3, 7 i 16 marca. To daty, które powinny trafić do kalendarza mieszkanek Kędzierzyna-Koźlu w wieku od 50 do 69 lat. W tym miesiącu w naszym mieście aż trzykrotnie zaparkuje mammobus, w którym pojawi się okazja do bezpłatnych badań profilaktycznych.
Z takiej możliwości mogą skorzystać Panie, które przez ostatnie 24 miesiące nie wykonywały mammografii lub otrzymały pisemne wskazanie do ponownego wykonania badania po upływie 12 miesięcy i nie były leczone z powodu raka piersi.
Badanie trwa zaledwie kilka minut, jest bezpłatne i nie wymaga skierowania. Potrzebna jest jedynie wcześniejsza rejestracja. Wykonywane one będzie przez trzy różne podmioty współpracujące z opolskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Mammobusy w zależności od terminu zaparkują na parkingu marketu Kaufland bądź przy hali „Śródmieście”. Okazję do wykonania bezpłatnych badań będą miały też mieszkanki gmin: Bierawa, Cisek, Polska Cerekiew i Reńska Wieś (szczegóły na plakacie).
- Geneva Trust Polska Sp. z o.o., tel. 58 767 34 44
- LUX MED Sp. z o.o., tel. 58 666 24 44
- Mammo-Med Sp. z o.o., tel. 58 325 76 02
Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto nie zakładać biżuterii na szyję oraz ubrać się wygodnie, ponieważ konieczne będzie rozebranie się do pasa. W dniu badania na umytą skórę nie należy stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu. Trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości potrzebny przy rejestracji oraz zdjęcie i opis poprzedniego badania, jeżeli mammografia wykonywana jest po raz kolejny, co pomoże lekarzowi zinterpretować wynik.
Szczegółowy harmonogram postojów mammobusów na Opolszczyźnie dostępny jest na stronie: http://www.nfz-opole.pl/dla-pacjenta/profilaktyka-w-praktyce/programy-profilaktyczne/harmonogram-mammobusow/.
Więcej informacji o programie można przeczytać pod linkiem: https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-piersi.
To „badanie” to są chińskie tortury! Lata temu namówiono mnie na nie. Miażdżenie delikatnych tkanek między dwoma płytami i po tym ból przez dwa tygodnie… A może właśnie taki uraz mocno ukrwionej tkanki gruczołowej powoduje jej zwyrodnienie?! I pogłębia już istniejące, niegroźne zmiany? Większość kobiet karmi piersią swoje noworodki i to z niejednego porodu, przez wiele tygodni. W tym czasie może zdarzyć się wiele czynników wpływających negatywnie na stan piersi. I w 99% nie są to nowotwory…
Po ilości zachęcających artykułów wnoszę, że frekwencja na badaniach nie jest zbyt duża. Czemu mnie to nie dziwi?!
Po prostu masz za małe cycki. Skórę ci naciągali, żeby cokolwiek włożyć między te dwie płytki. I „po liczbie” artykułów, jeśli już.
pewnie alinie sceptyczce zanikły od nadmiaru benzenu
Pewnie wiesz to najlepiej, bo z własnego doświadczenia! Nieprawdaż?
Chyba niepotrzebnie straszysz kobiety które chcą się przebadać.Może trafiłaś na jakieś stare urządzenie albo lekarza który je źle wykonał?
Pewnie wiecie to najlepiej, bo z własnego doświadczenia! Nieprawdaż?