Miasto kończy renowację lokomotywy. Odsłonięcie nowego pomnika w wakacje

16
Cokół z fragmentem torów, na których ustawiona zostanie lokomotywa.

Dobiega końca renowacja parowozu, który na „emeryturze” będzie pełnił rolę pomnika upamiętniającego kolejarzy z Kędzierzyna-Koźla.

Lokomotywa stanie na skwerze przy ulicy Traugutta. Od dawna czeka tam na nią cokół z fragmentem torów. To jeden z parowozów, które wcześniej ustawione były przy wjeździe na teren kopalni piasku w Kotlarni. W styczniu została przetransportowana na teren jednej z firm w Azotach, gdzie przechodzi renowację.

– Lokomotywa jest w trakcie renowacji, jest już wypiaskowana, kolejny etap to malowanie. W czerwcu powinna być gotowa. Zakładam, że w miesiącach wakacyjnych stanie na swoim docelowym miejscu – mówi wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla Artur Maruszczak.

Pomnik będzie upamiętniał kolejarzy, dzięki którym Kędzierzyn na przełomie XIX i XX wieku przekształcił się miasto. Lokomotywa z pewnością stanie się też jedną z największych atrakcji Śródmieścia.

16 KOMENTARZE

 1. Na lokomotywę będą wspinać się bachory.Nie jeden spadnie, rozwali czerep, a miasto będzie płacić odszkodowanie.

 2. A ja juz myslalem ze lokomotywa po retuszu w hucie batory,jest juz pomnikiem Sybirakow lub Zolnierzy Wykletych. Wiec to jest jednak dobra wiadomosc!!

  • Zależy czy ta lokomotywa ściągała chadziajów ( to takie kargule bez butów ) lub przymusowo wysiedlała Niemców z ojczyzny.

   • Ubolewasz, że Niemców przymusowo wywozili z ojczyzny? A nas to kto wywoził i przez komin przypuszczał? Trzeba było nie zaczynać i z przegraną się liczyć. Obrońca się znalazł!

  • Robiła to do czego ją zaprzęgli.Być może jedno i drugie. Ale to nie jest jej wina że ściągała tajóźków, czy przymusowo wysiedlała Niemców z Ojczyzny. Taki jej-psia mać-los. Na piedestał i tak sobie zasłużyła.

 3. Hm tym torom na których będzie stała ta niepotrzebna lokomotywa też przydałby się renowowacja bo na zdjęciu widać że są w opłakanym stanie

 4. – Powiedz mi, po co jest ten Miś?
  – Właśnie, po co?
  – Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten Miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest Miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?
  – Protokół zniszczenia.
  – Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach!

 5. poznałem kiedyś doświadczone małżeństwo z lubelskiego, to co żona mówiła mężowi dedykuję powyższym i kolejnym marudom:

  „Józek nie ZESRAJ się!!! „

Skomentuj