Miasto inwestuje miliony w żłobki, przedszkola i szkoły. Pomaga Unia Europejska

7
Publiczny Żłobek nr 3 na Pogorzelcu.

Nowoczesne i przyjazne sale, innowacyjne pomoce dydaktyczne, wykwalifikowani nauczyciele oraz kreatywne i twórcze zajęcia dla dzieci. Kędzierzyn-Koźle inwestuje w edukację. Gmina z sukcesem sięga po środki z Unii Europejskiej na rozwój swoich żłobków, przedszkoli i szkół. W sumie do miejskiej oświaty trafi blisko 6,5 miliona złotych.

W tym tygodniu w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu podsumowano projekty dedykowane przedszkolom. Kędzierzyn-Koźle jest w ścisłej czołówce gmin pozyskujących najwięcej pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego. Na realizację dwóch dużych projektów przeznaczono prawie 4,5 miliona złotych, z czego 85% to zewnętrzne dofinansowanie. W mieście skupiono się na wsparciu jakości kształcenia dzieci z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami, ale pamiętano również o języku angielskim, rytmice czy informatyce dla najmłodszych. Do tej pory w dodatkowych zajęciach uczestniczyło prawie 2 tysiące przedszkolaków, a nowy projekt zakłada udział kolejnego tysiąca maluchów. Ponadto doposażonych zostanie 18 gabinetów logopedycznych, 14 sal do rehabilitacji oraz trzy sale integracyjne do porad terapeutycznych. Pojawią się także dwa wózki dla przedszkola integracyjnego. Rodziców z pewnością ucieszy fakt wydłużenia pracy w pięciu placówkach.

Kolejny milion złotych przeznaczony jest dla szkół podstawowych. Zaledwie 5% tej kwoty to wkład własny gminy. W aż 12 placówkach powstaną nowoczesne pracownie. Podczas lekcji z innowacyjnych pomocy dydaktycznych skorzysta ponad 1300 uczniów. Projekt zakłada wyposażenie gabinetów do nauki: biologii, fizyki, chemii, matematyki i geografii. 7 szkół wzbogaci się również o sprzęt do terapii pedagogiczno-psychologicznej. Dzieci skorzystają także z dodatkowych zajęć, a nauczyciele przejdą szkolenia i kursy.

Dzięki środkom unijnym w mieście przybyło dodatkowych 50 miejsc do opieki nad najmłodszymi dziećmi. W tym roku przeprowadzono gruntowny remont żłobka nr 3. Placówka na osiedlu Pogorzelec nie tylko zyskała dodatkowe pomieszczenia, nowe wyposażenie i zabawki, ale powiększyła także swoją kadrę o kolejne opiekunki. Cały projekt został wyceniony na ponad 1,1 miliona złotych, z czego unijna dotacja wynosi 90%.

7 KOMENTARZE

  1. Ciekawe a w Sławiecicach jakoś co rok dzieci się nie dostają bo za mało miejsc… W tym roku 15 dzieci się nie dostało (zostają tym rodzinom inne gminy i Koźle a często te osoby nie pracują wogole w tamtym kierunku) a to nie wszyscy bo ludzie jak nie mają punktów to nawet nie składają dokumentów.
    Miasto nie wie ile jest dzieci w dzielnicach, nie widzi gdzie ludzie budują domy lub je kupują, nie wspominajac o migracji za pracą czyli strefa Ujazd strefa Gliwice. Najlepiej tłumaczyć ze nie ma miejsca i nic nie robić ani nie myśleć nawet jesli problem jest od kilku lat!

  2. Urząd Marszałkowski czyli urząd wszystkich obywateli. A co zrobił urząd wojewódzki, urząd lepszego sortu , tak pytam bez żadnego trybu z hełmem strażackim na głowie.

  3. Moje dziecko chodzi do szkoły PSP11 na Pogorzelcu.
    Była obiecana 5 lat temu winda, ale nie została zrobiona. Nawet niepełnosprawny uczeń pisał petycje do pani prezydent. Niestety prezydent odpisała w ładnych słowach że rozumieją, ale pieniędzy nie ma.

Skomentuj