Miasto kupuje lokomotywę z Kotlarni. Pieniądze są. Jeszcze w tym roku będzie pomnikiem

6
Jedna z lokomotyw w Kotlarni.

Na wczorajszej sesji rady miasta radni przyjęli uchwałę zmian w budżecie, wprowadzając zadanie „zakup parowozu” o wartości 60 tys. zł. Lokomotywa jest już wybrana.

Miasto planuje wystawienie pomnika kolejarzom już kilka lat – ma on mieć właśnie formę odrestaurowanego parowozu, który stanie na skwerze przy ulicy Traugutta – vis-à-vis dworca kolejowego. Będzie więc również niewątpliwą atrakcją i ozdobą tej części miasta.

– Zamierzamy kupić jedną z zabytkowych lokomotyw znajdujących się na terenie kopalni piasku w Kotlarni. Wybraliśmy już konkretny egzemplarz. Po odrestaurowaniu zostanie przetransportowana do Śródmieścia i umiejscowiona jako pomnik. Planujemy, że nastąpi to jeszcze w tym roku – mówi prezydent Sabina Nowosielska.

Uchwałę wprowadzającą lokomotywę do budżetu (wcześniej zadanie, a więc i pieniądze, funkcjonowało w nim jako „zagospodarowanie placu Traugutta”) poparła zdecydowana większość radnych, jednak są i tacy, którym pomysł nie przypadł do gustu.

Radny Ryszard Masalski uznał, że kupno lokomotywy nie poprawi komfortu życia mieszkańców, a pieniądze lepiej przeznaczyć na remont chodników – szczególnie jednego w Blachowni, o którym radny mówił przez cała sesję. Swój sprzeciw dla lokomotywy ogłosiła też Katarzyna Dysarz. Ostatecznie jednak oboje zagłosowali za przyjęciem uchwały zmieniającej​ budżet – lokomotywa była tylko jednym z jej elementów. Wstrzymali się radni Grzegorz Mateja, Andrzej Kopeć i Agnieszka Iłowska.

6 KOMENTARZE

 1. Dobry pomysł. Kędzierzyn był miastem kolejarzy. To dzięki kolei się rozwinął.
  Byłem kiedyś w Kapsztadzie, tam, na dworcu głównym, jako pomnik stała właśnie lokomotywa.

 2. To bardzo zły pomysł.Niech lokomotywa pozostanie w Kotlarni i tam niech wybudują muzeum.W najblizszym czasie kopalnia w Kotlarni zostanie zamknięta.powinny tym zainteresować się władze Gminy Bierawa,ale obawiam się ze oni nie maja tyle kasy.
  Za to Kędzierzn robi niepotrzebne wydatki…
  Zgłaszajcie tutaj co by mozna za tą kasę zrobić, moze ktoś tam to przeczyta…

  • LOKOMOTYWA.
   I trzeba się z tym spieszyć, bowiem metal lubi rdzewieć.
   Chyba tym wpisem zdobyłem nowego przeciwnika na tym forum.
   Ale, co tam…

  • Super ze podałeś to do wiadomości.Niech ludzie czytają i sami teraz stwierdzą jakie stado baranów rządzi w Kędzierzynie (oczywiście nie wszyscy,czytaj wyzej-tam jest napisane kto z radnych sie sprzeciwił).Nowosielska czy tobie już odbiło?
   Chyba ktos tu kręci wałka.

Skomentuj