Mazowsze – co warto zobaczyć?

0
Barbacan in Warsaw

Mazowsze wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z Warszawą. Nic dziwnego, stolica ma do zaoferowania wiele atrakcji – zarówno biznesowych, jak i turystycznych. Gdyby jednak przyjrzeć się bliżej, okazuje się, że dookoła jest bardzo wiele równie ciekawych miejsc! Co przygotowało dla turystów Mazowsze? Co warto zobaczyć i jaką formę relaksu wybrać? Oto 5 propozycji, które warto wziąć pod uwagę!

Sielsko-anielski Sierpc

Jeśli Sierpc, to koniecznie Muzeum Wsi Mazowieckiej – jest to jedno z największych tego typu muzeów w Polsce. Jego odwiedzenie będzie znakomitą lekcją historii dla najmłodszych, ogromną radością dla ducha i oka, a także świetną okazją do błogiego, wiejskiego odpoczynku. Znajduje się tam kilkadziesiąt budynków z przełomu XIX i XX wieku, które genialnie opowiadają o życiu mazowieckiej wsi – można niemalże odczuć, że wciąż się ono tam toczy! Dwór szlachecki, kuźnia, karczma, pojazdy konne – wszystko to można zobaczyć, dotknąć, a czasami nawet doświadczyć, np. podczas różnego rodzaju warsztatów, gier czy imprez plenerowych. Bilet wstępu to koszt kilkunastu złotych, a dzieci do 7. lat wchodzą bez opłat.

Wodne szaleństwa? Kierunek Zegrze!

Zalew Zegrzyński to jedna z najpopularniejszych destynacji weekendowych warszawiaków – znajduje się zaledwie około 30-40 km od stolicy. Jest to miejsce świetnie przygotowane pod potrzeby turystów. Są szerokie, piaszczyste plaże, bardzo dobra infrastruktura hotelowa i restauracyjna, wypożyczalnie różnego rodzaju sprzętów wodnych oraz rowerów – wszystko, co jest potrzebne do spokojnego, aczkolwiek aktywnego wypoczynku.

Jest to też dobre miejsce na wyjazd z dziećmi, ponieważ nad Zegrzem można znaleźć także plaże dostosowane do najmłodszych. Np. na „Dzikiej Plaży” w Nieporęcie do dyspozycji jest strzeżone kąpielisko, w tym także brodzik.

Otwockie świdermajery

Co jeszcze interesującego prezentuje Mazowsze i co warto zobaczyć w okolicy Warszawy? Oczywiście świdermajery! Być może dla niektórych brzmi to dość tajemniczo – w skrócie: należy kierować się do Otwocka, by obejrzeć przepiękne, zabytkowe wille. Wymienione wyżej określenie pochodzi od samego Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który połączył nazwę rzeki, nad którą leży Otwock, czyli Świder, z nazwą określonego stylu w sztuce, architekturze, literaturze – biedermeier (choć otwockie wille nie mają z nim za wiele wspólnego).

Te wyjątkowe budynki pojawiły się w Otwocku przede wszystkim dzięki Michałowi Elwiro Andriollemu, który zaprojektował dużą część z nadświderskich perełek. Są to wille pełne ażurowych zdobień, werand, przedsionków, mają dwuspadowe dachy, drewniane okiennice i liczne zdobienia – to właśnie kwintesencja stylu świdermajer! Co ważne, spacer tam będzie nie tylko cieszył oko, ale też ciało, ponieważ Otwock to jedno z miast uzdrowiskowych! Warto więc spieszyć się z jego odwiedzeniem, tym bardziej że los wielu z willi nie jest pewny (mają już swoje lata, a środków na ich renowację często brakuje).

Lekcja wojskowej historii – Twierdza Modlin

Twierdza Modlin to kolejna perełka historyczna, jaką może pochwalić się Mazowsze. Co warto zobaczyć w jednej z największych i najlepiej zachowanych tego typu twierdz w Polsce, a nawet Europie? Na pewno nie można pominąć tam Fortu Modlin, Wieży Widokowej oraz Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. A jeśli chcesz wyciągnąć z tej wyprawy jak najwięcej, najlepiej wybrać opcję zwiedzania z przewodnikiem. Tego typu wycieczka zajmuje zwykle około trzech godzin.

Co ważne, przygotowane są też trasy specjalnie z myślą o dzieciach lub – dla odważnych – nocne zwiedzanie z pochodniami! Opcji jest naprawdę sporo, ale warto pamiętać, że Twierdza Modlin rozłożona jest aż na 25 km2 – warto więc wybrać się tam samochodem, żeby móc swobodnie przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi obiektami.

Warszawa da się lubić!

Stolicy chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Warto jednak podkreślić jej potencjał turystyczny, który nie zawsze jest doceniany. Co w tym kontekście szczególnie warto zobaczyć w Warszawie?

  • Pałac Kultury i Nauki – świetną atrakcją jest wjazd na XXX piętro i zobaczenie miasta zupełnie z innej perspektywy!
  • Starówka i Zamek Królewski – bilet normalny na zwiedzanie Zamku to koszt 20-30 zł, ulgowy to 15-20 zł, a dzieci do 7. roku życia wchodzą bezpłatnie.
  • Muzea – zwłaszcza Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
  • Centrum Nauki Kopernik – znakomita rozrywka nie tylko dla dzieci, ale też dorosłych!
  • Łazienki Królewskie – idealne na spacer, a w sezonie letnim zapraszają na darmowe Koncerty Chopinowskie!

Co więcej, Warszawa to dobra baza wypadowa do wszystkich opisanych wcześniej miejsc. Tym bardziej że znajduje się tu wiele wysokiej jakości hoteli, hosteli czy apartamentów, w których nocleg może wynieść mniej niż 100 zł za osobę. Duże rabaty – nawet 50% – można znaleźć na portalu Travelist oraz skorzystać z opcji rezerwacji hoteli. Warto w ten sposób nieco zaoszczędzić, by później móc przeznaczyć większy budżet na wszystko to, co oferuje Mazowsze – atrakcje turystyczne lub hotel z basenem

Materiał partnera

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj