Meble kuchenne – nowe czy używane?

0

Urządzenie funkcjonalnej i stylowej kuchni to spory wydatek. Nowe meble kuchenne kosztują co najmniej kilka tysięcy złotych, podobnie jak najpotrzebniejsze sprzęty. Dla wielu osób jest to przeszkoda w zaaranżowaniu kuchni tak jak by chcieli, dlatego warto zastanowić się nad wyborem używanych mebli kuchennych. Sprawdź, dlaczego warto to zrobić.

Nowe meble do kuchni – czy zawsze są konieczne?

Eleganckie, nowoczesne i funkcjonalne meble kuchenne to marzenie niemalże każdej osoby. Kuchnia jest sercem domu, a w nowych mieszkaniach często znajduje się w aneksie w pokoju dziennym. Dbałość o estetykę mebli kuchennych jest zatem zrozumiała. Równie ważna jest ich trwałość, gdyż to od niej w dużej mierze zależy wygląd zestawu po kilku latach użytkowania. Jeśli chodzi o funkcjonalność, rodzaj zabudowy powinien być dostosowany przede wszystkim do sposobu użytkowania kuchni. Inne potrzeby mają osoby, które zwykle jadają poza domem i rzadko gotują, a inne osoby, które codziennie robią obiad dla licznej rodziny.

Bez względu na to, jakich mebli kuchennych się potrzebuje, gdy ma się ograniczony budżet, warto zastanowić się nad zakupem zestawu używanego. Nowe meble można idealnie dopasować do wielkości i układu kuchni, jednak zapłaci się za nie kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Wybierając komplet z drugiej ręki, wyda się na niego jedynie niewielki ułamek tej kwoty. Dodatkowo można natrafić na ogłoszenia o oddaniu kuchennych szafek za darmo lub za symboliczną kwotę.

Zwolennicy nowych mebli kuchennych często podnoszą fakt, że używane zestawy mogą być zawilgocone. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym często rozlewa się woda, dlatego płyty meblowe są narażone na częsty kontakt z wilgocią. Przed zakupem używanych mebli powinno się dokładnie obejrzeć, czy cokoliki, fronty oraz pozostałe elementy szafek są suche. Jeśli zauważy się, że płyty meblowe spęczniały, to znak, że miały długi kontakt z dużą ilością wody, co zaważy na ich trwałości. Podobnie jest w przypadku, gdy zauważy się, że meble długo nie były sprzątane, a w pomieszczeniu, w którym stały panował duży nieporządek. Może się wtedy okazać, że na szafkach znajdują się jaja karaluchów, pluskiew domowych lub innych insektów.

Jeśli używane meble kuchenne są czyste i suche, ich zakup jest rozsądnym rozwiązaniem, gdy chce się zaoszczędzić. Zestaw z drugiej ręki z powodzeniem może posłużyć przez co najmniej kilka lat, do czasu, gdy zbierze się środki finansowe na nowe meble. Dzięki temu zakup kompletu do kuchni w sklepie meblowym nie jest koniecznością.

Na co uważać, gdy kupuje się używane meble kuchenne?

Kupując używane meble kuchenne na przykład na https://sprzedawacz.pl/dom_ogrod/meble/, powinno się uważać na rozmiary szafek. Kuchnie z reguły mają różne kształty, powierzchnie i sposób ustawienia mebli oraz sprzętów, dlatego znalezienie dwóch identycznych pomieszczeń jest bardzo trudne. Jednocześnie, decydując się na uniwersalny zestaw mebli, łatwo dopasowuje się jej ustawienie do własnych potrzeb. Inaczej jest w przypadku mebli do zabudowy, które tworzy się pod konkretne wnętrze.

Dokonanie zmian w zabudowie na wymiar, by dostosować ją do nowego pomieszczenia jest dość trudne i kosztowne. Często okazuje się, że wydając podobną kwotę, kupiłoby się wtedy nowe meble w podobnym stylu, wykonane z identycznych materiałów. Z tego powodu do kuchni bezpieczniej jest wybierać używane meble z uniwersalnych zestawów.

Dodatkowo warto przyjrzeć się stanowi blatu kuchennego. Blaty kuchenne wykonane z laminatu są tanie i dość trwałe, jednak mogą odbarwiać się pod wpływem kontaktu z różnymi detergentami. Ponadto mogą pojawić się na nich uszkodzenia na skutek zetknięcia z gorącymi garnkami. Blaty kamienne są natomiast znacznie droższe, ale ich struktura jest o wiele bardziej wytrzymała. Dobrze jest zatem dowiedzieć się, z czego wykonany jest blat i jakie są właściwości danego materiału.

Meble z duszą – kredensy, urokliwe witryny i stylowe stoły

Jeśli chce się stworzyć oryginalną kuchnię z duszą, można zrezygnować z zakupu standardowych mebli i zastąpić je kredensami, witrynami i stołami pochodzącymi z okresu przedwojennego. Takie meble są trwałe i eleganckie, a po renowacji służą niezawodnie przez kolejne lata. Kredensy szczególnie pięknie wyglądają w przestronnych mieszkaniach w kamienicach i domach urządzonych w stylu rustykalnym. Można wykorzystać je również w kuchni otwartej na salon, którą uzupełni się o stylowy stół dębowy lub zrobiony z innego wytrzymałego drewna – znajdzie się go między innymi tu https://sprzedawacz.pl/dom_ogrod/meble/pokoj_dzienny/

Meble z duszą sprawdzą się doskonale we wnętrzach eklektycznych, urządzanych zgodnie z upodobaniami domowników bez trzymania się wyłącznie jednego stylu. Połączenie przedwojennych kredensów z meblami wypoczynkowymi z okresu PRL i nowoczesnymi dodatkami to znakomity pomysł, by niedrogo urządzić naprawdę efektowną kuchnię i przestrzeń do relaksu dla całej rodziny. Wystarczy odrobina kreatywności, a dom zmieni się nie do poznania bez wydawania fortuny.

Materiał promocyjny

Skomentuj