Miasto dusi się dymem z płonącego składowiska. Normy pyłów przekroczone

23
Taki widok dziś rano za oknami zobaczyli mieszkańcy Blachowni. Foto: Mateusz

Gryzący smród spalenizny wdzierający się do mieszkań tej nocy nie pozwolił zmrużyć oka wielu mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla. Czapa dymu z płonącego składowiska zawisła nad dużą częścią miasta. Normy szkodliwych pyłów są przekroczone.

O godz. 6 rano stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na osiedlu Piastów wykazała zawartość pyłów PM10 w powietrzu na poziomie 363 µg/m3 (mikrogram na metr sześcienny) przy normie dobowej wynoszącej 50 µg/m3 . Równie źle było w przypadku drobniejszej frakcji pyłów PM2,5 – stężenie wyniosło 359 µg/m3, norma średnioroczna to 25µg/m3. W powietrzu jest też benzen. O godz. 7 rano było go aż 92,6 µg/m3 przy normie średniorocznej 5 µg/m3.

Już wczoraj urząd miasta zaapelował do mieszkańców o pozamykanie okien i pozostanie w domach. Dzisiaj powtórzono komunikat:

„Mimo wysiłków strażaków sterta tlących się odpadów wielkogabarytowych nadal dymi niebezpiecznymi oparami. Zapach palonego plastiku jest odczuwalny na większości osiedli, a na kilku dym z wysypiska jest wyraźnie widoczny. Apelujemy o pozostawanie w budynkach w miarę możliwości i nieotwieranie okien”.

Według wskazań gminnego systemu czujników pyłów rozmieszczonych na wszystkich osiedlach Kędzierzyna-Koźla chmura dymu przemieszcza się dokładnie przez środek miasta. Najgorsza sytuacja jest w pasie od Blachowni przez osiedle Piastów i Śródmieście, Kłodnicę aż po Koźle.

Składowisko przy ulicy Naftowej zaczęło płonąć wczoraj około godz. 13. Sytuacja jest opanowana, a więc nie ma zagrożenia rozprzestrzenienia się ognia, strażacy cały czas walczą jednak z pożarem i nic nie wskazuje na to, żeby akcja gaśnicza miała się szybko zakończyć.

Teren zakładów w Blachowni dziś rano. Foto: Jarek
Widok z okna na osiedlu Blachownia. Foto: Joanna.

23 KOMENTARZE

 1. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska do czego On służy bo po nazwie to wiem ale tak naprawdę to jaką ma władzę wykonawczą co dalej ??? czy ta instytucja powinna działać istnieć może w przypadku naszego miasta albo i kraju to wyrzucanie pieniędzy ? Amen

 2. No i juz czytlem w necie, ze teraz skoro wysypisko miejskie prowadzone przez gmine to dobrzy prawnicy i kupa odszkodowan za dym i utrate zdrowia, oj bedzie sie dzialo

 3. odnosnie benzenu, sytuacja patowa, wiadomo skad sie bierze ale… jest norma roczna a nie dzienna czy chwilowa, a ciagu roku jest wszystko ok ale w poszczegolne dni juz nie, ale zgodnie z prawem wszystko gra, potzebna jest norma dobowa lub chwilowa, a nie trucie nas przez kilka godzin na maxa, a gdy sie nawdychamy, to haslo, ze norma roczna jest NIE!!!!!!przekroczona. ciekawe kto i po co takie prawo uchwalil. ale rzad ma w 4literach nasze miasto. no ida wybory wiec moze cos sie uda ugrac? watpie!!!! za duze lobby

  • Stacje pomiarowe zarówno w Kędzierzynie jak i w Zdzieszowicach celowo ustawiono na zachód od trucicieli. Wiatry wieją przeważnie zachodnie więc tylko przy wiatrach wschodnich stacje mierzą ok 5 mikrogramów średniorocznie benzenu. Władze lokalne powinny postawić stacje pomiarowe po stronie wschodniej. Wówczas normy byłyby przekroczone co najmniej dwukrotnie i WIOŚ nie mógłby się wymigiwać od namierzenia trucicieli.
   Ale czy SN to zechce robić? Mocno powątpiewam.

 4. I truciciel dorzucił swoje 5 groszy benzenu. Super. A pani prezydent gdzie? Pewnie ma akurat wyjazd służbowy w jakieś ustronne miejsce.

 5. Takie skladowiska powinny byc pod szczegolna stala obserwacja i byc zabezpieczane przed tego rodzaju zagrozeniami!! A jak juz doszlo to takiej sytuacji, to powinno byc dzisiaj wszystko pozamykane a ludzie nie powinni byc w drodze do pracy narazeni na wdychanie przetaczajacych sie pylowprzez centrum miasta!!

 6. Dziekuje misto mozliwosci za urocza mozliwosc wdychania trucizn i pylow. Przepiekna byla noc. Urocza okrylo miasto kolderka dymow i gazow. Nazisci tak skutecznie na taka skale nie likwidowali ludnosci. Czyli plan wymordowania Polakow cd. Pytanie retoryczne ktos odpowie za narazanie zdrowia i zycia ?? Prokuratura cos zrobi. Ministerstwo ??? Hahahahaha.

 7. Należy te całe palące śmieci systematycznie przenosić obok gasić. To jedyny sposób, w przeciwnym wypadku będą gasić do zasranej śmierci. Pani prezydent zajmuje się chwastami I koszeniem traw do zera taka jej edukacja ekologiczna…

  • zastanawiam się co ona potrafi. nie umie nawet dopilnować zamiatania chodników i ścieżek rowerowych. a jak się slucha jej wypowiedzi to ręce opadają. za to piękne usmiechy nr 3 i 6.

  • A ty walczysz o palmę pierwszeństwa na najgłupszego zwolennika oPOzycji!
   Regionalne Centrum Unieszkodliwiania i Zagospodarowanie Odpadów (składowisko) w Sławięcicach zarządzane jest przez Związek Międzygminny Czysty Region, na czele którego stoi była poseł z PO Brygida Kolenda-Łabuś, Przewodnicząca Zarządu!

 8. Tak czytam te różne posty i dochodzę do wniosku, że wg wielu komentujących to SN podpaliła te składowisko i puszcza benzen w powietrze. Przypomnijcie sobie, że jej rywal GP obiecywał cuda w wykryciu truciciela. Znalazł, zrobił z tym coś? Druga sprawa. Nie za bardzo wiem co ma do tej sytuacji kpiące odwoływanie się do hasła (może się komuś podobać, innemu nie) „miasto możliwości”. Sądzę, że jest to hasło dla ludzi z pomysłem na interes, inicjatywę itp, a nie dla frustratów co to z wszystkiego są niezadowoleni. Nie byłem zwolennikiem tej Pani na urzędzie. Nie mogę jednak napisać, że niczego dla miasta nie zrobiła. Że nic w mieście się nie remontuje, że miasto się nie zmienia. Tak mogą mówić – pisać tylko ludzie ze złą wolą. Tylko.

  • Tez mam takie wrazenie czytajac…nawet sie partyjnie robi -PeOPuje z braku laku „jaka szkoda” inny Derek PiSuje;) co se pokrzycza to ich.
   POZAR! WINA TUSKA! ;D
   Niektorzy sobie nawet nie zdaja sprawy – narzekajac na wlodarzy miasta, jaki to „ciezki” chleb.
   Przewodniczaca, prezydent ONI WINNI jak cos nie tak sie wydarzy, heheee;)

  • Kolego, to ze robi drogi, czy zazielenia, to jest jej pieprzony obowiazek! Ze basen wybudowala za podwójną cene co jest bublem, tez jest okej? A ze truciciela nie odkryje, to pewnie dlatego ze wspieral jej kampanie, a teraz dziwnym trafem, majac kamery, ochronę, nikt nie wykryl szybciej podpalonego wysypiska? No wolne żarty… ale widze ty ze wszystkiego jestes zadowolony, nawet z kwiatków pod mostem w drodze na pogo tylko za 100tysi :) plus jest solanka w spokojnym.miejscu, miedzy blokami i boiskami, powodzenia, nie pozdrawiam

   • Racja.Tyle inwestycji zrobiła. Bo projekty już były I pieniadze wcześniej! Nie mała wyjscia musi to robić. Obojetnie kto byłyby prezydentem realiziwalby projekt teraz. Ta pani top szwindle szwindle szwindle kosztem naszego zdrowia i naszych dzieci…Nikt tego nie widzi???

 9. Remontuje w mieście??? Projekty i pieniadze były przed jej kadencja. Wszystko jedno kto teraz by rządził inwestycje były by takie same. Ale miała farta że akurat teraz ona jest prezydentka. Bo nie każdy potrafi myśleć I wyciągać wnioski.

 10. Przeczytałam uważnie zarówno artykuł jak i znajdujące się pod nim KOMENTARZE MIESZKAŃCÓW K-K i
  nikt nie wspomniał ani słowem o …..rakotwórczym formaldehydzie, który jest składnikiem płyty wiórowej używanej przy produkcji mebli, które się PALIŁY wydzielając nieobojętne dla zdrowi i życia ludzkiego toksyczne opary.Nasze prawo kategorycznie zabrania palenia płyt wiórowych w piecach, w celach grzewczych.
  Warto zatem przypomnieć artykuł :
  „Pomimo, iż wiele organizacji zdrowotnych potwierdza wysoką toksyczność i rakotwórczość formaldehydu, jest on masowo stosowany w produkcji PŁYT MEBLOWYCH…!
  Ekspozycja na formaldehyd może przyczyniać się do powstawania nowotworów w obrębie nosa i gardła. Badania epidemiologiczne wskazują również na pewien związek pomiędzy ekspozycją na formaldehyd, a podwyższonym ryzykiem zachorowania na białaczkę.
  Najpoważniejszym rozpoznanym źródłem emisji formaldehydu do powietrza są zakłady produkujące kleje formaldehydowe oraz zakłady wykorzystujące żywice formaldehydowe. Głównie są to zakłady wytwarzające płyty wiórowe, paździerzowe, pilśniowe, sklejki, płyty MDF. We współczesnych meblach, szczególnie tych, w których zastosowano tego rodzaju płyty lub sklejki, znajdują się bardzo duże ilości toksycznego formaldehydu.
  Formaldehyd uwalnia się z mebli i przedostaje do naszego ciała, gdzie sieje prawdziwe spustoszenie. Niestety lakier nie stanowi w tym przypadku jakiegokolwiek zabezpieczenia, gdyż prędzej czy później traci swoją początkową szczelność. Co jednak najgorsze pod względem obecnego w płytach meblowych formaldehydu, nie wszystkie części współczesnych mebli są lakierowane. W szczególności te najbardziej toksyczne – które w swoim składzie zawierają formaldehyd – nie posiadają warstwy lakieru (np. płyty i sklejki na tyłach mebli, boki płyt pełniących funkcję półek).

  Formaldehyd, który teoretycznie może być obecny – w większych lub mniejszych ilościach – w każdym współczesnym meblu, jest dla nas najbardziej szkodliwy w przypadku zakupu nowego produktu, gdyż z biegiem czasu jego działanie słabnie, a substancja ulatnia się w coraz to mniejszych ilościach. Jeżeli po nabyciu nowych mebli zauważysz wzmożone objawy alergiczne, może to mieć związek z obecnością w nich toksycznych i drażniących substancji, takich jak przykładowo formaldehyd”

  Czy zostało zbadane powietrze pod względem norm dopuszczalności formaldehydu i czy to się odbije na zdrowiu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla ?

Skomentuj