Miasto chce zbudować nowy tunel pod wiaduktem. Jest przetarg na dokumentację

15
Po planach budowy tunelu sprzed wielu lat została tylko taka wizualizacja. Teraz miasto na nowo zaczyna proces inwestycyjny.

Wąskie przejście pod wiaduktem kolejowym łączącym Śródmieście z Pogorzelcem to odwieczna bolączka Kędzierzyna-Koźla. Problem może rozwiązać tylko budowa dodatkowego tunelu dla pieszych i rowerzystów. Miasto właśnie rozpisało przetarg na sporządzenie dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji.

Wiadukt na styku alei Jana Pawła II i ulicy Kozielskiej to jeden z najważniejszych punktów na komunikacyjnej mapie Kędzierzyna-Koźla. Codziennie przemieszczają się pod nim tysiące samochodów, rowerzystów i pieszych. O ile kierowcy nie mają na co narzekać, pozostali owszem.

Wiadukt jest wyjątkowo mało przyjazny dla pieszych – co prawda po obu stronach jezdni prowadzą chodniki, jednak są one tak wąskie, że dwójka dorosłych ludzi, mijając się, ryzykuje zderzenie barkami. Jeśli pod wiaduktem spotkają się dwa dziecięce wózki, któryś musi się wycofać. Do tego dochodzą hałas i spaliny. Nic dziwnego, że część osób woli przechodzić z jednej części miasta na drugą przez dworzec kolejowy.

Nie ma możliwości przebudowy przedwojennego wiaduktu. Jedyne wyjście to budowa odrębnego przejścia dla pieszych i rowerzystów tuż obok. Przymiarki do tej trudnej i kosztownej inwestycji robione są już od kilku kadencji miejskiego samorządu. Została po nich tylko wizualizacja. Umowa na sporządzenie dokumentacji inwestycji, którą zamówiono jeszcze podczas kadencji Tomasza Wantuły, została zerwana z winy wykonawcy. Teraz temat wraca. Urząd miasta ogłosił przetarg na sporządzenie dokumentacji projektowo-kosztorysowej tunelu.

Firma, która wygra przetarg, sporządzi dla gminy m.in. dokumentację geodezyjną i geotechniczną, koncepcję programowo-przestrzenną, kompletną dokumentację projektowo-kosztorysową oraz dokumentację niezbędną do wydania decyzji środowiskowej oraz zezwolenia na realizację inwestycji. Wszystko zajmie ponad rok. Na oferty wykonawców urząd czeka do 20 maja.

Nie wiadomo, jakie koszty pochłonie budowa tunelu, ale z pewnością będzie to jedno z ważniejszych zadań inwestycyjnych w tej kadencji samorządu.

15 KOMENTARZE

  1. Ile ktoś dostał pieniędzy za tę wizualizację? Mam wrażenie że nie mało. Wygląda to śmiesznie, lepszą zrobiłbym w paincie za 2 piwka.

    Niech miasto w końcu zatrudni profesjonalistów. Ostatnia modernizacja oświetlenia oraz budowa basenu świetnie pokazuje że tutaj stawia się na cenę, a nie na jakość i solidność.

  2. A można to było zrobić w poprzedniej kadencji… Zamiast iść na łatwiznę i pompować kasę w niepotrzebny i mocno okrojony remont ul. Wojska Polskiego (który nawet po okrojeniu kosztował przeszło 3 miliony złotych) trzeba było przeznaczyć tą kasę na coś co faktycznie mogłoby ułatwić życie mieszkańcom… Ale cóż, taką władzę wybrał podatny na sugestie elektorat, który jak małe pelikaniątko łyknie wszystko co mu dadzą, szkoda…

  3. A ktoś mi wytłumaczy dlaczego zrywają asfalt na rondzie przed stadionem Kuźniczka? Jak tamtędy jeździłem to nie przypominam sobie dziur czy jakiejś złej nawierzchni, ktoś coś wie?

Skomentuj