Miasto chce przebudować teren przy kozielskiej muszli. W planach trybuny i wymiana płyty pod sceną

14

Urząd miasta przymierza się do kolejnego etapu rewitalizacji muszli koncertowej nad Odrą oraz przylegającego do niej terenu.

Przed laty muszla w kozielskim parku nad Odrą była jednym z najpopularniejszych miejsc organizacji wydarzeń plenerowych w mieście. Budowla powstała w latach 60. ubiegłego roku i przez lata służyła mieszkańcom, ale już w latach 90. zaczęła popadać w ruinę. Po latach zapomnienia i dewastacji jej przyszłość stanęła pod znakiem zapytania. Sześć lat temu rada miasta decydowała o jej przyszłości. Rozważano jej całkowite wyburzenie bądź rewitalizację, co miałoby się wiązać z jej ożywieniem. Wybrano drugi wariant i w 2016 roku przeprowadzono niezbędne prace, które zapobiegły dalszemu niszczeniu budowli.

Od tego czasu w muszli jedynie sporadycznie organizowano wydarzenia plenerowe, odbyło się w niej m.in. kilka koncertów i seanse kina plenerowego. Sama muszla zyskała też patrona, którym od blisko czterech lat jest Teresa Haremza, nieżyjąca znakomita wokalistka. Obiekt opustoszał, ale władze miasta nie zarzuciły planów jego rewitalizacji.

Urząd planuje kolejny etap rewitalizacji muszli. Plan zakłada m.in. wykonanie widowni z elementów prefabrykowanych, wymianę betonowej płyty pod sceną, montaż ławek i stojaków na rowery oraz odtworzenie alejek parkowych w otoczeniu muszli. Pierwszy przetarg ogłoszony przez urząd miasta zakończył się fiaskiem – do postępowania nie zgłosiła się żadna firma zainteresowana zadaniem. Obecnie ogłoszono drugi przetarg. Jeśli uda się go rozstrzygnąć, wykonawca będzie miał 120 dni od podpisania umowy na wykonanie prac.

14 KOMENTARZE

 1. Przecież obok na wyspie zaczyna się sporo dziać. Nie można połączyć? Kiedyś działo się, ale nie było takiej dziczy.
  Rewitalizacja to kolejny beton. A co z ptakami, wiewiorkami?
  Są pieniądze? To wydać na dosianie trawy, grabienie liści dębowych, ktore nie rozkładają się jak inne, na sprzątanie kilka metrów od alejek, bo tam rzucają mnóstwo paskudztwa. Nie ma budek lęgowych, nowych drzew. Kasztany ledwo, ledwo, a na Piramowicza, Kadetów mają się dobrze.
  Najwyzsza pora, żeby park nie był sterowany zza biurka, a odpowiedzialni na własne oczy oceniali jego potrzeby.

 2. bardzo bardzo ciekawe,. spora inwestycja ale jakże potrzebna Odpadnie temat stawiania sceny problem tylko z infrastrukturą dojazdem przyłączy elektrycznych zaplecza itd ale firma która wygra z pewnością to wszystko uwzględni może i uda się przekonać mieszkańców Kędzierzyna aby ponownie zaczęli przyjeżdżać na imprezy do Koźla

  • Najpierw niech nie którzy Kędzierzynianie nauczą się kultury a zwłaszcza młodsi. Przyjeżdżają tu na pierniczyć się coś zdewastować i nic więcej. A przy okazji zakazać pewnym tubylcom z Targowej bo ci też robią bydło.

 3. O nareszcie! Ktoś sobie przypomniał że mamy świetne miejsc do robienia koncertów i innych występów, potrzeba tylko porządnego zasilania, trybun ala amfiteatr i oświetlenia całego terenu z monitoringiem i może to być strzał w 10 w tym mieście niemożliwości. A nie zapomnijcie o kanalizacji i zasilaniu dla fod tracków.

  • nareszcie? miasto „muszlę” wyremontowało, wybrało patrona, powiesiło tablicę, muszla wymalowana sprayami, tablica z patronką zniszczona, co niby kozielskie bydło zrobi z ławkami?

 4. Poroniony pomysł. Park niech będzie parkiem, gdzie można odpocząć, posiedzieć w ciszy na ławeczce.
  Znów zabetonujecie i obsadzicie kostką brukową każdy wolny centymetr kwadratowy powierzchni.
  Zlikwidujcie tę cherlawą muszelkę, w jej miejsce posiejcie trawę, posadźcie drzewa.

 5. Dobry pomysl tylko projekt zamówić u dobrego architekta a nie bezpośrednio u firmy budowlanej,która zrobi coś szarego cementowego,bez gustu i wpasowania w krajobraz.

 6. I znowu beton…. Jak ta rewitalizacja ma wyglądać jak dotej pory zrewitalizowano park kozielski to lepiej niech urzedasy dadzą sobie spokuj z tą muszlą. Porażka jak i rynek. Kędzierzyn, Azoty ładnie schludnie a w Koźlu bele było żeby mieszkańcy się nie czepiali…. Niestety takie podejście władz.

 7. A tężnie w Koźlu mają jak nie to tam postawić albo przy pomniku upamiętniającym przeprawienie się komuchów przez Odrę żeby im się łezka w oku zakręciła jak to było kiedyś pięknie.

 8. 100% racji @Realista. Byle tylko nie zabetonowano wszystkiego – jak prześwietnie spierniczony Rynek w Koźlu.?

  Przydałby się jakiś kumaty architekt, który sensownie zaprojektuje całość i wkomponowuje w piękne otoczenie parku.?

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj