„Mamy dość trucia!”. Setki osób wyszły protestować na ulice Kędzierzyna-Koźla

79

Tak dużej frekwencji nie spodziewali się nawet organizatorzy. Kilkuset mieszkańców miasta przemaszerowało dziś aleją Jana Pawła II, aby zamanifestować swoje niezadowolenie w związku z pikami benzenu. 

To już drugi protest w ciągu ostatnich dni. Pierwszy w piątek tydzień temu zrzeszył zaledwie 50 osób, dziś było ich już kilkaset. Protest rozpoczął się pod halą sportową „Śródmieście”, po czym tłum przemaszerował aleją Jana Pawła II, docierając na plac Wolności, gdzie pod starostwem powiatowym złożono znicze. Niezadowoleni mieszkańcy podkreślali, że mają już dość oddychania złej jakości powietrzem. Wśród skandowanych żądań, poza poprawą jakości powietrza, były również działania w kierunku polepszenia stanu zdrowia mieszkańców jak dofinansowanie do kilkudniowych wyjazdów dla seniorów i dzieci z miasta, oraz badań profilaktycznych.

Mamy dość benzenu, mamy dość tego, że nasze dzieci chorują. My również czujemy się źle, strach otworzyć okno, strach pójść na spacer. Dlaczego nikt nie łapie truciciela? Nie będziemy już dłużej patrzeć bezczynnie, jak nas trują, czas na to, aby liczyli się z naszym zdaniem – mówi pani Magdalena, uczestniczka protestu.

Organizatorami protestu jest Komitet Ochrony Powietrza, ruch społeczny zrzeszony kilka lat temu, aby walczyć o poprawę jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu.

Benzen to nie jest jedyna substancja, która nas truje, są inne, które nawet nie są monitorowane. Problem smogu też nie został rozwiązany. Jest dużo rzeczy do zrobienia na różnych szczeblach. Okazuje się, że przez te trzy lata dłubania tego tematu przyczyniliśmy się do zwiększenia świadomości społecznej, o czym świadczy dzisiejsza frekwencja. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim mieszkańcom, którzy dziś się tu pojawili i wspólnie z nami wsparli walkę o czyste powietrze – mówi Miłosz Broś-Załęski, przedstawiciel Komitetu Ochrony Powietrza w Kędzierzynie-Koźlu.

Organizatorzy podkreślili, że jeśli nadal samorządy nie będą podejmować skutecznych działań w celu poprawy jakości powietrza, protest będzie odbywał się co miesiąc.

79 KOMENTARZE

 1. Chyba żarty się skończyły, poparcie dla akcji – zważywszy na dzień – przerosło chyba wszelkie wyobrażenia. Władze powinny wziąć się za temat poważnie bo z taką eskalacją poparcia każde referendum będzie skuteczne.

 2. Ale zadyma. Sterowana, bezwolna tłuszcza dała się wodzić pod starostwo. Bardziej atmosferę trują samoloty linii lotniczych, wyziewy z rur wydechowych samochodów, przemysłowy chów zwierząt rzeźnych, byście mogli mięcho wpiepszać od rana, poprzez obiadek po kolację, niż te piki benzenu, których uczepił się ten organizator zadymiarz.

  • Pewnie kolega/kolezanka to obronca rezydenta, czyli sabinki, pozdrów ją i przekaż ze niedługo bedzie musiała nowa fuche znaleźć, bo ja wywala z urzedu na taczkach. A co moze urząd miasta z tymi rzeczami co napisałeś zrobić? Opryski z nieba popiera rząd i to nie tylko Polski. Wyziewy z rur? Spoko dofinansuj mieszkańcom zeby mieli auto na gaz, prąd lub wode. A co możemy zrobić ze zwierzetami? Daj przykład. Ja jeszcze dodam aby odsunąć Kościół od polityki, zerwac konkordat, ukrucić dofinansowania dla Ukraińców i cyganów, wywali obce wojska z naszego kraju, zastopować wprowadzanie przymusowych szczepień, blokowac ustawę 447 i wiele innych, to kiedy protestujemy? Oczywiście załatwisz to tak jak i zapłacisz nam za urlopy plus dojazd ba wiejska co trollu i obronco rezydenta?

  • Musisz się ratować, bo benzen ci mózg zżera, dowodem na to są te idiotyzmy, które tu prezentujesz. Możesz pisać co chcesz, ale lepiej zajmij się produkcją cepów i innych prymitywnych narzędzi.

   • No ciekawe, bo wszystkie te informacje znajdziesz i w internecie i na stronach rządowych, i w zagranicznych stacjach, ale ty pewnie uwielbiasz pis i innych zydo-chazarów, spoko ale jedz sobie do izraela, wyłącz tv, poszukaj może jakiegoś info, niestety benzen jeszcze nie zeżarł mi mózgu, ale widzę ze tobie tak? Chyba ze Cię sabinka opłaca żeby wyśmiewać prawde, która niestety taka jest, no ale tvp, polsat i tvn tego ci nie powie… pewnie w smolensku brzoza rozwalila samolot a w wtc wleciały 2 samoloty :) brawo ty

  • Byłeś na proteście? Pewnie nie. Bo po co? Albo jesteś osobą z urzędu której nie po drodze z protestującymi albo pracujesz w zakładzie który ten benzen produkuje i boisz się utraty ciepłej posadki. Nie pasują ci latające samoloty, kopcące samochody, czy zatruta żywność to zrób coś z tym a nie przeszkadzaj innym protestować.

  • Trudno się z Tobą koga nie zgodzić. Ja tylko nadal nie rozumiem, jak takimi prymitywnymi metodami KOP chce rozwiązać problem powietrza w KK.

  • Jak trzeba będzie to i tam pojedziemy a póki co to dopiero co wybraliśmy parlamentarzystów i oni powinni być głosem swoich wyborców. Przed wyborami prawie codziennie byli w KK i zdjęcia do mediów robili i obiecywali, obiecywali. No a teraz to zaproszeń potrzebują

 3. Nie mogłem dzisiaj byc na proteście. Musiałem być w pracy. W 100% popieram akcje! W firmie, w ktorej pracuję tez wszyscy ją popierają. W szkole moich dzieci również. Koniec trucia nas i naszych dzieci. Jeżeli Pani prezydent nic z trucicielem nie zdrobi, to do końca kadencji nie dotrwa- będzie referendum w sprawie jej odwołania! Pani Prezydent mamy nadzieję, że Pani doradcy od PRu pokażą Pani te komentarze. Nie przyzwyczaimy się. NIGDY! Albo znacznie Pani realnie działać ( a nie urządzać śmieszne debaty w urzędzie miasta), albo będzie Pani musiała oddać władzę. Nie zdaje sobie Pani chyba sprawy, jak bardzo ludzie mają dosyć!!!!

 4. Mieszkaniec KK ty sobie jaj nie rób. Jakie referendum? Przecież nawet jeśli ktoś znajdzie emitenta benzenu, to nic mu nie można zrobić. Norma od lat nie jest przekroczona. Jak była, to akurat nikt nie protestował. I co ma do tego lokalna władza? Odwołujcie sobie ministra środowiska.

  • To nie jaja tylko chłodna opinia. Jak powiedział Broź-Załęski, bierność tut władz jest przerażająca. A referendum, bo pytasz jakie, o odwołanie Prezydenta i Rady Miasta na początek, następni będą bardziej aktywnie starać się ugóry coś załatwić. Można oczywiście również starać się przyzwyczaić, wyprowadzić itp, pytanie których będzie więcej.

 5. koga benzen jednak szkodzi podobno upośledza postrzeganie rzeczywistości :) nie otwieraj juz okien. A tak na powaznie to od czegoś lokalnego trzeba akcje zacząć

 6. Chyba trzeba pod sejm uderzyć bo prezydent miasta norm nie zmieni. A przy obowiązującej jest wszystko ok, stąd bierność organów odpowiedzialnych za ochronę środowiska, powietrza itp. Co można zrobić jak średnioroczna jest w normie. Politycy najwyższego szczebla mogą zmienić normę na np dobową, a nie samorządowi.

 7. Do przeciwników – przestańcie pieprzyć, że benzen nie truje, albo że nie da się nic zrobić, bo właśnie przez was jest tak jak jest. Brawo, że było nas dziś tak wielu.

 8. Tak jest zapraszac telewizje z calej polski naglasniac w koncu ktos bedzie musial sie tym zająć ale nie tylko benzen ale propylen ortoksylen i inne świństwa… Niech Tomaszek w koncu cos z tym zrobi chodz nie wygrał obiecał walke z tymi trucicielami

 9. Znajdą truciciela, ukarają, właściciel AZOTY,BLACHOWNIA i inne zamkną interes i pójdą np. na Ukrainę a następny protest będzie… DAJCIE NASZYM DZIECIOM PRACE w MIESCIE :P I gdzie tu sens i logika?? Przecież wiadomo że nasze miasto jest przemysłowe miasto,że należy się liczyć że bedzie tu w powietrzu cała tablica Mandelejewa wiec nie rozumiem do końca tych protestów. Owszem też jestem za tym by było świeże powietrze ale w pewnych kwestiach nic się nie da zrobić…co najwyżej opuścić miasto i osiedlić się w czystym regionie tylko że wtedy będzie problem – PRACA

  • Zamknięcie zakładów w KK będzie na rękę niemcom. Przeniosa produkcję na Ukrainę i Mołdawię bez żadnego tłumaczenia. A potem powiedzą: co nas obchodzi wasze bezrobocie-protesty były. Niemieckie interesy? Kto je wspiera? Koń trojański?

 10. A może tak zacząć od siebie drodzy obrońcy czystego powietrza,i nie jeżdżić dieslami,a może tak zablokować wyjazd z zajezdni MZK(autobusy diesle!) i do pracy jeżdżić rowerami lub na pieszo! Dajecie się manipulować,smutne to.😢😢😢

 11. Akurat badania wskazują, ze do wzrostu stężenia pyłów głównię przyczynia się ogrzewanie domów weglem i in. Ale my tu o benzenie „niezmanipulowany” Smoczku…

 12. Ogólnie akcja ok, choć to faktycznie nie jest do rozwiązania przez lokalne władze niestety dopóki tak stanowi prawo…jest tylko jedno małe ale- dlaczego uczestnicy protestu, również jego organizatorzy na co dzień nie noszą maseczek przeciwko benzenowi, pyłom PM itp…? czy to nie jest taka trochę hipokryzja żeby tylko przy okazji protestu pokazywać się w masce, sugerując że jest aż tak źle? innymi słowy bez kamer i obiektywów powietrze Wam nie przeszkadza…?

 13. Mam nadzieję że zimą też będziecie protestować jak normy pyłów zawieszonych kilkakrotnie będą przekroczone całymi dniami. Z nimi akurat sprawa jest prosta bo raz że normy są dobowe, a dwa że od razu widać z którego domu czy kamienicy leci dym. Benzen w tej ilości nie jest żadnym zagrożeniem a są nimi pyły zawieszone, które zimą będą utrzymywały się całymi dniami.

  • Tylko tak umiesz odpowiedzieć na fakty? Ciekawe, prawda boli co? Rodzice nie nauczyli Cię rozmowy, tylko obrażania? Troche to przykre… no ale każdy się może się wypowiedzieć. Nie pozdrawiam

 14. Testosteron zaorał ci Miasto Bezradności ostatnie szare komórki. Wyrzuć antenę cyfrową, kup satelitę, nie odcinaj sie od świata. Pooglądaj inne światy. Kiedyś za słuchanie wolnej Europy była kara, dzisiaj sam słuchasz kaczoreżimu i masz czelość czegoś wymagać ??W końcu jest demokracja!

 15. http://www.opole.pios.gov.pl:81/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/10.2019
  http://www.opole.pios.gov.pl:81/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/09.2019
  http://www.opole.pios.gov.pl:81/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/08.2019
  http://www.opole.pios.gov.pl:81/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/07.2019
  Proszę zobaczyć przebiegi stężeń benzenu dla Zdzieszowic i osiedla Piastów w Kędzierzynie.
  Widać zadziwiającą korelację tych przebiegów.
  Jedyne sensowne wytłumaczenie to zależność tych stężeń od kierunku wiejącego wiatru.
  Wniosek:
  Ponieważ wiatry wieją najczęściej z zachodu, a obie stacje pomiarowe są na zachód od trucicieli więc wykazywane są minimalne stężenia.
  Mieszkańcy Raszowej i Sławięcic wdychają 2 do 3 razy więcej benzenu niż pokazują pomiary.
  Należy w tych miejscowościach zainstalować stacje pomiarowe i wtedy okaże się, że norma średnioroczna jest tam mocno przekraczana.

  • Chcemy lepszego powietrza, tzn.zmniejszenia pyłów w naszej atmosferze i zniwelowania w niej benzenu. Wyszliśmy na ulice ponieważ chcemy doprowadzić do tego aby problem benzenu został zauważony przez decydentów i by można było zmienić normy. A problem pyłów rozwiązywany nie jest , Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził ze rząd polski nie wykonuje zaleceń antysmogowych. Czyli reasumując, w sprawie benzenu trzeba walczyć o nowe prawo natomiast w sprawie pyłów są juz zalecenia ale brak realizacji, konsekwencji i dobrej woli a przede wszystkim chyba pieniędzy

 16. Na sesji w powiecie we wrześniu jeden z radnych PiS zadał już pytanie, czy dlatego nie ujawniono i nie ukarano truciciela, bo nie pozwalają na to powiązania polityczne i biznesowe. Starosta, ani jej wice na to pytanie nie odpowiedzieli. DLACZEGO???

 17. Jak wam tak bardzo przeszkadza to co się dzieje w mieście, zawsze możecie je opuścić,nikt tu nie trzyma na siłę bandę ludzi, którzy po odkryciu apki którą wskazuje ile benzenu jest w powietrzu, nas zaczyna „podupadac” na zdrowiu. Benzen był jest i będzie. I takie szare ludziki jak wy nic z tym nie zrobia

  • Wiadomo, ze gdy świadomość ludzi wzrasta jest to nie na rękę rządzącym. Lepiej gdy barany takie jak ty idą na rzeź i nawet nie zabeczą

 18. Jakim cudem na osiedlu Azoty lecą dymy z kominów skoro jest ogrzewanie miejskie, czy nie można wymusić likwidacji pieców na byle czym opalane, przecież węgiel tak nie śmierdzi, po co ta straż miejska.

 19. Władze samorządowe miasta i powiatu zostały wybrane właśnie przez tych protestujących. A że było im mało, to wybrali sobie też im POdobnego senatora. To do kogo teraz mają pretensje?

 20. Alex – masz rację . Ja to już dawno zauważyłem że benzen wzrasta w pierwszej kolejności w Zdzieszowicach a potem w K -K . Mam aplikacje Smog Info i przykład z dziś 7.00:
  Zdzieszowice benzen 300% przekroczony
  K-K 84%
  Za godzinę było odwrotnie .
  Taka sytuacja powtarza się w 90%
  Wystarczy w tej aplikacji zaznaczyć pomiar Zdzieszowic i K-K i oczy się otwierają .

  • Jeśli ta cała akcja ma się udać to trzeba działać racjonalnie. Najpierw zmusić władze do postawienia nowych stacji pomiarowych na wschód od zakładów emitujących benzen. Najprawdopodobniej będą wskazywały średniorocznie 2 do 3 razy większe stężenia niż stacje na zachód od trucicieli.
   I wtedy WIOŚ musi podjąć działania z urzędu.
   Równolegle można naciskać na radnych o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego aby na naszym terenie były zakazane tego typu produkcje.

 21. Myślicie że jak prezydenta zmiecie to Uzdrowisko w kk powstanie ? Nie bądźcie śmieszni ! Tu prezydent nie ma żadnego wpływu na jakość powietrza ! Wszyscy tylko wiele obiecują , szczególnie przed wyborami .

 22. Urodziłam się w Kędzierzynie. Zawsze tu był przemysł chemiczny (trójkąt) . Jeżeli by mi coś nie pasowało to wyjechała bym do zdrojów. Najlepiej to przyjechać z dalekiej Polski za pracą a potem protestować , że coś śmierdzi. Droga wolna nikt nikogo na siłę nie trzyma, szczególnie przyjezdnych.

  • ależ bzdury wypisujesz niepocieszona !! Kogo ty reprezentujesz ?? ja tez się urodziłam w KK i to że truli od zawsze nie znaczy , że mamy na to się godzić nadal skoro są metody żeby tego uniknąć!!
   Protestujmy nadal może coś się zmieni !!

 23. Komentarz niepocieszonej to przykład prymitywnego myślenia. Tak, od dawna K-K znajduje się w trójkącie chemii. Jak sama piszesz zawsze! był tu przemysł chemiczny. Tylko twoje patrzenie jest bardzo krótkowzroczne, bo dawniej i świadomość społeczna była żadna, i do wiadomości ludzi nie przenikały dokładne wiadomości o szkodliwości ale teraz mamy XXI wiek jeślibyś nie pamiętała. Technologie produkcji są na innym poziomie niż dawniej. Trzeba tylko chcieć nie truć i wydać na ten cel pieniądze. Ale truciciel nie zamierza pozbywać się forsy i na tym cierpimy my, społeczeństwo nabijając mu kabzę. My mamy prawo domagać się warunków do normalnego życia.I właśnie to robimy. Dziwi mnie tylko fakt, ze sa takie wyjątki jak ty, które dają się truć bez słowa protestu, i wręcz napisać „jeżeli by mi coś nie pasowało to wyjechała bym do zdrojów”. Czyli wszystko ci sie podoba (nie do uwierzenia) i możesz wdychać benzen i in. świństwa. No, trochę to dziwne i myślę, ze mógł to napisać albo idiota albo osoba żywo zainteresowana dochodami jakie przynosi działalność truciciela. Poza tym, skąd wiesz, że protestowali ci, którzy przyjechali tu za pracą a nie ci, którzy żyją tu od urodzenia? Chyba się pomyliłaś. Ja urodziłam się w tym mieście i dlatego chcę, żeby były tu warunki do życia. Twoje myślenie jest niezrozumiałe (łagodnie powiedziawszy) dla ludzi takich jak ja, no ale mamy demokrację i wypowiadać mogą się wszyscy

 24. Wydawanie pieniędzy na betonowanie miasta wcale mi się nie podoba.
  Benzoalfapiren jest najbardziej szkodliwym węglowodorem aromatycznym więc nie wprowadzaj kłamstw typu – nie szkodzi. Tak jeżdżę autem po mieście, jak większość z nas.Za smog w skali kraju odpowiadają przede wszystkim piece w mieszkaniach, czyli tzw. niska emisja. Dwa lata temu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli jakości powietrza w Polsce. Według niego za 82–92,8 proc. zanieczyszczeń odpowiedzialna jest niska emisja. Zanieczyszczenia komunikacyjne to 5,4–7 proc., z kolei przemysł to 1,8–9 proc. odpowiedzialności.

  • Szanowna Figo – nie wciskaj kitu że uważam benzen za nieszkodliwy. Typowy lewacki dobór kłamstw. Chodziło mi że dawki które dostają mieszkańcy nie są tak szkodliwe jak PM 2,5 i PM10. Prawie można je porównać do homeopatii. Ma się to jak kropla do oceanu. Porównaj sobie wynik badań jakie stężenia benzenu są niebezpieczne. Unijna dyrektywa 2004/37/WE dopuszcza stężenie w miejscu pracy 3,25 miligrama/metr sześcienny czyli 3 250 µg/m3 a dawka średnioroczna wynosi 5 µg/m3 i to przez 8 godzin dziennie przy 40 godzinnym tygodniu pracy.

   • Nie wiesz jak działa benzen w tych ilościach w reakcjach i innymi świństwami, jakie mamy w powietrzu. Ale dla mnie jest zrozumiałe,że trucizna+trucizna to nic dobrego. Poza tym wyniki odczytywane są na Piastach a nie mamy informacji gdzie znajduje się truciciel i jakie tam są dawki podczas pików. Nie wiem co miałeś na myśli porównując odczyty stężenia benzenu z homeopatią bo w tym momencie przeczysz sam sobie. W homeopatii właśnie bardzo rozcieńczone stężenia mają pozytywne działanie na organizm. Czy tak też według ciebie mamy traktować benzen w naszym kędzierzyńskim powietrzu? Jako lekarstwo?

Skomentuj