MATOŁKI: Szeryf kontra policja 0:1 – nagranie z obwodnicy

55

Kierowca tira widząc w lusterku jadący lewym pasem samochód osobowy postanowił udzielić jego kierowcy lekcji kultury drogowej, ale sam ewidentnie był z nią na bakier. Zabawa w szeryfa zakończyła się interwencją policji, a wszystko nagrał jeden z kierowców, który wrzucił nagranie do sieci.

Nagranie datowane jest na 21 października. O godzinie 15 przy dojeździe do ronda Milenijnego robi się naprawdę ciasno. Sposobem na rozładowanie zatoru jest jazda na tzw. suwak, jednak pomimo próśb i apeli powtarzanych przez różne służby wielu kierowców wciąż nie stosuje się do niej. Ba! Zdarzają się szeryfowie, którzy celowo zajeżdżają drogę pojazdom jadącym lewym pasem.

Kierowca ciężarówki złapany na nagraniu dopiął swego – nie pozwolił wyprzedzić się przez pojazdy jadące lewym pasem, ale bardzo szybko przyszło mu ponieść konsekwencje swojego zachowania. Wszystko działo się na oczach policjantów, którzy zareagowali – włączyli sygnały świetlne i już za rondem zatrzymali ciężarówkę na poboczu. „Jest szeryfik zgarnięty, bardzo dobrze!” – skomentował autor nagrania. [Uwaga w nagraniu pada niecenzuralne wyrażenie]

55 KOMENTARZE

 1. Szkoda, że Policja nie interweniuje, gdy Ci szybcy z lewego pasa po ominięciu 20 samochodów wpychają się na początku kolejki wymuszając pierwszeństwo…

 2. Nigdy nie blokujcie,, lewusów” w takiej sytuacji bo policja sprzyja takim cwaniakom jak ten inteligent co przeslal nagranie. Nie ma z kolei obowiązku wpuszczania takich wsiorów w ich furach po niemcu. Do ronda przy galerii jeszcze 2 km za samochodami, a pan koniecznie musi lewym. Po co? Komu to pomoże oprócz pana? Ten ostatni zamiast 3 minuty poczeka 5, bo mu sie przed maskę wryje 6 takich tytanów intelektu jak autor nagrania. A pan to nie za długo jechał lewym po wyprzedzeniu policji? Bo chyba mamy ruch prawostronny mądralo. Policjanci spod plywalni ci to wytlumaczą.

  • Prawo i jeszcze raz prawo,ty go jak widać nie znasz.nNe wprowadzaj na publicznym forum ludzi w bład Ilu ludzi jest niedokształconych to własnie widać,należysz do nich również ty.A twoja wypowiedź,że” Nie ma z kolei obowiązku wpuszczania takich wsiorów w ich furach po niemcu” mnie przeraża – brak kultury,słoma z butów wystaje – JAZDA NA SUWAK -się kłania,poczytaj może zmądrzejesz.Udaj się na dokształcanie do odpowiednich osrodków.

  • Takim K####ą jak ty powini zabierać uprawnienia, mam nadzieję że jak do ciebie będzie jechać karetka LEWYM pasem, to ktoś jej nie wpuści.

  • Kto nie zna się na przepisach niech stoi sobie w kolejce….
   Do wioski o nazwie Kedzierzyn cywilizacja jeszcze chyba nie dotarła…kierowca jechał lewym ,bo miał do tego prawo. Czy tobie się to podoba czy nie to już twoja sprawa.

   • A ja nie mogę blokować lewego, ale wpuścić takiego matołka absolutnie nie mam obowiązku. Nie ma o tym mowy w kodeksie drogowym. Zawsze w KK przed rondami jadę na zderzaku i niech mi który spróbuje wjechać.

    • Przez taką jazdę na zderzaku możesz sobie i innym narobić kłopotów. Pal licho jeśli tylko dostaniesz mandat za niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, ale jeśli ktoś przed Tobą nagle przyhamuje to możesz nie zdążyć odpowiednio szybko na to zareagować, a wtedy uszkodzisz swój i jego samochód, nie wspominając, że zakorkujesz na dobre prawy pas drogi (po którym wcześniej tak „grzecznie” się poruszałeś).

   • maił prawo jechać lewym pasem, ale żeby wjechać na prawy musi grzecznie czekać aż będzie wolny (art.22 KD). No chyba że jakiś uprzejmy kierowca go wpuści, ale takiego obowiązku nie ma.

  • Nie wierze! Po prostu nie wierze! MUSZĘ zgodzić się z kierowcą 1 – to chyba jego pierwszy w miarę sensowny post :o Jestem z Ciebie dumny :D

 3. ciekawe co by to było gdyby nie tylko „cwaniacy drogowi” ale i reszta kierowców zaczęła by jeździć lewym pasem a prawy byłby pusty?
  Wcale mnie nie dziwi, że jadący karnie w korku kierowcy nie wytrzymują nerwowo widząc cwaniaczka, który ryje się lewym pasem na początek kolejki – po to aby kosztem spowolnienia CAŁEJ KOLUMNY PRAWOSTRONNEJ zarobić 30 sekund…
  I żadne teorie typu suwak czy sruwak nie zmienią przepustowości ronda.

  • „Jadący karnie w korku kierowcy nie wytrzymują nerwowo” chyba powinieneś napisać „Niektórzy z kierowców jadący w korku (i nie znający przepisów) nie wytrzymują nerwowo…” kolejna sprawa „widząc cwaniaczka, który ryje się lewym pasem na początek kolejki” nie cwaniaczek, a znający przepisy i myślący kierowca i bardzo dobrze, że jedzie na sam koniec lewego pasa, a nie wpycha się w środek kolejki na prawym pasie! Trzecia sprawa: suwak nie zmieni przepustowości ronda – chyba coś ciężko u ciebie z myśleniem i może lepiej nie wsiadaj za kółko, bo jeszcze sobie i inny napytasz swoją jazda biedy.

   • Po co wjeżdżasz na lewy pas, skoro za chwile znowu chcesz z niego zjechać????? Chyba nie po to lewopasmowcu żeby wyprzedzić stare skody i 2 czintki??

   • ZASADA JAZDY NA SUWAK NIE ZMIENI PRZEPUSTOWOŚCI RONDA.
    To Ty,Mobilny, masz kłopoty z myśleniem, jeśli uważasz inaczej.
    Policaje wypisując mandaty, zwyczajnie chcą aby el`comandante pogłasiał ich po główkach za ilość wypisanych mandatów, wszak z tego lecą premie i awanse.
    Zasada jazdy na suwak w każdej sytuacji, jest tak głupia jak zatrzymywanie się przed przejściem, po akurat zbliża święta tłusta krowa z bachorkiem w wózeczku.
    Wszyscy stop, nawet cały sznur samochodów, bo ONA idzie, dumnie wodząc wzrokiem dookoła, bo idzie mamuśka 500+

    • Światła rzecz święta, matki 500 + nie zawsze , ale uważać musisz. Projektanci dróg w KK to dyletanci sprzyjający lewostronnym fallusom. Rondo jednopasmowe, ale co tam, walnijmy 2 pasy na dojeździe…i zwężmy ta daaaaam !!!! Co to daje? Inżynierowie z dyplomem na 3+ za pół wieprzka dla rektora projektowali te ronda i dlatego musimy sie tak napier…ć na forum. A nie warto. Pokój Wam….Lewuski….

    • A kto Ci powiedział, że jazda na suwak ma zwiększyć przepustowość? Jazda na suwak ma skrócić korek, żeby w przypadku dłuższego korka lub mniejszej odległości między skrzyżowaniami nie blokować drogi użytkownikom którzy np na rondzie chcą skręcić do galerii. Teraz rozumiesz? I problem jest z Wami którzy boją się lewego pasa, bo generalnie to pas po lewej i prawej powinien być zajęty na podobnej długośći i wtedy nikt by nie został posądzony o cwaniakowanie!

     • Jak kiedyś zobaczysz kolejkę na przykład do kasy biletowej PKP albo do wejścia na stadion to spróbuj podejść na sam przód i powiedzieć stojącym, że jak ciebie wpuszczą przed siebie to kolejka sie skróci…
      Ewentualnie możesz twój sposób na skrócenie kolejki wypróbować w jakiejś przychodni ..

  • @Jeju: „ciekawe co by to było gdyby nie tylko „cwaniacy drogowi” ale i reszta kierowców zaczęła by jeździć lewym pasem a prawy byłby pusty?”

   Jeśli jesteś ciekaw, to studium przypadku masz na kawałku Jana Pawła II od skrzyżowania z Armii Krajowej do Hali sportowej.

 4. Suwaki stosuje sie tam, cwaniaki lewostronne, gdzie zbiegaja sie 2 drogi w jedną. Wy lewusy stosujecie po prostu prawo dżungli i totalną ignorancję połączoną z brakiem empatii. Żebyście tak na tym lewym pasie włączyli oprócz kamerki również myślenie. To nie boli.

 5. Lewaki to zwykłe sukinsyny i cwaniaki, żeby nie powiedzieć bandyci. To za ich sprawą mamy tyle potrąceń na pasach,zarówno pieszych, jak i rowerzystów. Popieram działania szeryfów, chwała im za to co robią. Na obwodnicy jest feralne przejście dla pieszych – wiz a wiz byłego tartaku, to tam, za sprawą szeryfów i to niejednokrotnie, nie doszło do śmiertelnego wypadku, którego 100%-towym sprawcą byłby pędzący lewak po zakorkowanej obwodnicy -pisząc zakorkowanej, mam na myśli prawy pas, gdzie stoją uczciwi kierowcy, którzy brzydzą się lewacką śmiercionośną hołotą, mają honor i ambicje, czego wy bydlaki nie macie. Przez was sukinsyny lewaki nie jedna matka płacze.

 6. nikt nikomu nie zabrania jazdy prawym pasem-jeżeli poruszam się szybciej niż kierowca jadący lewym pasem mam prawo go wyprzedzić , nawet jeżeli przekraczam dozwoloną prędkość – wtedy dostanę mandat za prędkość a nie za jazdę prawym pasem tak samo mogę wyprzedzić prawym pasem kierowce jadącego wolniej lewym pasem zwłaszcza w mieście czy na naszej obwodnicy, blokowanie jakiegokolwiek pasa ruchu czy jest on lewy czy prawy jest zabronione , więc jeżeli jadę np.od strony piastów i od ronda przy galerii prawy pas jest zablokowany to mam zostać na prawym pasie na rondzie ? kilku za mną zostanie na prawym pasie i zaraz okaże się że korek jest już po wiaduktem pomimo tego że lewy pas jest wolny , zaraz rondo na kuźniczkach – wiem w tym mieście nie ma tyle aut ale hipotetycznie jest to możliwe , czy nie lepiej zjechać na lewy pas i dojechać do jego końca dzięki czemu 1000 metrów za mną nie będzie zatoru , na dwóch pasach dwa auta zajmują około 3-4 metrów , na jednym te same auta zajmują 7-8 metrów ,czyli 100 aut na jednym pasie to 0,5 k, mniej więcej a na dwóch 250, dzięki temu jadąc z piastów w stronę kuźniczeki bez problemu skręcę w lewo czy prawo na rondzie przy stadionie , jak wszyscy staną na prawym ja też już będe stał w korku spowodowanym przez tych którzy jada na pogorzelec i do koźla pomimo tego że jadę na kuźniczki i nie u=interesuje mnie co dzieje się pod galerią czy rondzie w kłodnicy dzisiaj ja wpuszczę Pana , Panią z lewego pasa , jutro ktoś wpuści mnie , trochę życzliwości na drodze i w życiu codziennym a będzie lepiej , uśmiech i naprzód :)

  • Co ty doopczysz, ja w tej wiosce nie widziałem korka dłuższego niż 500 m, a od ronda Milenijnego do Grunwaldzkiego jest ok. 2 km. Nie masz prawa ciooliku przekraczać dozwolonej prędkości, coś ci sie posrało w łepetynie. Ty tworzysz jakiś film w stylu Kędzimargedon 2025. Chłopie, ogarnij się. Powtarzam – korki w tej wiosce to max 500 m i 5 minut empatii pierdzioszku.

 7. Do wszystkich fachowców! Jazda na suwak nie ma zwiększyć przepustowości skrzyżowania! Jazda na suwak ma skrócić korek, żeby w przypadku dłuższego korka czy mniejszej odległości między skrzyżowaniami nie zablokować kolejnego skrzyżowania za sobą! Ja wiem, że tam jest sporo placu, ale przyzwczajenie drugą naturą! Pas po prawej i po lewej stronie powinien być zajęty na podobnej długości i wtedy nikt by nie został posądzony o cwaniakowanie! Zmartwie Was, bo jazda na suwak prawdopodbnie będzie obligatoryjna od 2018 roku a nie wpuszczenia samochodu jadącego z lewej strony (oczywiście każdy wpuszcza 1 auto) będzie wykroczeniem karanym mandatem. http://www.tirstop.pl/jazda-suwak-obowiazkowa-2018-koniec-szeryfow-drogowych/

 8. Lektura tego wątku to chyba najsmutniejsza rzecz jaką widziałem w ostatnim czasie… Już nawet nie chodzi o to czy ktoś ma rację czy nie, ale o to, że tu najzwyczajniej brakuje dwóch najbardziej podstawowych, elementarnych rzeczy: wiedzy i kultury. Wiedzy o przepisach, o tym jakie manewry i zachowanie są dozwolone a jakie zakazane, o tym jak sprawnie poruszać się samochodem i jakie są tego konsekwencje. Jeśli nie podoba Ci się co robią tzw. „cwaniacy” z lewego pasa to niestety musisz znaleźć jakiś sposób na wyładowanie tej frustracji poza drogami publicznymi, bo niestety oni nie łamią przepisów. Po prostu MOGĄ tak jeździć, więc nie wiem jaki jest sens wymagać od nich żeby tego nie robili? No i brakuje też kultury – zarówno kultury jazdy jak i kultury wypowiedzi. Jak brak argumentów to najłatwiej uciec się do obrażania siebie nawzajem, wulgaryzmów itd, ale to nie tędy droga. Szkoda gadać…

 9. „Sposobem na rozładowanie zatoru jest jazda na tzw. suwak” a niby w jaki sposób?! Jazda na suwak jest tam gdzie zbiegają się dwie drogi. Tutaj jest jedna i i zjazd na lewy pas po to żeby po chwili wrócić na prawy w żaden sposób nie rozładuje zatoru. Oni wręcz przejazd przez rondo każdego kierowcy który grzecznie czeka na swoją kolejkę. Ciekawe jak będą reagować zwolennicy takiego pseudo-suwaka w sklepie, kiedy ktoś z tyłu kolejki podejdzie z lewej np, strony, stanie przed nimi i powie kolejka na suwak… A jeżeli jest taka sytuacja że droga miałby zapchać się aż po rondo turbinowe to należy postawić znak informujący o takim ruchu przed rondem. Tylko że gdyby nigdy takiego tłoku nie było że droga była aż tak zapchana. Natomiast najczyściej suwaki wpychają się kiedy stoi kilka aut przed rondem bo przecież nie może poczeka tych 40 sekund. Wpychają się często nie patrząc czy ktoś robi im miejsce czy ruszy – a to się nazywa WYMUSZENIE pierwszeństwa. Zgodnie z przepisami nie można wjeżdżać na inny pas ruchu kiedy jest zajęty.
  Dlatego kiedy takiego szeryfa widzę to choć uważam że chamstwa nie można zwalczać łamaniem przepisów to trochę go rozumiem. Może jak policja zacznie wlepiać mandaty suwakom w takich przypadkach jak wspomniałem to wszyscy grzecznie będą czekać na swoją kolej. A jeżeli korek rozładowuje rozjazd jednej kolejki na dwie po to żeby za chwile znowu się połączyły to mamy świetne rozwiązanie na kolejki w służbie zdrowia…

 10. A teraz trochę przepisów dla suwaków:
  Art. 22
  4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
  Ile kosztuje łamanie takiego przepisu?:
  Nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem zmieniającego zajmowany pas ruchu: 250 zł (art.22 ust.4)

 11. Podoba mi się przykład z kolejką autorstwa „Jeju” i „!”. Właśnie na tym przykładzie wyjaśnię Wam na czym polega suwak. Uwaga, leci! Stoi sobie kolejka do kasy w sklepie, albo na PKP, jedna osoba za drugą i kolejne przychodzą. Ludzi przybywa szybciej niż pani na kasie jest w stanie obsłużyć, więc kolejka się wydłuża tak, że w końcu ludzie którzy dochodzą do kolejki muszą stać na zewnatrz, przed drzwiami (na obwodnicy odpowiednik np. aut blokujących wyjazd z działek, albo drogę do młyna). Przyjmijmy sobie że za drzwiami pada i jest bardzo zimno, a do tego wieje wiatr. Jest bardzo niefajnie. Chyba nikt by nie chciał tak sterczeć na deszczu.

  A teraz jeśli ta sama kolejka podzieli się na dwie stojące obok siebie równolegle i do kasy będą podchodzić ludzie na przemian, raz z jednej raz z drugiej, to w ciepłym sklepie/dworcu pomieści się 2 razy więcej ludzi i nikt nie będzie musiał moknąć na dworze. Jedyna trudność, polega na tym, że trzeba szanować siebie nawzajem, pilnować kiedy i kto ma podejść do okienka (jechać) i skupić się na tym, co się robi zamiast myśleć o niewiadomo czym. Przepustowości kasy (czyli ronda) nie zmienimy, ale możemy pomóc sobie nawzajem.

   • To jednostkowa, bardzo rzadka sytuacja spowodowana prymitywnymi, tanimi jednopasmowymi rondami w KK. Dla plynnosci ruchu nie ma znaczenia czy stoisz w 2 rzędach i sie wciskasz z powrotem na prawy przed rondem, czy koniec korka jest na Piastach ale ma jedna nitke. Na rondo tez nie wjedziesz od razu, bo musisz ustąpić pierwszeństwa. Rondo uczy pokory.

   • Rondo na Gliwickiej –>950 m 825 m 690 m <— rondo na Grunwaldzkiej. Tak wynika z map geodezyjnych z dokładnością do 10m.
    Problem suwaka pojawił się, kiedy rozpoczął się remont Kozielskiej za dworcem PKP. Wówczas drogowcy postawili znak informujący o równorzędności obu pasów. Niestety KD tego nie rozwiązuje obligatoryjnie w obowiązku wpuszczania. Decyduje grzeczność. Policja próbuje karać kierowców mandatami za niewpuszczanie tych z pasa kończącego się. Dla świętego spokoju kierowcy mandaty przyjmują, nie chcąc włóczyć się po sądach.
    Kilka lat temu jechałem od ronda na Gliwickiej cały czas lewym pasem wyprzedzając samochody poruszające się z zawrotną prędkością ok. 60 km/h do ronda przy Galerii, po czym dalej obwodnicą w kierunku piastów prawym pasem z dozwoloną prędkością. Wyprzedza mnie nieoznakowany samochód policyjny i się zatrzymujemy.
    Wie pan za co pana zatrzymałam? – pyta policjantka.
    Tak, za prędkość- odpowiadam, bo przekraczałem 90km/h.
    Nie tylko, za jazdę lewym pasem też- odparła.
    Po kilku zdawkowych uprzejmościach mundurowa mnie informuje:
    Nakładam na pana mandat (chyba 300 zł i jakieś punkty) za przekroczenie prędkości o 20km. Tym razem daruję panu jazdę lewym pasem.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj