniosków o zakup węgla w cenach preferencyjnych. Wiadomą rzeczą jest to, że węgiel do końca roku można kupić w ilości półtorej tony, a kolejne będzie można kupić po 1 stycznia do końca kwietnia. Wszyscy ci mieszkańcy, który zakupili wcześniej węgiel po cenach preferencyjnych, a przekroczyli dwie tony, w tym roku nie będą mogli takiego węgla kupić w cenach promocyjnych – podkreślił Wojciech Jagiełło.

Firma Sambudrol będzie współpracować ze składami węgla w Kędzierzynie-Koźlu. Jak na razie nie wiadomo, jakiej klasy węgiel będzie sprzedawany na preferencyjnych warunkach.

16 KOMENTARZE

 1. UM Nowosielskiej kłamie jak Opposition Führer niech pokarze wyciąg z konta. Poza tym Nowosielska się nie przepracowuje dzisiaj (w piątek) o godzinie 12:00 Nowosielska przyjechała po trenować na siłownię.

 2. Ja nie rozumiem dlaczego miasto nie współpracuje z rządem Morawieckiego? Premier zawsze mówi i wywiązuje się z obietnic, nigdy jeszcze nie skłamał.
  Miasto dla dobra Polaków powinno pomóc zabieganemu o własne interesy premierowi, tak by było mu lżej. To nie wina rządu, że jest drogi węgiel, to wszystko wina putinflacji i Wina Tuska, sam widziałem w Wiadomościach, a one podobnie jak premier chcą Polaków dobrze poinformować.

  Nawet gdyby miasto przesunęło środki z statutowych wydatków to przecież nic by się nie stało, najwyżej trzeba by zgasić kilka lamp ulicznych, zamknąć szkoły.

  Sasin, Kaczyński, Suski walczą wraz z Glapińskim o każdą złotówkę by nie stracić ani grosza, oszczędnie obracają każdą zł przed wydaniem. Sasin tak się bał, że za mln zł zabezpieczył swój gabinet przed ewentualnymi podsłuchami. To się nazywa troska o własność intelektualną i ja to rozumiem, podobnie jak obywatele, nikt nie będzie protestował jak ma pusty portfel i nie ma czym w piecu palić, no chyba się ze mną zgodzicie.

  Rząd, NBP musi mieć czym się wyżywić, gdyby nie ich troska o dostatek Polaków, to kto by się o naród troszczył? Zaraz by tu pojawił się jakiś obrotny Rosjanin z pieniędzmi chętny zatroszczyć się o nasza ziemię. To było by jeszcze do zniesienia, bo przecież za Odrą czeka wróg najgorszy, bogaty syty Niemiec gotów Polaków puścić z torbami.

 3. Dobrze że dzięki botowi i szybkiemu internecie już we wrześniu udało mi się kupić węgiel na Pgg dzięki któremu pławię się w ciepełku bo jak bym miał czekać na pieniądze i pseldo węgiel z Gogolina to marzł bym do dziś a na dworze – 7st.nie rozumiem jak miasto w którym jest 6 składów węgla i wielki zakład komunalny proponuję zakup węgla w Gogolinie.

 4. Najważniejsze że wystarcza na kilkunastotysięczne pensje dla Mamusi i Tatusiów miasta. A tak zupełnie poważnie – po bojkocie uroczystości otwarcia obwodnicy wszyscy domyślamy się gdzie tkwi przyczyna tych 'kłopotów”. Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

 5. Ciekawe czy sytuacja uległa zmianie? Artykuł wisi ciągle na pierwszej stronie kk24 więc można by sądzić, że jest wciąż aktualny.

 6. Wcale się nie dziwię, że ukochana WŁADZUNIA miasteczka NIEmożliwości nie mogła wypłacać tych dodatków węglowych 😕

  Przeca czekały na rozkaz od szlachetnego NOTORYCZNEGO kłamcy Donalda Tuska, czy już wyłapał tę rtęć z całej Odry.🥳 Co se ją kiedyś wynalazł 🤭
  A wiadomo, że rozkaz KŁAMCY to rozkaz i wręcz świętość dla „samorządowców” miasteczka NIEmożliwości 😂
  Dlatego KURNA trza było czekać 🙄

  I bez takiego rozkaza nie wolno było NIC zrobić – żadnych niemądrych kroków w temacie węgla – dla tubylczej ludzkości 😎

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj