Miasto dało zielone światło dla osiedla mieszkaniowego w dawnych koszarach

7
Osiedle mieszkaniowe w dawnych koszarach - wizualizacja z materiałów inwestora.

Na sesji w czwartek rada miasta przyjęła uchwałę ustanawiającą lokalizację inwestycji mieszkaniowej na terenie byłych koszarów przy ulicy Synów Pułku w Kędzierzynie-Koźlu. Ma tam powstać nawet około 300 lokali.

W koszarach wybudowanych jeszcze przed wojną wojsko stacjonowało do powodzi w 1997 roku. Od tamtej pory ogromny kompleks stoi pusty, jest szabrowany i po prostu niszczeje. Na przestrzeni lat pojawiało się wiele koncepcji zagospodarowania budynków, a obiekty zmieniały właścicieli. Największe nadzieje wiązano z uczelnią wyższą i miasteczkiem studenckim. Nic  z tego nie wyszło. Najnowszy pomysł to adaptacja budynków na bloki mieszkaniowe. Tym razem inwestor jednak nie ogranicza się tylko do prezentacji koncepcji. Rozpoczął już proces inwestycyjny.

Podczas sesji w czwartek rada miasta przyjęła uchwałę w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej pod nazwą „przebudowa i rozbudowa ze zmianą sposobu użytkowania istniejącego zespołu budynku dawnej jednostki wojskowej z przeznaczeniem na zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z funkcjami towarzyszącymi (…)”.

– Na części kompleksu po dawnych koszarach prywatny inwestor chce stworzyć około 300 mieszkań. Odbywać będzie się to w trybie niedawno uchwalonej tak zwanej specustawy mieszkaniowej. Umożliwia ona realizację tego typu inwestycji, nawet jeśli nie do końca są one zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego – tłumaczył wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla Artur Maruszczak.

Koszary – stan obecny.

Owa niezgodność z planem polega na tym, że plan zakłada funkcjonowanie budynków z lokalami użytkowymi na parterze. Tymczasem inwestor całą powierzchnię zamierza przeznaczyć na cele mieszkaniowe. Aby było to możliwe, w myśl ustawy, zgodę musi wydać rada miasta, co nastąpiło w czwartek. Część radnych miała jednak wątpliwości.

Przedstawiciele klubu radnych Marka Piaseckiego mieli zastrzeżenia co do trybu procedowania nad uchwałą. Podczas prac w komisjach radni otrzymali jedynie założenia projektu, sam projekt natomiast był gotowy dopiero przed sesją, nie było więc wystarczająco dużo czasu – zgłaszał radny Grzegorz Chudomięt – aby się z nim wnikliwie zapoznać.

– Inwestor ma poważne zamiary, a nie trzeba przypominać, w jakim stanie są koszary. Opóźnianie przyjęcia uchwały w sytuacji, gdy odstępstwa od planu nie są duże, a sprawa dotyczy remontu obiektów istniejących, nie jest konieczne. Nie widzę powodu, abyśmy mieli stwarzać utrudnienia inwestorowi, który działa bardzo prężnie i zależy mu na czasie – przekonywał do przyjęcia uchwały radny Michał Nowak.

Ostatecznie uchwała została przyjęta bez głosów przeciwnych. Radni Marka Piaseckiego się wstrzymali.

Pozytywna decyzja rady miasta umożliwia spółce z Warszawy rozpoczęcie kolejnych procedur. Inwestycja ma być realizowana ze wsparciem środków z rządowych programów mieszkaniowych.

7 KOMENTARZE

 1. Tak to prawda silosy rdzewieja! Podobny Eksperyment przeprowadzono w Prudniku na terenie bylych koszar , niestety tylko w 50% udala sie adaptacja,reszta to walaca sie ruinana ktora nie ma chetnego inwestora. Miasto natomiast nie ma kasy na remont pod mieszkania!!

 2. Nasuwają się pytania:

  1. Czy owy „inwestor” został wnikliwie sprawdzony przez Urząd Miasta ?

  2. Jakie zrealizowane inwestycje ma na swoim koncie owy „inwestor” ?

  3. Jak Urząd Miasta zamierza wyegzekwować realizację całej inwestycji w ustalonym terminie ?

  • Pan Mieszkaniec chyba żyje w jakimś matrixie. Teren jest prywatny, a miastu nic do niego. Odkąd to miasto może zmuszać prywatnego inwestora do budowy na prywatnym gruncie w określonym czasie. I jeszcze go sprawdzać. To nie PRL.

 3. Trzeba bylo odrazu, inwestowac,jak budynki byly jeszcze miasta,potem Miasto sprzedalo po x lat odkupilo,i odrazu sie inwestor znalazl az to smierdzi a co z budynkiem przy ulicu Luksiewicza z Zeromskiego,…..taki budynek juz sie x lat dewastuje…..nastepna budynek ul.anny z piramowicza,dziwi mnie tylko ze targowa wyremontowali,ja bym tych z targowej przeniosl na koszary juz wczesniej……..i monitoring im zrobil by mozna bylo ogladac live….typowe miasto mozliwosci….

Skomentuj