Marszałek Sejmu Elżbieta Witek na uroczystościach kresowych w Kędzierzynie-Koźlu

9

Oni wciąż pamiętają, oni wciąż wspominają, bo jak twierdzą, ta historia na zawsze zostawiła ślad w ich sercach. W Kędzierzynie-Koźlu trwają Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej łączące tych, dla których pamięć o utraconych na Wschodzie terenach Rzeczpospolitej i Polakach nadal tam żyjących jest patriotycznym obowiązkiem.

Dni Kultury Kresowej rozpoczęły się dziś o godzinie 10 mszą świętą w kościele św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, następnie uczestnicy tradycyjnie przemaszerowali pod tablicę upamiętniającą ofiary ludobójstwa na Kresach, gdzie odbyły się uroczystości.

– „Jeżeli zapomnę o nich, ty Boże na niebie zapomnij o mnie” – zacytuję te słowa naszego wieszcza Adama Mickiewicza. My, Kresowianie, o tym pamiętamy. Chcielibyśmy, by nasz sąsiad Ukraina w końcu przyznał się do tego, co zrobili jej obywatele. Szanujemy obywateli Ukrainy, ale do dnia dzisiejszego ta ręka nie została do nas wyciągnięta. Czekamy (…) – mówił podczas przemówienia prezes Stowarzyszenia Kresowian Witold Listowski.

W uroczystościach uczestniczyła marszałek sejmu Elżbieta Witek. W podróży po Opolszczyźnie towarzyszy jej poseł Violetta Porowska, szefowa struktur PiS w regionie, poseł Katarzyna Czochara, wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, wicewojewoda Teresa Barańska i samorządowcy PiS.

W uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu wziął udział także poseł Tomasz Kostuś, przedstawiciele samorządu powiatowego na czele ze starostą Pawłem Masełką oraz miejskiego z prezydent Sabiną Nowosielską. Grupę Azoty ZAK reprezentował wiceprezes Artur Kamiński.

– Nasza historia pełna jest wydarzeń zapisanych krwią niewinnych ludzi. To co przeżyli Polacy na Kresach Wschodnich to prawdziwa gehenna i zapewniam, że my o tym pamiętamy. Żyją jeszcze ludzie, którzy ocaleli, są ich rodziny i łączymy się dziś z nimi. Musimy pamiętać o tym, co wydarzyło się na Wołyniu, ponieważ jest to nasza historia, element naszej bolesnej tożsamości. Winni jesteśmy to tym ofiarom – mówiła Elżbieta Witek, marszałek sejmu.

W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści z Opolszczyzny, przedstawiciele samorządów powiatowego i miejskiego oraz organizacji niepodległościowych i patriotycznych.

O godzinie 14.30 w Domu Kultury Koźle rozpocznie się konferencja historyczna dotycząca wydarzeń na Wołyniu.

W niedziele odbędzie się impreza kulturalna w Hali Śródmieście – początek o godzinie 15.30, zaplanowano szereg występów artystycznych.

W poniedziałek na kozielskiej przystani „Szkwał” zaplanowano Piknik Kresowy nad Odrą. Szczegóły wydarzeń na plakatach.

 

 

9 KOMENTARZE

 1. Oni wciąż pamiętają, oni wciąż wspominają, bo jak twierdzą, ta historia na zawsze zostawiła ślad w ich sercach. W Kędzierzynie-Koźlu trwają Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej łączące tych, dla których pamięć o utraconych na Wschodzie terenach Rzeczpospolitej i Polakach nadal tam żyjących jest patriotycznym obowiązkiem. Co za bzdury.

 2. W Kozlu na Skarbowej byl zespol szkol zawodowych. Uczeszczalam do 5- letniego TDB. W szkole bylo troche kresowiakow belfrow. Oni nie lubili miejscowych slaskich dzieci i slaskiej gwary. Z niesmakiem sluchali jak kolega czy kolezanka mowila tutejszym swoim jezykiem. Byli naplywowi, byli przesiedlencami i mieli sie za lepszych. A pani Witek, ktora z uporem godnym lepszej sprawy broni maseczek i upomina Pana Brauna w sejmie jest dla mnie aparatczykiem jakich zawsze jest wielu przy wladzy, bo sie to oplaca. Pamietam rusycystke pania Januszenko, okropna baba, infantylna. Ale uczyla nas, bylismy pod ruskim butem i jezyk rosyjski byl wymagany.

  • Przed dyktatorem Putinem uważałem rosyjski za język z przyszłością, obecnie już za język zbędny. Jaki wpływa na znaczenie Polski ma/będzie miała dyktatura Kaczyńskiego?

 3. Widać na zdjęciach i na żywo, jak PiSowcy zostali podzieleni przez Potowską (przyjechała ta druga, a nie ta z plakatów). Źle to wróży na przyszłość. Redaktorek nie zauważył Wojewody Opolskiego i innych parlamentarzystów, czy nie mógł?

 4. Sabcia była ? Niemożliwe, zawsze olewała państwowe uroczystości.
  Masełko był. Tak. Sabcia była, to nie wypadało nie być.
  Gdzie reszta PO i KO ???

 5. Brawo, podciągnięte rękawy, czerwona kiecka i inne pstrokate ubiory jak ulał pasują do powagi uroczystości, kobiety nie róbcie z siebie błaznów.

Skomentuj